Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe - na co się zdecydować?
Niskie oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do ich zakładania. Czy warto przelać posiadane środki na rachunek oszczędnościowy w oczekiwaniu na podwyższenie przez banki oprocentowania lokat?
Banki pomogą ci oszczędzać
O ile każdy z nas może oszczędzać, o tyle nie wszyscy mają wystarczającą wiedzę na temat sposobów pomnażania zgromadzonych środków. Inwestowanie na giełdzie czy nabywanie dzieł sztuki wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeżeli jej nie posiadasz, to pozostaje skorzystanie z pomocy banków. W ich ofercie znajdują się lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Są to produkty oprocentowane, a użytkowanie ich nie wiąże się z koniecznością poszerzania swojej wiedzy na temat rynku finansowego czy inwestycyjnego.
Różnica między lokatami bankowymi a kontami oszczędnościowymi jest spora – warto ją poznać. Ponieważ aktualnie oprocentowanie lokat bankowych jest niskie, pozostaje pytanie, czy podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie rachunku oszczędnościowego to dobra alternatywa.
Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe – co opłaca się bardziej?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, konieczne jest porównanie tych produktów. Choć każdy z nich pozwala pomnożyć oszczędności, to różnice są jednak znaczne.
Podpisując umowę o lokatę bankową, klient:
- traci dostęp do zdeponowanych środków na czas trwania umowy,
- odsetki od zdeponowanego kapitału zostaną mu wypłacone dopiero po wygaśnięciu umowy,
- straci prawo do odsetek, gdy zerwie umowę.
Zaletą lokat jest wyżej oprocentowanie niż w przypadku kont oszczędnościowych. Te jednak są bardziej elastyczne, a to dlatego, że klient:
- ma stały dostęp do pieniędzy znajdujących się na rachunku oszczędnościowym (może wypłacać lub wpłacać środki),
- odsetki najczęściej są naliczane każdego dnia, a to oznacza, że po zleceniu przelewu z konta oszczędnościowego na osobiste nie utraci do nich prawa.
Jeżeli zastanawiasz się, czy lokata bankowa to rozwiązanie dla ciebie, to powinieneś określić, na czym zależy ci bardziej – na wyższym oprocentowaniu czy elastyczności.
Niskie oprocentowanie lokat bankowych. Czy środki warto przechować na koncie?
Aktualnie oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca klientów do oszczędzania – jest bardzo niskie. Założenie rachunku oszczędnościowego może być dobrym pomysłem. Choć tam oprocentowanie jest jeszcze niższe, to jednak klient może w każdym momencie wycofać środki. Jeżeli zatem w ofertach banków pojawią się lepsze propozycje, czyli dobrze oprocentowane lokaty bankowe, to nie będzie przeszkód, aby z nich skorzystać.
Alternatywą dla konta oszczędnościowego jest lokata krótkoterminowa. Wiele banków proponuje klientom założenie lokat nawet 1-dniowych. Nie brakuje również lokat, w przypadku których umowa będzie trwała tydzień. Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, to nic prostszego – wystarczy tylko, że zorientujesz się, które banki proponują takie lokaty. Zrobisz to szybko, przeglądając ranking lokat.
Deponowanie oszczędności nawet na kiepsko oprocentowanych lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych ma sens – w ten sposób uczysz się systematyczności. Dodatkowo nie pojawia się pokusa, aby wydać posiadane pieniądze.