Przemaszerowała Parada
Po raz pierwszy Polska Parada z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przeszła ulicami Humboldt Park w 1892 roku. Wtedy w tej dzielnicy znajdowało się "polskie downtown". Po II wojnie światowej Parada została przeniesiona do chicagowskiego downtown - najpierw na ulicę State, później na Dearborn i ostatecznie do Parku Granta - Columbus Drive.
W sobotę pierwszego maja po raz 118. po Columbus Drive przemaszerowała kolejna polonijna parada. Wśród sporego tłumu (według szacunkowych danych ponad 5 tysięcy osób) pojawiły się flagi z kirem oraz portrety wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Mimo, że zrezygnowano z wcześniejszego pomysłu nadania paradzie żałobnego charakteru, to jednak dało się odczuć wpływ wydarzeń z 10-tego kwietnia na przebieg uroczystości jak i na imprezę towarzyszącą w Millenium Park.
Hasło tegorocznej parady brzmiało: „ Fryderyk Chopin – polski dar dla świata”. Honory marszałka sprawował prezes Zwiazku Podhalan w Ameryce Stanisław Zagata, a królową została wybrana urocza Sylwia Prokopowicz. Od wielu lat systematycznie spada ilość uczestników, a za barierkami gromadzi się coraz mniej widzów. Podobnie było i w tym roku. Nawet sprzyjająca pogoda nie poprawiła frekwencji. Wspomniana wyżej liczba pięciu tysięcy zgromadzonych polonusów nie przytłacza swą wielkością, a wręcz przeciwnie, uświadamia o braku jakiegokolwiek znaczenia Polonii jako grupy etnicznej. Dobrze o tym wiedzą miejscowi politycy, ignorując nasze narodowe święto. Nawet obecność burmistrza Chicago nie łagodzi ogólnego wizerunku, jaki z biegiem lat utrwalił się wśród działaczy politycznych naszego Stanu. Trudno im się dziwić, skoro główną siła napędową parady są polskie szkoły sobotnie. Maszerujące, znudzone długim oczekiwaniem na swoją kolejkę dzieci, wolałyby raczej spędzić czas w domu przed komputerem, niż na imprezie, która zupełnie nie trafia do ich świadomości.
Paradzie towarzyszyły dodatkowe imprezy, zaplanowane na majowy weekend. Bezpośrednio po jej zakończeniu w reprezentacyjnym miejskim parku Granta w centrum metropolii, odbył się koncert polskiej muzyki poważnej. Natomiast przy popularnym Centrum Kopernikowskim występowali polscy artyści, m.in. Izabela Trojanowska i Ryszard Rynkowski.