Chicago: konferencja polonijna Quo Vadis 2012
Przez trzy sierpniowe dni Chicago - największe skupisko Polaków poza krajem - stanie się jeszcze bardziej polskie. Do miasta zjadą Polacy, Amerykanie polskiego pochodzenia, a także ci, którzy interesują się życiem Polonii. Razem będą zastanawiać się nad tym jak pielęgnować polską tożsamość i co zrobić żeby Polacy mieli więcej do powiedzenia za oceanem.
Laura Schwartz, była współpracowniczka prezydenta Billa Clintona, Christopher Cymbalak producent materiałów wideo dla Departamentu Stanu, Krzysztof Kasprzyk wieloletni konsul RP w USA, a także Janusz Cisek z MSZ - to tylko niektórzy z prelegentów konferencji "Quo Vadis", która w dniach 24-26 sierpnia odbędzie się w Chicago.
Spotkanie dla polonijnych liderów
Jej celem jest wymiana poglądów i doświadczeń liderów polonijnych z rożnych części Stanów Zjednoczonych i świata. Organizatorzy konferencji zaplanowali szereg wykładów sesji szkoleniowych i warsztatów tematycznych.
Laura Schwartz podzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w Białym Domu, gdzie za prezydentury Billa Clintona zorganizowała ponad 1000 różnego rodzaju spotkań, w tym 12 na szczeblu międzynarodowym. Wśród nich była m.in. uroczystość z okazji 50-ciolecia NATO. Jest autorką popularnej w USA książki pt. "Eat, Drink and Succeed", która pokazuje jak w skuteczny sposób wykorzystywać networking.
O mediach społecznościowych i ich praktycznym wykorzystaniu opowie Justyna Jabłońska, która jest organizatorką i głównym animatorem obecności na Twitterze, Facebooku i YouTube Ambasady Polskiej w Waszyngtonie.
Jak produkuje się profesjonalne materiały wideo wyjaśni Christopher Cymbalak, który zdobył doświadczenie w tej dziedzinie pracując m.in. dla Departamentu Stanu. Przez pewien czas odpowiadał także za kontakty z prasą w Amerykańskiej Ambasadzie w Warszawie.
Zbudować "polską frakcję"
Na szerokie wody politycznego lobbingu wprowadzi słuchaczy Artur Orkisz doradca w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, którego zasługą jest między innymi rozbudowanie "polskiej frakcji" (ang. Poland Causus) w Kongresie z 11 do 55 członków. Orkisz przybliży także działalność Forum Amerykańsko-Polskiego (ang. American Polish Forum), apolitycznej organizacji stawiającej sobie cel za kształcenie nowych liderów politycznych i budowanie polsko-amerykańskiego dialogu.
Organizatorki konferencji Agnes Ptasznik i Joanna Kosoń, pomyślały także o prelekcjach dla Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy nie znają dobrze sytuacji w ojczyźnie swoich przodków. Oni będą mieli okazję zapoznać się ze współczesną Polską, stanem jej gospodarki i aktualnym rozwojem nowych technologii. Będą o tym mówić m.in. Krzysztof Kasprzyk były konsul RP w Los Angeles i Nowym Jorku obecnie pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie, a podsekretarz stanu, Janusz Cisek, który w MSZ odpowiada za kontakty z Polonią.
- Chcemy organizować i zachęcać do działania Polonię w USA i na całym świecie. Teraz konferencja obywa się w Chicago, ale plan jest taki, aby co roku była organizowana w innym kraju albo stanie - mówi Agnes Ptasznik.
Wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów
Wcześniej Quo Vadis odbywało się w Kanadzie. Pierwszy raz w 2009 roku w Ottawie, rok później w Winsor, a w 2011 roku w Toronto. Konferencja z roku na rok zyskuje na prestiżu. Tym razem list ze specjalnym przesłaniem do uczestników wystosował doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Cartera Zbigniew Brzeziński. Z organizatorkami przedsięwzięcia w maju br. spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.
- Zależy nam na zidentyfikowaniu i zgrupowaniu najbardziej aktywnych, świetnie wykształconych młodych Polaków, którzy w przyszłości będą działać na rzecz swojej społeczności. Podczas konferencji, chcemy dostarczyć uczestnikom wiedzę oraz umiejętności, które są niezbędne w pracy na rzecz lokalnej polonijnej społeczności oraz całej Polonii, a także w przyszłej karierze. To także wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów, które zaowocują przyszłą współpracą - zapowiadają Agnieszka Ptasznik i Joanna Kosoń.
Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski
Źródło: polonia.wp.pl