Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-06 · Opublikowany: 2012-08-01 22:12:30 · Czytany 7671 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Chicago

Konsul generalny Zygmunt Matynia i panie odznaczone Medalem KEN (fot. Dariusz Piłka)

W dniach 25-28 maja 2012 roku w Chicago miał miejsce XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Czterodniowy Zjazd, w którym wzięło udział 475 osób, obradował w przestronnych salach Embassy Suites w Rosemont, a gospodarzem XII Zjazdu było Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago.

Zjazd odbywał się pod hasłem: ,,Oświata polska poza granicami Rzeczypospolitej - stan i perspektywy nauczania przedmiotów ojczystych na obczyźnie.” Wśród uczestników przeważały osoby związane ze szkolnictwem polonijnym w Stanach Zjednoczonych. Oprócz nauczycieli i działaczy oświatowych z Chicago, znalazły się również osoby z Nowego Jorku i okolic, San Francisco, Los Angeles, stanu Michigan, Florydy, a także osoby spoza granic USA - z Kanady, Polski, Irlandii, Szwecji, Litwy, Francji.

Wśród osób zaproszonych, które swą obecnością uświetniły obrady XII Zjazdu, znaleźli się wybitni naukowcy i znawcy tematu nauczania przedmiotów ojczystych poza granicami Polski, wspaniali dydaktycy oraz ludzie związani z polską sceną polityczną. Byli to: Mirosław Sielatycki (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (wybitny językoznawca i polonista, popularyzator kultury języka, autor książek dotyczących języka polskiego), dr hab. Włodzimierz Gruszczyński, prof. SWPS (językoznawca polonistyczny, wykładowca, pracownik Polskiej Akademii Nauk), dr Grażyna Czetwertyńska (wykładowca UW), dr Ewa Lipińska (adiunkt w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, autorka wielu podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego), dr hab. Anna Seretny (adiunkt w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, autorka wielu podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego, egzaminator Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego), mgr Małgorzata Małyska (metodyk z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie, autorka opracowań dla nauczycieli na temat wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci, edukator z wieloletnim doświadczeniem w pracy z nauczycielami ze środowisk krajowych i polonijnych), dr Edmund Osysko z Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej wraz z małżonką, Zbigniew Hofman (prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "KLANZA" w Lublinie). W Zjeździe udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: dr Andrzej Zawistowski, Kamila Sachnowska i Karol Madaj, a także Dariusz Bonisławski (wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska), przedstawicielki polskiego sejmu, posłanki: Joanna Fabisiak i Ligia Krajewska oraz wielu przedstawicieli środowisk polonijnych.

Zjazd, oprócz wykładów i warsztatów, oferował uczestnikom wiele możliwości do rozmowy na temat doświadczeń, a także atrakcji i niespodzianek.

Pierwszego dnia Zjazdu, w piątek po południu, miały miejsce wykłady zaproszonych gości. Wystąpił dr A. Zawistowski z IPN z wykładem na temat PRL,  minister M. Sielatycki,
dr J. Tatara ze środowiska chicagowskiego, która mówiła o perspektywach nauczania poza granicami Polski, dr G. Czetwertyńska z prezentacją na temat projektu „Włącz Polskę” oraz roli nauczyciela polonijnego, dr Ewa Lipińska i dr hab. A. Seretny z wykładem na temat publikacji dotyczącej badań prowadzonych wśród uczniów chicagowskich szkół polonijnych od 2001 roku.

Po kolacji nastąpiło uroczyste otwarcie XII Zjazdu oraz oficjalne powitanie uczestników i zaproszonych gości. Imprezę uświetnił występ artystyczny przygotowany i wyreżyserowany przez Helenę Sołtys, członków Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz niezawodną Grupę Teatralną Proscenium z Lombard. Punktem kulminacyjnym uroczystości otwarcia XII Zjazdu  było wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej nauczycielom z wieloletnim stażem pracy oraz osobom zasłużonym dla szkolnictwa polonijnego. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele konsulatu RP w Chicago, konsul generalny Zygmunt Matynia oraz konsul Konrad Zieliński.

Drugi dzień Zjazdu (sobota) w całości poświęcony został warsztatom metodycznym, dydaktycznym, wykładom i dyskusjom, które odbywały się symultanicznie w sześciu salach. Tego dnia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez nauczycieli polonijnych i doświadczonych metodyków ze Stanów Zjednoczonych i z Polski. Były warsztaty przeznaczone dla nauczycieli klas przedszkolnych i młodszych, dla osób uczących w klasach starszych (5-8) i licealnych, dla dyrektorów, zarządów szkół oraz dyskusje i prezentacje programów oraz planowanych przedsięwzięć, między innymi projektu Akademia Polskości, który skierowany jest do nauczycieli polonijnych. Po bardzo pracowitym dniu, uczestnicy XII Zjazdu zaproszeni zostali na bankiet, który poprowadzili: Alicja Nawara oraz Janusz Rudnicki.

Niedziela przeznaczona została na wycieczkę po pięknym Chicago. Uczestnicy podzieleni zostali na pięć grup, którymi opiekowały się przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, a następnie przewiezieni do centrum miasta, gdzie mogli podziwiać wspaniałą architekturę, słynne drapacze chmur, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Kościuszki i Kopernika na Solidarity Drive. Następnie na uczestników wycieczki czekał rejs statkiem wycieczkowym po rzece Chicago, podczas którego mieli okazję podziwiać miejską architekturę z zupełnie innej perspektywy. Po rejsie autokary przewiozły wszystkich na Navy Pier, skąd, po zakupach i pamiątkowych fotografiach na tle jeziora Michigan, zostali przewiezieni do kościoła Trójcy Świętej na mszę i obiad w budynku parafialnym. Po obiedzie wszyscy udali się do Muzeum Polskiego w Ameryce, gdzie dyrektorka biblioteki muzealnej, Małgorzata Kot, wraz z przedstawicielkami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, przygotowała niespodziankę - spotkanie z Małgorzatą Kalicińską, autorką popularnych powieści o rozlewisku, która podpisywała swoje książki, oraz czytanie listów Heleny Modrzejewskiej. Uczestnicy XII Zjazdu mogli obejrzeć bogate zbiory Muzeum Polskiego oraz Pokój Paderewskiego.

Późnym wieczorem,  po spotkaniu w Muzeum Polskim, uczestnicy przewiezieni zostali pod słynną Fontannę Buckingham, gdzie mogli wykonać pamiątkowe fotografie na tle pięknej iluminacji zabytku. Następnie większość uczestników wycieczki, zmęczona atrakcjami i upałem, udała się do hotelu, a kilkanaście osób chcących poznać nocne życie klubów bluesowych, z których słynie Wietrzne Miasto, przewiezionych zostało do jednego z klubów będącego ikoną miasta.

Poniedziałek był niestety ostatnim dniem Zjazdu. Był to czas podsumowań, wyciągania wniosków na przyszłość (kolejny, XIII Zjazd odbędzie się w 2014 roku w Nowym Jorku), czas pożegnań i podziękowań. Wszyscy byli zgodni, iż mijający XII Zjazd przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy wyjechali wzbogaceni w wiedzę i praktyczne umiejętności, zaproszeni goście byli pod wrażeniem rozmachu i poziomu imprezy. Organizatorki Zjazdu - przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, z prezes Ewą Koch na czele, otrzymały owację na stojąco.

XII Zjazd odbił się szerokim echem w środowisku polonijnym. Mówiły o nas i pokazywały nas polonijne media, w prasie ukazywały się artykuły i informacje prasowe, a w sieci internetowej dostępna była transmisja Zjazdu. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce po raz kolejny zaprezentowało się jako doskonale zorganizowana, prężna i licząca się w środowisku chicagowskim organizacja polonijna. Teraz nadchodzi czas zasłużonych wakacji oraz planowania kolejnych wydarzeń oświatowo-kulturalnych. W imieniu organizatorów kolejnego Zjazdu, zapraszamy wszystkich chicagowskich nauczycieli do Nowego Jorku w 2014 roku!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

ksiazka · 2012-09-05 12:38:58

Wydaj z nami książkę- www.wydaj-sie.pl Witam Państwa! Wszystkie nasze akcje, działania, propozycje można zobaczyć z zakładce Filmy/klipy na stronie www.wydawnictwo-astrum.pl -tytuł zakładki:wydaj z nami książkę! http://www.astrum.wroc.pl/filmiki.php?id=35 Od pewnego czasu, na świecie, modnym staje się prezentowanie siebie, swojej osoby poprzez książkę. Dzięki temu książka stała się poważnym narzędziem reklamy i marketingu autora, a jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz ją opisać, to także dzięki książce masz okazję jej prezentacji. Zatem: Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia. Być może wydałeś już w Twoim kraju książkę, chciałbyś wydać Twoje dzieło także w Polsce, szukasz wydawnictwa, tłumacza, redaktorów, którzy pomogą Ci to zrobić, to zapraszamy do współpracy z Wydawnictwem Astrum i do naszego projektu: Wydaj z nami książkę- www.wydaj-sie.pl, w którym autorzy dotują to wydanie. Dotacja zależy od kosztów tłumaczenia, urody książki, nakładu, sposobu dystrybucji itp. W JAKIEJ FORMIE MOŻEMY WYDAĆ PAŃSTWA TWÓRCZOŚĆ? Książkę możemy wydać w języku Polskim, kierując ją do dystrybucji w sieci księgarń i sklepów w Polsce. Książkę możemy wydać w wersji dwujęzycznej: w języku polskim, jak i Waszym ojczystym języku. Skierujemy ją do sieci księgarń językowych w Polsce. Dotyczy to szczególnie twórczości poetyckiej. Książkę możemy wydać w Waszym ojczystym języku i wysłać Wam do kraju, a część skierować do sieci księgarń językowych w Polsce. Waszą twórczość wydamy w postaci profesjonalnej książki zarówno w formie papierowej, jak i - na życzenie - cyfrowego e-booka, a nawet audiobooka. Zatem: Jeśli piszesz poezję, powieści, książki poradnicze, szkoleniowe, naukowe, popularnonaukowe, reportażowe, hobby, wspomnieniowe itp.- nie zwlekaj! Wydaj swoją książkę w Polsce! Jeśli natomiast sam nie jesteś twórcą, ale znasz i chcesz zarekomendować znane Ci osoby piszące, skontaktuj je je z nami. Mile widziani są: Ludzie nauki, trenerzy, szkoleniowcy, kadra zarządzająca, ludzie sukcesu - właściciele firm, biznesmeni, menedżerowie. Seniorzy, świadkowie historii, nawet tej najbardziej bolesnej. Do projektu zapraszamy podróżników, reportażystów, dziennikarzy. Szukamy ludzi, którzy mają poczucie własnej wartości, bo tylko tacy przechodzą do historii. Autorów, którzy nie boją się wynurzeń i odważnie, nawet skandalizując, mówią to, co myślą. Szukamy ludzi, którzy nie boją się zaistnieć w mediach, chcą być wypromowani i oni, i to o czym piszą, co robią. Osób, które stać na książkę - wizytówkę jako nośnik reklamy ich osoby, firmy. Które wierzą, że w przyszłości dzięki swojej książce będą zarabiać. Interesują nas zawodowcy i amatorzy, szczęśliwi i pechowcy, skrzywdzeni przez los i piszący ku przestrodze. Państwa książki sprzedamy z sukcesem w sieciach sklepów w całym kraju. Wszak to co tworzycie, to projekcja Waszej duszy. Tym trzeba się dzielić z innymi. Książki wydajemy wg życzenia zarówno w formie papierowe,j jak i w postaci elektronicznych e- booków czy audiobooków, prowadząc rozległe działania marketingowe, reklamowe autorów i ich twórczości. Współpracujemy z prasą, mediami, instytucjami kulturalnymi w całym kraju! W sprawie swojej twórczości proszę pisać bezpośrednio do mnie lub po prostu zadzwonić Pozdrawiam Prezes Wydawnictwa Astrum Lech Tkaczyk www.wydawnictwo-astrum.pl www.wydaj-sie.pl www.lech-tkaczyk.pl mail:astrum@astrum.pl tel. 530 837 421

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...