Podziel się   

Kogel-mogel Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-12-12 09:58:35 · Czytany 4986 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Co Polacy oglądają w telewizji?

Dom mediowy Codemedia przeprowadził badania, które wykazały, co najchętniej Polacy oglądają w telewizji. Zauważalny w ostatnich latach jest trend zmniejszania się liczby odbiorców największych kanałów telewizyjnych oraz telewizji jako takiej. Sprawdźmy, co Polacy oglądają w telewizji, jakie kanały wybierają najczęściej i jak do tego ma się rosnąca popularność treści wideo w internecie.

Sport na fali wznoszącej

Transmisje sportowe największych rozgrywek, takich jak mistrzostwa świata czy olimpiady letnie i zimowe, opierają się trendowi zmniejszania liczby odbiorców. Niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Świadczą o tym dane Nielsen Audience Measurement, które pokazują, że na szczycie 20 najchętniej oglądanych programów telewizyjnych ostatnich 6 lat znajdują się transmisje sportowe. Chętnie oglądamy transmisje zmagań sportowców w:

  •         piłce nożnej,
  •         skokach narciarskich,
  •         siatkówce mężczyzn.

Dane obejmują wyniki badań wykonanych od 1 stycznia 2012 roku do 28 sierpnia 2017 roku – wówczas odbywały się m.in. dwie edycje piłkarskich mistrzostw Europy, mundial 2014 i zimowe igrzyska olimpijskie, a także mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn, gdy gospodarzem wydarzenia była Polska.

Oglądalność sportowych programów telewizyjnych rośnie wraz ze wzrostem formy zawodników i pojawieniem się realnych szans medalowych. Nic więc dziwnego, że na przykład w 2016 roku podczas Euro mecz Polski z Portugalią oglądało prawie 15 mln telewidzów na kanale TVP i Polsat, a z Niemcami – 14,4 mln widzów.

Fragmentaryzacja widowni

Specjaliści rynku telewizyjnego mówią, że dochodzi do fragmentaryzacji widowni, czyli przepływu widzów z dużych stacji do mniejszych kanałów. Między innymi eksperci MullenLowe MediaHub informują, że od lat kondycja telewizji praktycznie pozostaje niezmienna, co oznacza, że Polacy oglądają to medium średnio ponad 4 godziny dziennie, ale dużym zmianom na przestrzeni 3 ostatnich lat uległa dystrybucja treści. Rozwinęły się stacje tematyczne, przez co duże anteny, jak TVP 1, TVP 2, Polsat i TVN, tracą widzów. Średnio spadki wynoszą 3–7 proc. rok do roku. W szczególności widoczne są one w przypadku telewizji polskiej. TVP1 notowała dobre wyniki w 2014 i 2015 roku, a później w 2016 i 2017 straciła odpowiednio 10 i 15 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Inne anteny traciły 2–3 razy mniej widzów od TVP1. Znaczący wpływ na taką sytuację miały wyniki oglądalności programów polityczno-ekonomicznych oraz programów informacyjnych, które na innych stacjach właściwie powtarzały wyniki oglądalności w 2016 i 2017 roku.

Kto ogląda poszczególne stacje telewizyjne?

Analiza Wirtualnemedia.pl pokazuje, że stacje telewizyjne TVP1 i TVP2 oglądają głównie osoby starsze, a TVN widownia miejska, dobrze sytuowana. Polsat z kolei cieszy się największą popularnością wśród widowni wiejskiej i z niskimi dochodami.

Badania wykonywano od 1 stycznia do 5 listopada ubiegłego roku. W tym czasie telewizyjną jedynkę oglądało średnio 56,60 proc. kobiet i 43,40 proc. mężczyzn. W analizowanym okresie średnio wszystkie stacje telewizyjne śledziło 55,70 proc. kobiet i 44,30 proc. mężczyzn.

Polacy kochają seriale

Z roku na rok rośnie wśród Polaków oglądalność seriali, ale miłośnicy tego gatunku telewizyjnego są podzieleni na tych, którzy zasiadają przed telewizorem i czekają na kolejne odcinki M jak miłość, Na Wspólnej, Barw szczęścia czy Ojca Mateusza oraz tych, którzy wybierają zagraniczne produkcje. Każdy odcinek najpopularniejszych polskich seriali ogląda średnio 7–8 mln widzów.

Młodzi widzowie najchętniej oglądają seriale zagraniczne, jak Dexter, House of Cards czy The Walking Dead, ale tych nie znajdziemy w programie popularnych stacji telewizyjnych. Można je znaleźć w telewizji internetowej i w sieci. Wystarczy światłowód UPC i telewizja przez internet, aby móc decydować o tym, co i kiedy chcemy oglądać.

Można przypuszczać, że w przyszłości to właśnie telewizja internetowa i wideo na życzenie będą święcić triumfy, a kolejne pokolenia będą się stopniowo odwracać od klasycznych kanałów telewizyjnych.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kogel-mogel

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...