Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-06-13 12:16:30 · Czytany 5222 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

3 rzeczy, o których musisz pamiętać składając wniosek urlopowy

Każdy, kto jest zatrudniony na umowę o pracę, co jakiś czas składa wniosek urlopowy, jeśli chce otrzymać wolny dzień. W takiej sytuacji należy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. O czym wiedzieć?

Wniosek o urlop jest obowiązkowy

Pracownik, który wybiera się na urlop, musi najpierw uzyskać zgodę swojego przełożonego. W tym celu składa wniosek urlopowy w formie, jaka przyjęta jest w firmie. Dziś coraz częściej zakłady pracy stosują elektroniczny obieg dokumentów, wykorzystując do tego celu nowoczesne narzędzia, jak inewi.pl. Dzięki temu na decyzję nie trzeba długo czekać, bo wszystko odbywa się automatycznie. Natomiast pamiętać trzeba, że niezależnie od sposobu, w jaki ma miejsce komunikacja między pracownikiem i podwładnym, wniosek urlopowy jest obowiązkowy, dlatego nie można o nim zapomnieć.

Pracodawca nie musi zgodzić się na urlop

Nie należy zostawiać takiej formalności na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli chodzi o dwutygodniowy urlop. Takie podanie bowiem może zostać odrzucone, co skutecznie pokrzyżuje wakacyjne plany. Pracodawca bowiem faktycznie musi umożliwić zatrudnionej osobie nieprzerwany wypoczynek raz w roku przez 14 dni, jednak wcale nie musi wyrażać zgody na termin, który zgłasza pracownik. Dlatego też często w przedsiębiorstwach planuje się z wyprzedzeniem długie nieobecności poszczególnych osób, aby pozostający na stanowisku byli w stanie zapewnić płynne działanie firmy.

Nawet zatwierdzone wolne może zostać anulowane

W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że zaakceptowany już urlop zostaje cofnięty. Może do tego dojść zarówno przed jego rozpoczęciem, jak i już w trakcie. Tak się dzieje, gdy wystąpią okoliczności nieprzewidziane, o których pracodawca nie wiedział podczas wyrażania zgody na nieobecność. W przypadku, gdy zagrożone jest płynne działanie przedsiębiorstwa, na przykład ktoś z pozostałego personelu zachoruje i nie da się zapełnić wszystkich zmian, to wtedy przełożony może przerwać pracownikowi wypoczynek. Jednak podwładny powinien uzyskać zwrot poniesionych wydatków, które wynikają z szybszego powrotu do pracy.

Powyższe kwestie na pewno nie wyczerpują tematu, jakim są wnioski urlopowe, natomiast przybliżają kilka ważnych spraw. Osoby, które muszą w swojej pracy składać takie dokumenty, powinny zapoznać się z przepisami, które dotyczą urlopów. Można w ten sposób uniknąć niepotrzebnych stresów.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...