Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-12-18 01:51:05 · Czytany 6864 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Idea Jerzego Giedroycia wciąż żywa

Jerzy Giedroyc, Maisons-Laffitte, 1997 (Fot: Internet)

Trwająca w Polsce od kilku dni ożywiona atmosfera związana z dylematem Ukrainy w sprawie podpisania przez nią uchwały stowarzyszeniowej, torującej jej drogę do Unii Europejskiej, powoduje, że wszystkie bez wyjątku krajowe pisma krzyczą tytułami w rodzaju: „Majdan wre!”, „Trzeba otworzyć drzwi dla Ukrainy”, „Znieśmy wizy dla Ukraińców” czy wreszcie: „Polak-Ukrainiec dwa bratanki”. W tym właśnie politycznym klimacie dziennik „Rzeczpospolita” przyznał kolejną swoją nagrodę im. Jerzego Giedroycia za działalność w imię polskiej Racji Stanu.

Bo to właśnie Giedroyć redagował i wydawał miesięcznik „Kultura” – najważniejsze czasopismo powojennej emigracji. Stworzony przez niego Instytut Literacki stał się ośrodkiem skupiającym najwybitniejszych polskich pisarzy emigracyjnych i krajowych. Przez pół wieku „Kultura” była punktem odniesienia dla Polaków w kraju i za granicą. Stała się symbolem wolności słowa i niezależnej polskiej myśli politycznej. Jej redaktor był geopolitycznym wizjonerem. Już wówczas pisał o suwerennej Ukrainie, Białorusi i Litwie, i oto testament tego wybitnego publicysty, polityka i działacza emigracyjnego wypełnia się. Bezinteresowna troska o sprawy publiczne, o umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej nabierają znaczenia, jakiego nigdy dotąd nie miały.

Tegorocznym laureatem wymienionej nagrody został historyk i publicysta, Jan Malicki. Jest on współzałożycielem Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, którym to Studium od początku kieruje. Pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Przegląd Wschodni”, jest także dyrektorem i koordynatorem ważnego Programu Stypendialnego dla osób z krajów postsowieckich. W roku 1981 zaangażował się w wydawanie pisma „Obóz” poświęconego problemom narodów zniewolonych przez komunizm. Z czasem przekształciło się ono właśnie w samodzielne Studium Europy Wschodniej, które od dziewięciu lat prowadzi dzienne studia magisterskie.

Nominowani do tej zaszczytnej nagrody byli też m.in.: Izabella Sariusz-Skąpska, prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich (organizacja pozarządowa skupiająca działaczy Rodzin Katyńskich z całej Polski), Jan Tombiński, jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów, aktualnie pełniący funkcję ambasadora Unii Europejskiej w Kijowie, i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz redaktor naczelny dwujęzycznego polsko-niemieckiego kwartalnika „Dialog”, który porusza kwestie stosunków polsko-niemieckich: politycznych, gospodarczych, kulturalnych i historycznych.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...