1920 Bitwa Warszawska - premiera w Chicago
Najnowszy film legendarnego już polskiego mistrza kina Jerzego Hoffmana 1920. BITWA WARSZAWSKA będzie miał swoje premiery amerykańskie 14 i 15 października br. (piątek, sobota) we wspaniałym kinie Muvico Rosemont 18.
Jeden z najbardziej obecnie oczekiwanych filmów w Europie jest pierwszą na „Starym Kontynencie” produkcją filmową w technologii rzeczywistego 3D. Ten najdroższy w historii polskiego kina epos nawiązuje do epickich obrazów w rodzaju „Przeminęło z wiatrem” czy „Wojna i pokój”. Jest zarazem niezwykłą lekcją historii. Grają w nim gwiazdy ekranu – Borys Szyc, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Aleksander Domagarow, a odtwórczynią roli głównej bohaterki jest niezwykle piękna Natasza Urbańska, która urzeka talentem tanecznym i wokalnym.
Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew świata, w której armia polska zatrzymała nad Wisłą szarżę potężnej Armii Czerwonej w jej pochodzie na podbój Europy. Zwycięstwo wojsk pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego zniweczyło plany wprowadzenia wszechświatowego komunizmu, które snuł Lenin. W filmie postacie fikcyjne przeplatają się z postaciami historycznymi jak Piłsudski, Lenin, Stalin, Trocki, Petlura. Pokazany jest udział amerykańskiej eskadry lotniczej, tzw. Kościuszkowców. Znaczącą rolę odgrywa wątek ukraiński. Film zawiera imponujące sceny batalistyczne.
Fabula filmu jest prosta. Warszawa, rok 1920. Ola jest aktorką warszawskiego teatru rewiowego i narzeczoną Jana, lewicującego poety i kawalerzysty. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, Jan postanawia oświadczyć się Oli i natychmiast ożenić. Ślubu w kościele św. Anny w Warszawie udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Potężna Armia Czerwona nieuchronnie zmierza na podbój całego kontynentu. Podczas walk Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci. Tymczasem Olę nachodzi w teatrze natrętny wielbiciel, kapitan żandarmerii Kostrzewa. Wkrótce Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy. Wciąż ma nadzieję na odnalezienie męża, po którym wszelki ślad zaginął…
Zdjęcia do filmu wykonał nominowany do Oskara za „Helikopter w ogniu” Sławomir Idziak. Oprawę muzyczną przygotował Krzesimir Dębski, a obok oryginalnych kompozycji stanowią ją popularne piosenki i pieśni patriotyczne z epoki (Białe róże, Jak to na wojence, Żurawiejki, Wojenko, wojenko i inne). Producentem filmu jest Jerzy Michaluk (m.in. „Noce i dnie”, „Ogniem i mieczem”).
Film nie ma ograniczeń wiekowych, sugerowany jest dla widzów od lat 12. Jest to kino rodzinne w najlepszym wydaniu. Film jest w języku polskim i rosyjskim z napisami angielskimi.
Kino Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr w Rosemont; zjazd na River Rd. z I-90) należy do najbardziej eleganckiej sieci kin w kraju. Ulokowane dogodnie przy głównych autostradach miasta, 20 minut od centrum, kino posiada obszerny bezpłatny parking, elegancki Bogart’s Bar, klimatyzowane sale 3D.
Film będzie prezentowany od 14 do 20 października na wielu seansach od rannych po specjalną projekcję o północy z soboty, 15 października na niedzielę, na której będą dostępne specjalne zniżki studenckie dzięki sponsorom pokazu.Widzowie w niewielkiej sekcji VIP mają zarezerwowane komfortowe fotele.
Bilety można kupić na stronie www.pffamerica.com w polskich księgarniach, biurach Polameru, biurze Festiwalu Filmu Polskiego (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) lub telefonicznie w Towarzystwie Sztuki pod numerem 773-486-9612.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.pffamerica.com lub pod numerem 773.486.9612.
Głównymi sponsorami premierowych pokazów filmu są Comcast, StarTech Glass, Society for Arts, itvn.