Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą Pośpiech w Chopin Theatre
Podczas spotkania Małgorzata Pośpiech opowie o swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Miasteczko” (szczegóły poniżej), która została nominowana do nagrody Central Europe Literary Award „Angelus” 2015. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia, godz. 9:30 rano w Teatrze Chopina.
Małgorzata Pośpiech urodziła się w Polsce, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest pisarką, tłumaczką, reżyserką filmów dokumentalnych i fotografką. Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu literatury i filmoznawstwa. Zdobyła uznanie jako reżyser i scenarzysta biograficznego filmu dokumentalnego p.t. „Arthur Penn” o życiu słynnego amerykańskiego reżysera.
W swoim dorobku artystycznym Małgorzata Pośpiech posiada również kilka filmów dokumentalnych przygotowanych dla Telewizji Polskiej, m.in. „Pokolenie”, który stanowi kronikę losów Polaków wywiezionych przez Sowietów na Syberię. Wyreżyserowała również serię filmów dokumentalnych przedstawiających osiągnięcia artystów polskich.
Małgorzata Pośpiech przeprowadziła również ponad siedemdziesiąt wywiadów z weteranami II wojny światowej, których zapis znajduje się w archiwach Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (z siedzibą na Manhattanie), i które stanowiły kanwę filmu Petera Weira p.t „Niepokonani” z 2010 roku.
Od Autorki:
Miasteczko jest powieścią zainspirowana wydarzeniami, które miały miejsce w Kępnie po drugiej wojnie. Jesienią 1945-go w "Gospodzie Pod Łabędziem" zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa, urzędu który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później w do końca niewyjaśnionych okolicznościach, zamordowali osiem osób, których ciał nigdy nie odnaleziono. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa pomógł zatuszować morderstwa. Poseł PSL przedstawił dane na posiedzeniu Krajowej Rady Narodowej w obecności prezydenta Bolesława Bieruta i w kilka dni później został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo dla imperialistów.
Po śmierci Stalina w roku 1958 odbył się pierwszy proces odpowiedzialnych za morderstwa pracowników UB. W procesie tym głównym świadkiem oskarżenia był mój ojciec Edmund Pospiech. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Winni zostali skazani.
Innym wątkiem powieści są moje poszukiwania ojca, którego nigdy nie widziałam i nie znałam, a o jego działalności antykomunistycznej dowiedziałam się w Nowym Jorku z publikacji IPN; jeszcze innym dzieciństwo i dorastanie bohaterki, Nory, w latach 60 i 70 tych. Kolejnym są fragmenty nie opublikowanych opowiadań z amerykańskiego okresu w życiu fikcyjnej pisarki, której śladami idzie Ingrid, studentka wydziału filologii na jednym z amerykańskich uniwersytetów.
Pracowałam nad ta książka ponad piec lat: ogromnie dużo czasu zajęły poszukiwania materiałów w archiwach i w IPN. Wiele z dokumentów zostało zniszczonych i zaginęło bezpowrotnie.
Obecnie pracuje nad drugim tomem opowiadającym o losach członków antykomunistycznej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie działającej na terenie Kępna w latach 1947-49 a której dowódca był mój ojciec. Losy tych ludzi którzy przeciwstawiali się stalinowskiego reżimowi są wstrząsające: więzienia, wyroki śmierci, ucieczki, zdrada.