Koniec podwójnego opodatkowania?
W środę, 13 lutego, podpisana zostanie polsko- amerykańska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chciałoby się rzec: „Wreszcie!", ponieważ poprzednia pochodzi z 1974r., a przecież od tamtego czasu zmienił się nie tylko ustrój , ale i realia podatkowe.
Treść nowej umowy jest poufna i zostanie opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów dopiero w dniu podpisania. Na razie wiadomo, że mimo iż podczas negocjacji nie udało się przeforsować wszystkich korzystnych dla Polaków regulacji, to nowa konwencja będzie korzystniejsza dla emerytów planujących powrót do Polski , gdyż osoby mieszkające w Polsce i pobierające emeryturę z USA zapłacą podatek w Ameryce, a Polska zasadniczo zrezygnuje z poboru.
Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że pomimo iż ustawa o umowach międzynarodowych nie nakłada obowiązku prowadzenia konsultacji społecznych w sprawach umów międzynarodowych, to w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polonii amerykańskiej, na którym przedstawili oni swoje postulaty. Wydaje się jednak, że niezupełnie zadowoliło to polskich emigrantów w USA, gdyż wielu z nich nie kryje swojego oburzenia spowodowanego faktem, że mimo iż prace nad nową konwencją zaczęły się już w 2008 roku, to opinię publiczną poinformowano o tym na krótko przed podpisaniem gotowej już umowy międzynarodowej. Niezadowolenie dobitnie wyraził Kongres Polonii Amerykańskiej z Long Island, który wszczął akcję wysyłania w tej sprawie petycji do Sejmu i Rządu.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wejdzie w życie po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych, czyli, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów, najprawdopodobniej na przełomie 2013 i 2014 roku.