Inauguracja współpracy Konsulatu z Lyric Opera of Chicago
Konsulat Generalny RP w Chicago i Lyric Opera of Chicago zainaugurowały współpracę przy produkcjach operowych tej instytucji w sezonie 2014/15 zawierających mocne akcenty polskie.
W ubiegłym tygodniu gościem polskiej placówki konsularnej w Chicago był Dyrektor Generalny Lyric Opera of Chicago Anthony Freud oraz goście i patroni tej instytucji. Na wydarzenie Konsulat zaprosił również grupę miłośników opery spośród społeczności polonijnej w Chicago.
Spośród blisko 120 oper w Stanach Zjednoczonych, Lyric Opera of Chicago jest jedną z czołowych oper amerykańskich cieszących się w elitach amerykańskich ogromnym prestiżem i skupiających dużą uwagę kręgów opiniotwórczych i artystycznych w całych Stanach Zjednoczonych.
W spotkaniu w Konsulacie swój udział zapowiedział światowej sławy polski baryton Mariusz Kwiecień, jednak ze względu na nagłe problemy zdrowotne jego udział został w dniu wydarzenia odwołany.
W bieżącym sezonie Mariusz Kwiecień występuje na deskach Lyric Opera w tytułowej roli opery W.A. Mozarta pr. „Don Giovanni”. Otwierające jubileuszowy sezon Lyric Opera dzieło w inscenizacji Roberta Falls’a i pod batutą dyrektora muzycznego Lyric Opera Andrew Davis’a wystawiane jest w Chicago w terminie: 29 września do 29 października br. Informacje o biletach można uzyskać na stronie internetowej Lyric Opera www.lyricopera.org lub telefonicznie pod numerem: 312-827-5600.
W sobotę, 11 października 2014 r., konsul Robert Rusiecki wraz z Dyrektorem Lyric Opera Anthonym Freudem i Mariuszem Kwietniem wystąpili na falach amerykańskiego radia WFMT 98.7 w całodziennej audycji radiowej pn. „Operathon”, podczas której konsul Rusiecki opowiedział o licznych akcentach polskich w nadchodzących produkcjach Lyric Opera oraz o ważnych polskich rocznicach: 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie, 15. rocznicy przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Polskie elementy w produkcjach Lyric Opera obecne są również w operze “The Passenger” polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga do libretta Alexandra Medvedeva. “The Passenger” powstał na podstawie słuchowiska radiowego o tym samym tytule, autorstwa polskiej pisarki Zofii Posmycz. W roku 1963 słuchowisko stało się kanwą filmu pt. “Pasażerka” w reżyserii Andrzeja Munka. Operę „The Passenger” w reżyserii Davida Pountney’a dyryguje Andrew Davis. “The Passenger” będzie wystawiany od 24 lutego do 15 marca 2015 roku.
W sezonie 2014/15 w Lyric Opera odbędzie się również światowa premiera opery klezmerskiej “The Property” skomponowanej przez młodego polskiego muzyka Wlada Marhuletsa. Opera oparta jest na znanej noweli graficznej Rutu Modan o tym samym tytule. “The Property” będzie można obejrzeć podczas kilku przedstawień, które odbędą się w Hyde Parku w Chicago, w Reva and David Logan Center for the Arts oraz w the North Shore Center for the Performing Arts w Skokie, na północnych przedmieściach Chicago. “The Property” w reżyserii Erica Einhorna do libretta Stephanie Fleischmann, wystawiana będzie 25, 26 i 27 lutego 2015 r. (the Reva and David Logan Center for the Arts) oraz i 4 i 5 marca 2015 (The North Shore Center for the Performing Arts).
Współpracą z Lyric Opera podczas jej 60. jubileuszowego sezonu, Konsulat w Chicago popularyzuje m.in. trzy ważne dla Polski radosne rocznice: 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Europie, 15. rocznicę przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.