XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Chicago
W dniach 25-28 maja 2012 roku w Chicago miał miejsce XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Czterodniowy Zjazd, w którym wzięło udział 475 osób, obradował w przestronnych salach Embassy Suites w Rosemont, a gospodarzem XII Zjazdu było Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago.
Zjazd odbywał się pod hasłem: ,,Oświata polska poza granicami Rzeczypospolitej - stan i perspektywy nauczania przedmiotów ojczystych na obczyźnie.” Wśród uczestników przeważały osoby związane ze szkolnictwem polonijnym w Stanach Zjednoczonych. Oprócz nauczycieli i działaczy oświatowych z Chicago, znalazły się również osoby z Nowego Jorku i okolic, San Francisco, Los Angeles, stanu Michigan, Florydy, a także osoby spoza granic USA - z Kanady, Polski, Irlandii, Szwecji, Litwy, Francji.
Wśród osób zaproszonych, które swą obecnością uświetniły obrady XII Zjazdu, znaleźli się wybitni naukowcy i znawcy tematu nauczania przedmiotów ojczystych poza granicami Polski, wspaniali dydaktycy oraz ludzie związani z polską sceną polityczną. Byli to: Mirosław Sielatycki (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (wybitny językoznawca i polonista, popularyzator kultury języka, autor książek dotyczących języka polskiego), dr hab. Włodzimierz Gruszczyński, prof. SWPS (językoznawca polonistyczny, wykładowca, pracownik Polskiej Akademii Nauk), dr Grażyna Czetwertyńska (wykładowca UW), dr Ewa Lipińska (adiunkt w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, autorka wielu podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego), dr hab. Anna Seretny (adiunkt w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, autorka wielu podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego, egzaminator Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego), mgr Małgorzata Małyska (metodyk z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie, autorka opracowań dla nauczycieli na temat wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci, edukator z wieloletnim doświadczeniem w pracy z nauczycielami ze środowisk krajowych i polonijnych), dr Edmund Osysko z Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej wraz z małżonką, Zbigniew Hofman (prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "KLANZA" w Lublinie). W Zjeździe udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: dr Andrzej Zawistowski, Kamila Sachnowska i Karol Madaj, a także Dariusz Bonisławski (wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska), przedstawicielki polskiego sejmu, posłanki: Joanna Fabisiak i Ligia Krajewska oraz wielu przedstawicieli środowisk polonijnych.
Zjazd, oprócz wykładów i warsztatów, oferował uczestnikom wiele możliwości do rozmowy na temat doświadczeń, a także atrakcji i niespodzianek.
Pierwszego dnia Zjazdu, w piątek po południu, miały miejsce wykłady zaproszonych gości. Wystąpił dr A. Zawistowski z IPN z wykładem na temat PRL, minister M. Sielatycki,
dr J. Tatara ze środowiska chicagowskiego, która mówiła o perspektywach nauczania poza granicami Polski, dr G. Czetwertyńska z prezentacją na temat projektu „Włącz Polskę” oraz roli nauczyciela polonijnego, dr Ewa Lipińska i dr hab. A. Seretny z wykładem na temat publikacji dotyczącej badań prowadzonych wśród uczniów chicagowskich szkół polonijnych od 2001 roku.
Po kolacji nastąpiło uroczyste otwarcie XII Zjazdu oraz oficjalne powitanie uczestników i zaproszonych gości. Imprezę uświetnił występ artystyczny przygotowany i wyreżyserowany przez Helenę Sołtys, członków Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz niezawodną Grupę Teatralną Proscenium z Lombard. Punktem kulminacyjnym uroczystości otwarcia XII Zjazdu było wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej nauczycielom z wieloletnim stażem pracy oraz osobom zasłużonym dla szkolnictwa polonijnego. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele konsulatu RP w Chicago, konsul generalny Zygmunt Matynia oraz konsul Konrad Zieliński.
Drugi dzień Zjazdu (sobota) w całości poświęcony został warsztatom metodycznym, dydaktycznym, wykładom i dyskusjom, które odbywały się symultanicznie w sześciu salach. Tego dnia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez nauczycieli polonijnych i doświadczonych metodyków ze Stanów Zjednoczonych i z Polski. Były warsztaty przeznaczone dla nauczycieli klas przedszkolnych i młodszych, dla osób uczących w klasach starszych (5-8) i licealnych, dla dyrektorów, zarządów szkół oraz dyskusje i prezentacje programów oraz planowanych przedsięwzięć, między innymi projektu Akademia Polskości, który skierowany jest do nauczycieli polonijnych. Po bardzo pracowitym dniu, uczestnicy XII Zjazdu zaproszeni zostali na bankiet, który poprowadzili: Alicja Nawara oraz Janusz Rudnicki.
Niedziela przeznaczona została na wycieczkę po pięknym Chicago. Uczestnicy podzieleni zostali na pięć grup, którymi opiekowały się przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, a następnie przewiezieni do centrum miasta, gdzie mogli podziwiać wspaniałą architekturę, słynne drapacze chmur, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Kościuszki i Kopernika na Solidarity Drive. Następnie na uczestników wycieczki czekał rejs statkiem wycieczkowym po rzece Chicago, podczas którego mieli okazję podziwiać miejską architekturę z zupełnie innej perspektywy. Po rejsie autokary przewiozły wszystkich na Navy Pier, skąd, po zakupach i pamiątkowych fotografiach na tle jeziora Michigan, zostali przewiezieni do kościoła Trójcy Świętej na mszę i obiad w budynku parafialnym. Po obiedzie wszyscy udali się do Muzeum Polskiego w Ameryce, gdzie dyrektorka biblioteki muzealnej, Małgorzata Kot, wraz z przedstawicielkami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, przygotowała niespodziankę - spotkanie z Małgorzatą Kalicińską, autorką popularnych powieści o rozlewisku, która podpisywała swoje książki, oraz czytanie listów Heleny Modrzejewskiej. Uczestnicy XII Zjazdu mogli obejrzeć bogate zbiory Muzeum Polskiego oraz Pokój Paderewskiego.
Późnym wieczorem, po spotkaniu w Muzeum Polskim, uczestnicy przewiezieni zostali pod słynną Fontannę Buckingham, gdzie mogli wykonać pamiątkowe fotografie na tle pięknej iluminacji zabytku. Następnie większość uczestników wycieczki, zmęczona atrakcjami i upałem, udała się do hotelu, a kilkanaście osób chcących poznać nocne życie klubów bluesowych, z których słynie Wietrzne Miasto, przewiezionych zostało do jednego z klubów będącego ikoną miasta.
Poniedziałek był niestety ostatnim dniem Zjazdu. Był to czas podsumowań, wyciągania wniosków na przyszłość (kolejny, XIII Zjazd odbędzie się w 2014 roku w Nowym Jorku), czas pożegnań i podziękowań. Wszyscy byli zgodni, iż mijający XII Zjazd przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy wyjechali wzbogaceni w wiedzę i praktyczne umiejętności, zaproszeni goście byli pod wrażeniem rozmachu i poziomu imprezy. Organizatorki Zjazdu - przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, z prezes Ewą Koch na czele, otrzymały owację na stojąco.
XII Zjazd odbił się szerokim echem w środowisku polonijnym. Mówiły o nas i pokazywały nas polonijne media, w prasie ukazywały się artykuły i informacje prasowe, a w sieci internetowej dostępna była transmisja Zjazdu. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce po raz kolejny zaprezentowało się jako doskonale zorganizowana, prężna i licząca się w środowisku chicagowskim organizacja polonijna. Teraz nadchodzi czas zasłużonych wakacji oraz planowania kolejnych wydarzeń oświatowo-kulturalnych. W imieniu organizatorów kolejnego Zjazdu, zapraszamy wszystkich chicagowskich nauczycieli do Nowego Jorku w 2014 roku!