Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-01-02 23:39:15 · Czytany 6544 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Noc Biologów

Fot: Zofia Wojciechowska

Zimą ogrody są nieco uśpione, ale tylko pozornie – bo jednak wiele może się w nich wydarzyć. Ogrody mają swoje tajemnice. Hortiterapią zajmuję się od lat. Dziś ogrodoterapia jest moim sposobem na życie – oznacza dla mnie bycie bliżej natury, bliżej świata, bliżej drugiego człowieka. Chcę się z Wami tym podzielić.

W olsztyńską Noc Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na specjalnym wykładzie pt. „Hortiterapia w programach i animacji społecznej” pokażę, czym dziś może być ogrodoterapia, jakie stwarza możliwości dla rozwoju regionu i w jaki sposób wpływa na pojedynczą firmę lub przedsiębiorstwo. Nawet nie wyobrażacie sobie, czym ogród może się stać w rękach kreatywnego menadżera. Ponieważ jest polem doświadczalnym dla nowoczesnego przedsiębiorstwa, porozmawiamy zatem o zielonej gospodarce i etyce zielonego biznesu.

Hortiterapia to jedna z najbardziej tajemniczych nauk, związana z roślinami. To także doskonała możliwość kreacji czasu wolnego. Zapraszam na wyjątkowe chwile w zaczarowanym świecie zimowego ogrodu, który uczy i bawi. W tę jedną wyjątkową noc zamierzam Wam pokazać, jak bardzo niezwykłe może być to spotkanie. Na „zielonych warsztatach” będzie można poznać najważniejsze zagadnienia, jakie obejmuje hortiterapia, a także dowiedzieć się czegoś na temat projektu powstania Instytutu Hortiterapii. Od czasów starożytnych sztuka układania kwiatów budzi zachwyt, a barwne bukiety towarzyszą nam od zarania dziejów – czy wiemy, na czym polega ich moc? Ogród wzrusza poezją zapachów i swoim pięknem w czasie długich spacerów, zachwyca również przyjaźnią spotkanych ludzi. Miłośnicy ogrodów odnajdą zawsze drogę do siebie... Magiczna podróż w świat roślin jest przed nami – 10 stycznia 2014 r. w Noc Biologów jesteśmy z Wami.

Biologia to nauka o życiu. Rozwiązuje wiele ważnych problemów współczesnego świata. Zmienia nie tylko filozofię i codzienne dyskusje w mediach, ale wpływa także na rozwój gospodarczy i gospodarkę opartą na innowacji. Biolodzy to nie siwiejący dziadkowie biegający po łące z siatką na motyle. Biolodzy to naukowcy, pracujący w nowoczesnych laboratoriach i rozwiązujący różnorodne problemy. Biologią stosowaną jest np. biotechnologia lub inżynieria środowiskowa. Z odkryć biologicznych czerpią: rolnictwo, medycyna, kosmetologia, ochrona przyrody, leśnictwo, a nawet coraz dynamiczniej rozwijająca się biogospodarka.
Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie, a wykorzystanie innych grup istot żywych jako GMO jest coraz szersze w różnych dziedzinach życia. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne, o skalę wpływu zmian antropogenicznych na ocieplenie klimatu oraz o wpływ tych zmian na różnorodność biologiczną. ONZ ogłosiło najbliższe lata Dekadą Bioróżnorodności (2011-2020).

Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic, zarówno w formie studiów, jak i kształcenia ustawicznego czy pozaformalnego. Tym ciągle rosnącym oczekiwaniom społecznym starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, razem organizując trzecią już „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia wyjdą z ukrycia, by w jasny i przystępny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”.

Zapraszamy na trzecią edycję „Nocy Biologów”, w piątek, 10 stycznia 2014 r. Zazwyczaj noc w porze zimowej rozpoczyna się krótko po godzinie 15:00, a za oknem zwykle trzyma mróz i sypie śnieg. Jak tętni wtedy życie? Także to laboratoryjno-akademickie? Przekonacie się, przyjmując zaproszenie jednego z kilkunastu wydziałów przyrodniczych w Polsce. Łączą nas fascynacja biologią, wspólna platforma internetowa i logo.

W Olsztynie czekamy na Was już za dnia, od godz. 10:00, bo chcemy umożliwić udział w eksperymentach dzieciom oraz młodzieży z przedszkoli i szkół. Liczymy, że już po południu przyjdą ponownie, tym razem ze swoimi rodzicami. Działać będzie także kawiarnia naukowa, gdzie w kameralnych warunkach będzie można porozmawiać z prawdziwymi naukowcami.
Pierwszą taką Noc w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych, w 2013 r. już 19 instytucji. Jak będzie w 2014 roku?

Cele wydarzenia to popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). Kolejnym celem jest wzbudzenie ciekawości oraz chęci  poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej. Chcemy kształtować w nich poglądy pozwalające zarówno na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody, jak i na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).

Celem jest również przedstawienie podstawowych, ale ważnych zagadnień, poszerzających wiedzę społeczeństwa na temat funkcjonowania świata przyrodniczego (m.in. problemy biogospodarki, biotechnologii, zdrowia ludzkiego czy ochrony przyrody) oraz zagadnień budzących wiele kontrowersji (m.in. organizmy modyfikowane genetycznie – GMO, energetyka odnawialna z wykorzystaniem biomasy, transplantacje, rozwój zrównoważony).



Strona główna akcji (http://www.nocbiologow.home.pl/).

Blog wydziałowy http://biologiaolsztyn.blogspot.com/

Strona na Facebooku http://www.facebook.com/NocBiologowOlsztyn

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/683213195046828/

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...