Tadeusz Mazowiecki o stosunkach polsko-litewskich
W minioną sobotę były premier RP Tadeusz Mazowiecki gościł w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, który obchodzi 22-lecie istnienia. Wziął tam udział w spotkaniu pt. "Trudne pogranicza". Z dyrektorem ośrodka Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał m.in. o pogarszających się od kilku lat stosunkach polsko-litewskich w kontekście problemów mniejszości w innych częściach Europy.
Zdaniem Mazowieckiego pogarszanie się stosunków polsko-litewskich jest "absurdalne, nie ma żadnego realnego powodu, żeby je pogarszać, a jest wiele powodów, żeby je polepszać". "Mamy wspólne interesy, wspólne cele, dużo wartości ze wspólnej tradycji, to próbujmy ożywić, a nie pogarszać wzajemne stosunki" - mówił Mazowiecki. Dodał, że relacje te nie pogorszyły się w terenie, "pogorszyły się trochę na górze i to wymaga poprawy".
Zdaniem Tadeusza Mazowieckiego działania Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach to niezwykle cenna inicjatywa, wyrastająca ponad lokalne wymiary, znana w Polsce i w Europie. Ośrodek zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, gdzie przed wojną mieszkali Polacy, Litwini, Rosjanie i Żydzi. Dużą wagę "Pogranicze" przywiązuje także do kultury narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Mazowiecki udał się także w sobotę do Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
W ubiegłym tygodniu w Sejnach i w Puńsku gościł prezydent Bronisław Komorowski, który spotykał się tam z przedstawicielami mniejszości litewskiej w Polsce. W jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym z litewskim językiem nauczania prezydent rozmawiał z młodzieżą o tolerancji, edukacji, prawach i roli mniejszości narodowych w Europie.
Na podstawie: PAP
Źródło: wilnoteka.lt