Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-03-31 15:33:13 · Czytany 6139 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Samochodem za granicę: o czym warto pamiętać?

Fot: Internet

Przy wyjeździe za granicę własnym samochodem jedną z ważniejszych kwestii do rozpatrzenia jest sprawa ubezpieczenia: czy polskie OC jest wystarczającym dokumentem uprawniającym do poruszania się po zagranicznych drogach?

W jakich krajach można jeździć na „polskim” OC?

Polisa obowiązkowa OC śmiało może być traktowana jako dokument międzynarodowy – mowa tutaj o standardzie, który obowiązuje w krajach europejskich takich jak:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia.

Biura narodowe tych państw podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne, dzięki któremu możliwe było wprowadzenie OC jako standardu, co gwarantuje wypłacalność odszkodowania w przypadku kolizji z pojazdem winowajcy. Policjant, który zatrzyma nasz samochód do kontroli, nie musi sprawdzać ubezpieczenia. Sam fakt posiadania unijnych tablic jest dla niego wystarczającym dowodem posiadania przez obcokrajowca obowiązkowego OC. Gwarantem wiarygodności jest państwo polskie, które powinno stosować wszelkie przewidziane przez prawo środki, aby egzekwować ten nakaz na swoim obywatelu.

Zielona Karta

W krajach niezrzeszonych porozumieniem obowiązuje system tzw. Zielonej Karty, trzeba ją posiadać m.in. w Albanii, Maroku, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Mołdawii, Tunezji, Turcji, Rosji oraz na Ukrainie i Białorusi. Zielona Karta to dokument poświadczający fakt ubezpieczenia pojazdu, mający postać międzynarodowego certyfikatu.

Ubezpieczenia dobrowolne

Które ubezpieczenie dodatkowe warto zabrać ze sobą w daleką podróż? W pierwszej kolejności z pewnością trzeba rozważyć zakup polisy assistance, czyli pomocy na drodze, dzięki której będzie możliwe kontynuowanie przerwanej wskutek niekorzystnego zdarzenia podróży. W zakresie dobrego ubezpieczenia assistance można znaleźć m.in.: pomoc tłumacza, wynajem samochodu zastępczego, holowanie pojazdu do miejsca przeznaczenia, dowóz paliwa, próbę naprawy awarii samochodu na miejscu, rezerwację noclegu w hotelu itp. Pełen zakres ubezpieczenia może być naprawdę szeroki; wszystko zależy od chęci klienta zainteresowanego zakupem polisy.

Aby jak najwięcej zaoszczędzić, warto zainteresować się wykupem polisy przy okazji wyboru tradycyjnego OC. Według wskazań internetowej porównywarki rankomat pakiety ubezpieczeń kupowane razem w jednym punkcie są po prostu dużo tańsze niż w przypadku zwykłego schematu dodatkowego ubezpieczenia.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kogel-mogel · Podróże i turystyka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Piker · 2014-04-21 12:42:28

Mam OC w link4, wybieram się na majówkę, pewnie do Chorwacji (jest na tej pierwszej liscie), ale może będę chciał zahaczyć o kraje sąsiednie na Bałkanach (a te już nie są) - co muszę zrobić, żeby dostać zieloną kartę (bo jak rozumiem, dostanę ją za darmo, ale jaka jest procedura i ile to trwa?).

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...