Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-10-08 14:20:39 · Czytany 7729 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

O Ameryce Łacińskiej w Budach Lucieńskich

Wernisaż wystawy fotograficznej "Oblicza Ameryki Południowej" na zamku w Gostyninie (Fot: Jarosław Fischbach)

W dniach 27 – 29 września 2013 w Budach Lucieńskich odbyło się kolejne III Spotkanie Miłośników Ameryki Łacińskiej. Tym razem impreza była dłuższa trwała 3 dni. W pierwszym dniu jej uczestnicy spotkali się na zamku w Gostyninie. Zorganizowano wernisaż wystawy fotograficznej „Oblicza Ameryki Południowej”, zaprezentowano ponad 30 zdjęć ukazujących głównie piękno Argentyny, Chile, Brazylii, Peru i Ekwadoru. Na zdjęciach pokazano głownie ludzi oraz przyrodę tych terenów.

Autorami wystawy jest 5 fotografów:

JACEK JUNOSZA KISIELEWSKI – dr hab. nauk przyrodniczych. Prowadził m.in. badania naukowe fauny brazylijskiej (1984-85). W 1991 r. przeszedł do dyplomacji, jednak przyroda pozostała jego pasją. Obecnie kończy prace nad autorską internetową galerią fotografii przyrodniczej, w której przeważają zdjęcia z Brazylii z lat 2007-13, kiedy to pełnił w tym kraju funkcję Ambasadora RP.

MONIKA PRZEBITKOWSKA – geograf. Na co dzień pracuje w rodzinnej firmie kartograficznej. Uczestnik i współorganizator wyprawy żeglarskiej na s/y „Polonus” Patagonia 2012 wzdłuż zachodnich brzegów Patagonii Chilijskiej. Rejs realizowany był między wyspami, a lądem stałym, z postojami w osłoniętych zatokach Andów Patagońskich.

GRAŻYNA TONKIEL – Polka od 1984 roku mieszka w Kanadzie. Malarka, prezentuje swoje prace na licznych wystawach m. in. w King City. Wiele podróżuje po świecie, zawsze z aparatem fotograficznym.

ROBERT WILUŚ – geograf, wykładowca w Instytucie Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Naukowo zajmuje się badaniami przestrzeni turystycznej i regionu turystycznego. Autor publikacji naukowych i popularno – naukowych z zakresu geografii turyzmu i turystyki. Organizator jednej z najstarszych cyklicznych konferencji naukowych w Polsce dotyczących turystyki. Miłośnik wędrówek po górach wysokich (Himalaje, Andy) i trochę niższych (Karpaty, Sudety). Uczestnik kilku wypraw geograficznych m.in. Nepal 2000, Ekwador i Peru (2001) Chile i Argentyna (2009). Autor kilku wystaw fotograficznych związanych z odbytymi podróżami.

JAROSŁAW FISCHBACH – geograf, podróżnik. Organizator i uczestnik wielu wypraw. Autor książki „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” oraz licznych artykułów i reportaży .Fotograf amator, autor wystaw fotograficznych m.in. na festiwalach podróżniczych: „Tydzień Gór”, „Media Travel”, „Festiwal Explorers” oraz w Sao Paulo, Kurytybie, Buenos Aires. W latach 80. organizator „Tygodnia Gór”. Prowadzi własną stronę podróżniczą www.polskimszlakiem.pl

Każdy z fotografów opowiedział o zaprezentowanych pracach i o swoich kontaktach z Ameryką Południową. Dyskusje o krajach Ameryki Południowej prowadzone były przy wyśmienitej kolacji i trwały do późnych godzin nocnych.

W kolejnych dwóch dniach w Budach Lucieńskich w siedlisku „Pod Lipą” zorganizowano dwie kilkunastogodzinne sesje, w trakcie których zaproszeni goście pokazali swoje filmy, zaprezentowali wykłady i prezentacje multimedialne, odbyły się także interaktywne panele. W spotkaniu uczestniczyli ludzi różnych profesji: pracownicy naukowi, dyplomaci, geografowie, przedstawiciele branży turystycznej, kulinarnej, autorzy książek, przewodników, filmów. Ludzie ci przyjechali z całej Polski, była nawet Polka – Ewa Janiak, na stałe mieszkająca w Buenos Aires, gdzie od wielu lat prowadzi polonijne Biuro Podróży „Agatur”. Do Bud Lucieńskich przyjechał Adrian Sanchez – Kolumbijczyk mieszkający w Polsce. Od kilku lat prowadzi w Łodzi kawiarnię „Smak Andów”. W trakcie III Spotkania Miłośników Ameryki Łacińskiej serwował jego uczestnikom doskonałe kolumbijskie kawy oraz soki z egzotycznych rosnących w Andach owoców.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia czterech byłych ambasadorów RP ( Jacek Hinz, Jacek Junosza Kisielewski, Jacek Perlin i Ryszard Piasecki ) w Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Chile. Były to relacje ludzi, którzy doskonale znają kraje w których przez lata pracowali. Kilka wystąpień oraz filmów dotyczyło naszych rodaków, którzy mieszkają w: Argentynie, Brazylii i Chile. Pokazano obraz filmowy opowiadający o losach Janiny Wścieklicy oraz jej męża Janusza, którzy od 1950 roku mieszkają w Brazylii. Ponownie przypomniano sylwetkę 97. letniego Raula Nałęcza- Małachowskiego, znanego w Chile artysty. Postaci o których rozmawiano są osobami dobrze znane, w krajach, w których żyją. Są to ludzie, którzy odnieśli duże sukcesy zawodowe i godnie reprezentują Polskę w tym odległym zakątku świata.

Pozostałe prezentacje dotyczyły kwestii związanych ze sztuką, architekturą, przyrodą, historią i polityką. Uczestnicy Spotkania mogli też zapoznać się z relacjami z wypraw: żeglarskich wzdłuż wybrzeży Patagonii ( Radek Przebitkowski ) i andynistycznych ( Jacek Sidlarewicz ). W pamięci wszystkich na długo pozostanie fragment materiału filmowego zaprezentowany przez Tomasza Wilde „Kiedy kończy się Świat” opowiadającego o dramacie Indian Aymara w Boliwii. Duże kontrowersje i dyskusję wzbudziło wystąpienie Witolda Michałowskiego dotyczące Apoloniusza Zarychty i Mieczysława Lepeckiego.

Wystawa fotograficzną „Oblicza Ameryki Południowej” będzie można oglądać na zamku w Gostyninie do 10 października.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Podróże i turystyka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...