Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-10-18 14:40:16 · Czytany 8662 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora

Fot: Internet

18 października br. Poczta Polska obchodzi 460. rocznicę istnienia. To ważny dzień dla wszystkich pocztowców. Uroczystości odbędą się w całej Polsce.

Poczta Polska to największa i najważniejsza spółka infrastrukturalna w kraju z wielokanałowym dostępem do wszystkich firm i obywateli.  Infrastruktura, którą zarządza Poczta obejmuje sieć ponad 7,5 tys. placówek, sortownie w całym kraju, i flotę ponad 5 tysięcy pojazdów. Razem z najważniejszym aktywem jakim jest blisko 80 tysięcy pracowników, tworzy to potencjał infrastrukturalny firmy, pozwalający na doręczanie korespondencji tradycyjnej i elektronicznej, realizację usług paczkowo-kurierskich oraz logistycznych.

- Mając za sobą 460 lat tradycji i będąc jedną z najstarszych firm w Polsce czujemy się w obowiązku służyć wszystkim Obywatelom. W tym szczególnym dniu przypominamy sobie o naszej przeszłości, o królewskim rodowodzie, o bohaterskich Pocztowcach z Gdańska oraz o poczcie powstańczej Warszawy. Jestem dumny, że Poczta Polska jest nie tylko blisko Klientów, ale także blisko polskiej tradycji i historii – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska jest narodowym operatorem pocztowym oraz jednym z polskich liderów usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych. Z usług Poczty korzysta ponad 90% Polaków. Zgodnie ze Strategią przyjętą przez nowy Zarząd, konsekwentnie realizowane są projekty mające na celu dbałość o jakość usług, budowanie synergii w procesach sprzedażowych, sukcesywne eliminowanie długu technologicznego poprzez zwiększenia nakładów na inwestycje w obszarze IT oraz logistyki.

Obchodzone 18 października Święto Poczty Polskiej związane jest z wydarzeniami z 1558 roku, kiedy król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Nową instytucje powołano po to by uniezależnić się od poczty cesarskiej i faktorii rodziny Fuggerów z Augsburga. Chciano także stworzyć stały korytarz informacyjny dla kontaktów dyplomatycznych i handlowych z innymi krajami europejskimi. Zygmunt II August argumentował swoją decyzję w następujący sposób: Mając na oku własną tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak i oni mogli do Włoch przesyłać zarówno listy jako też inne tam załatwiać sprawy.

Jednym z największych reformatorów Poczty Polskiej był król Władysław IV Waza. Widział on w administracji pocztowej wielki potencjał i prowadził działania mające na celu rozwój instytucji. Władca upatrywał w poczcie instytucję kulturalną, która poza informacjami dystrybuowała idee.

Z okazji 460-lecia istnienia Poczta Polska wprowadza dzisiaj do obiegu wydawnictwo filatelistyczne poświęcone tej rocznicy. Na znaczku przedstawiono część centralną heliograwiury według obrazu Margaret Isabel Dicksee „Swift and Stella” ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Walor wydrukowano techniką stalorytniczą, z wykorzystaniem suchego tłoczenia, na papierze fluorescencyjnym.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...