Jak wybrać właściwe ubezpieczenie zdrowotne?
Polska służba zdrowia wymaga głębokiej restrukturyzacji. Minie sporo czasu, zanim będziemy leczyć się w tak komfortowych warunkach w publicznych przychodniach i szpitalach, jak na przykład w Niemczech. Można jednak uzyskać wyższy komfort leczenia i profilaktyki zdrowotnej na co dzień, wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Pytanie tylko, na jaką ofertę rzeczywiście warto się zdecydować?
Czym jest ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne, nazywane również polisą zdrowotną, pozwala na wygodne korzystanie ze świadczeń medycznych w wybranych placówkach na terenie całego kraju. Ubezpieczenie zdrowotne w wielu firmach ubezpieczeniowych, takich jak Signal Iduna, można wykupić w pakietach – indywidualnym i rodzinnym. Rodzinne ubezpieczenie pociąga za sobą konieczność opłacania wyższej miesięcznej składki, ale swoim zakresem może objąć np. rodziców i dzieci. Każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym może korzystać z licznych świadczeń w ramach programu opieki medycznej. W skład tej opieki mogą wchodzić m.in.:
- konsultacje lekarzy specjalistów dla dzieci i dorosłych,
- specjalistyczne lekarskie zabiegi ambulatoryjne,
- zabiegi szpitalne,
- badania laboratoryjne,
- diagnostyka obrazowa,
- ambulatoryjne zabiegi pielęgniarskie.
Jak wybrać optymalne ubezpieczenie zdrowotne?
W pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję, czy chcemy wykupić prywatne, indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, czy też pakiet rodzinny. Jeśli mamy rodzinę, którą moglibyśmy objąć takim ubezpieczeniem, oczywiście ta druga wersja polisy będzie w przeliczeniu na jednego ubezpieczonego bardziej opłacalna.
Kryterium wyboru ubezpieczenia zdrowotnego powinna być też dostępność placówek medycznych, w których będzie można skorzystać z gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Jeśli w miejscu naszego zamieszkania lub bezpośredniej okolicy nie ma placówek, w których nasze ubezpieczenie zdrowotne zapewnia wizyty lekarskie, czy zabiegi i diagnostykę chorób, to nie ma większego sensu wykupywanie takiej polisy.
Trzeba również wybrać, jaki zakres świadczeń ma obejmować ubezpieczenie zdrowotne. Im węższy zakres usług, obejmujący np. tylko wizyty u lekarza rodzinnego i podstawowe badania laboratoryjne, tym niższa będzie składka na ubezpieczenie. Należy przy tym zadać sobie pytanie, czy w tak okrojonej wersji ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie dla nas przydatne i opłacalne względem publicznej służby zdrowia, za którą i tak musimy płacić, bez względu na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.