Podziel się   

Ludzie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-06-22 19:29:20 · Czytany 5669 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Za wybitne dokonania w życiu narodu

Kardynał Stanisław Dziwisz i Caritas Polska zostali laureatami przyznanej po raz 68. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Wyróżnienia zostały im wręczone przez Katolickie Stowarzyszenie Caritas Christiana na Zamku Królewskim w Warszawie 5 czerwca br. Nagroda ta jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 roku za wybitną twórczość naukową, literacką oraz doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej, edukacyjnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych.

Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał nagrodę za „otwartość na człowieka w posłudze duszpasterskiej, szerzenie kultu i pielęgnowanie pamięci św. Jana Pawła II”. „Nie jestem przyzwyczajony do odbierania nagród. Właściwie jest to pierwsza” – powiedział podczas uroczystości kard. Dziwisz. Podczas krótkiego przemówienia wspominał przede wszystkim Jana Pawła II. „Jeśli ktoś prosił go o modlitwę, nigdy nie zapomniał. To było dla niego zobowiązanie. Jestem świadkiem tego, ile łask ludzie otrzymali poprzez jego modlitwę. Nie mówię, że jego świętość przejawiała się tym, że tyle lat ze mną wytrzymał” – uzupełnił też żartobliwie.

Caritas Polska otrzymała nagrodę za „świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia, które wyraża się w ofiarnej i profesjonalnej służbie na rzecz ubogich i potrzebujących, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami”. Dyrektor tej instytucji, prałat Marian Subocz, dziękując za to wyróżnienie powiedział m.in.: „Współpracujemy ze 100 tys. wolontariuszy, którzy każdego dnia swoje zdolności poświęcają Caritasowi. Staramy się widzieć człowieka od narodzenia do jego naturalnej śmierci i szanować jego godność”.

Patronem nagrody jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta. Jego życie trwało zaledwie 31 lat. Oddał je z pełną determinacją za wolność ojczyzny. Imponujący jak na jego młody wiek jest dorobek literacki. Napisał sześć tomów prozy, dwa niewielkie tomiki wierszy oraz dramat. Jego talent najsilniej wyraził się w krytyce literackiej, a tom esejów „Rachunek z dwudziestoleciem” sytuuje się w rzędzie najwybitniejszych osiągnięć krytyki literackiej okresu międzywojennego. Pietrzak był osobowością natchnioną duchem wielkiego humanizmu wyrosłego na gruncie najlepszych chrześcijańskich  tradycji europejskich i polskich. Troszczył się o właściwy kształt kultury narodowej, gdy Polska będzie wolna. Brał udział w powstaniu warszawskim, był – jak wspominali go przyjaciele – dowódcą, sanitariuszem i tragarzem zwłok. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 roku.

Ranga i tradycja Nagrody im. Włodzimierz Pietrzaka umieszczają ją wśród najważniejszych niepaństwowych wyróżnień. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Roman Brandstaetter, Ernest Bryll, Paweł Jasienica, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Zanussi i ks. Jan Twardowski.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Ludzie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polska · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...