Magazyn Polonia i Radio Wnet o zmianach w finansowaniu Polonii
W cyklicznym radiowym programie „Pomost” prowadzonym przez red. Zofię Wojciechowską, Radio WNET podejmuje problematykę dotyczącą zmian w sposobach finansowania Polonii przez Senat RP.
(zdj. Artur Partyka)
Od wielu miesięcy przygotowywane są zmiany w sposobach finansowania Polonii przez Senat RP. Planuje się przejęcie kwoty prawie 70 mln zł z konta Kancelarii Senatu RP do rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W Radiu Wnet w programie „Pomost” red. Zofii Wojciechowskiej wypowiadało się na ten temat wiele osób, m. in. senator Anna Bogucka–Skowrońska, współzałożycielka i była sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która wystosowała list otwarty do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, prosząc o rozwagę w sprawach polonijnych. List ten został również opublikowany przez Radio Wnet. W niedalekiej przyszłości gościem redaktor Wojciechowskiej będzie Maciej Szymański, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który nie mógł dołączyć do dyskusji w ostatnim programie „Pomost”.
Proszę czytelników Magazynu Polonia oraz środowiska kresowe, polonijne i dziennikarzy polonijnych o przesyłanie pytań dotyczących zagadnień związanych z nowymi sposobami finansowania Polonii na e-mail: programpomost@gmail.com. Na wszystkie pytania przesłane na podany adres odpowie dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przekażemy je również na ręce Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gwarantując rzetelną informację.
Nieporozumienia pomiędzy Senatem RP a MSZ odnośnie sposobu finansowania Polonii mają już przeszło roczną historię [pisaliśmy o tym w MP]. Jeśli wszystkie środki będzie dzielić dla Polonii MSZ, to pozostaje tylko jedno pytanie: jakie formy przyjmie mająca historyczny wydźwięk opieka Senatu RP nad Polonią?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowało Plan Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 roku, a następnie wyznaczyło pięciodniowe konsultacje. Ministerstwo zwróciło się w sprawie konsultacji tego projektu do środowisk polskich na całym świecie, w tym do wszystkich partnerów, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat korzystali z senackich środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą oraz do tych, którzy w Senacie złożyli swoje projekty na 2012 rok. Podstawą decyzji o podziale środków finansowych będzie plan współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 r., a podmioty, którym zostaną powierzone do realizacji zadania, będą wyłaniane w drodze konkursu. Polonijna problematyka została ujęta w cztery obszary tematyczne oraz trzynaście geograficznych.
Maciej Szymański, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził, że istotne jest spojrzenie z perspektywy całości problematyki, dotyczące Polonii i Polaków rozsianych po świecie, które musi zakładać podejście globalne. Jeśli wszystkie środki będzie dzielić dla Polonii MSZ, to jakie formy organizacyjne przyjmie i jak będą wyglądały kontakty z organizacjami polonijnymi?
Wspólnie zastanówmy się, w jaki sposób MSZ zamierza zastąpić wypracowany przez ponad 20 lat model współpracy Polonii z Senatem RP. Mamy sygnały – środowiska polonijne i kresowe obawiają, że w temacie opieki nad Polakami za granicą dojedzie do przejaskrawień i tzw. orientacji radarowej – nastawionej na koniunkturę.
Czekamy na Państwa listy, opinie i zapytania oraz zachęcamy do zapoznania się z w/w wspomnianym „Planem Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 roku” MSZ.
Proszę o przesyłanie pytań dotyczących zagadnień związanych z nowymi sposobami finansowania Polonii na e-mail: programpomost@gmail.com
Zapraszamy naszych czytelników do odsłuchania audycji w Radio Wnet:
www.radiownet.pl/#/publikacje/polonia-na-tak
List senator Anny Boguckiej–Skowrońskiej:
www.radiownet.pl/#/publikacje/przywolac-imie-polonia
Zofia Wojciechowska
Współpraca: Józef Komarewicz