Jak ubezpieczenie assistance działa za granicą?
Podróżując poza granicami naszego kraju powinniśmy pamiętać o podstawowych zabezpieczeniach na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Zabezpieczenia te mogą okazać się niezwykle potrzebne – zwłaszcza w przypadku kradzieży, wypadku lub awarii naszego auta. Kluczową rolę w tym względzie pełni ubezpieczenie assistance, dodawane najczęściej przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia autocasco AC.
Na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego możemy poruszać się z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej OC. Wybierając się z kolei do niektórych krajów spoza tego okręgu będziemy potrzebowali Zielonej Karty. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to wyłącznie zabezpieczenia na wypadek szkód wyrządzonych przez nas osobom trzecim na terenie obcego państwa. Nie gwarantują one natomiast naszej własnej ochrony.
Jak działa assistance?
Właściwy pakiet ubezpieczeń dobrowolnych – zwłaszcza assistance – może się okazać wręcz nieoceniony podczas naszej podróży zagranicznej. Dzięki niemu otrzymamy nie tylko niezbędną pomoc w sytuacji kradzieży, wypadku czy awarii naszego auta, ale również odpowiedni pakiet świadczeń przy zagrożeniu naszego zdrowia lub życia.
Zakres ochrony assistance jest uzależniony od konkretnego wariantu ubezpieczenia, na które się zdecydujemy.
Jakie są różnice w poszczególnych wariantach?
W różnorakich towarzystwach ubezpieczeniowych zarówno warianty podstawowe, jak i rozszerzone, mogą się diametralnie różnić między sobą. Dla przykładu, AXA DIRECT oferuje assistance na kraje europejskie w dwóch wariantach – MIDI EUROPA i MAXI EUROPA.
Różnice w wariantach assistance dotyczą przede wszystkim możliwości uzyskania pomocy w konkretnych – określonych w umowie lub Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – sytuacjach. Stąd, przed zakupem assistance trzeba starannie przeanalizować OWU i umowę. Istotne jest bowiem, by ubezpieczenie to zapewniało nam:
- holowanie i pomoc w realizacji naprawy uszkodzonego auta poza granicami kraju (zwłaszcza w kraju, do którego się wybieramy),
- pomoc tłumacza,
- holowanie przypadkach szczególnych (np. rozładowania akumulatora, uszkodzenia koła),
- samochód zastępczy w przypadku kradzieży, kolizji lub wypadku,
- opiekę medyczną i pomoc prawną,
- transport i organizację noclegu w przypadku, gdy nasze auto wymaga dłuższej naprawy.