„Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”
Dział Prasowy Kancelarii Senatu informuje, że 11 maja br. o 12.00 w Senacie została otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”. Wystawa prezentowana będzie do 22- maja.
Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, zostanie zaprezentowana z inicjatywy senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Jej celem jest przedstawienie portretu polskiego ziemiaństwa jako lokalnych elit, a także ukazanie skutków wywłaszczenia tej grupy społecznej dekretem o reformie rolnej PKWN z 1944 r.
Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. mapa rezydencji ziemiańskich w II RP, historie wybranych rodzin i dane statystyczne dotyczące reformy rolnej z 1944 r.
"Wyższe urodzenie pociąga za sobą przede wszystkim większe obowiązki, a nie tylko przywileje"- Wincenty Lutosławski
Witold Lutosławski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz i rotmistrz Witold Pilecki to słynne osobowości dwudziestowiecznej historii Polski i Europy. Co łączy tak różne postaci? Pochodziły one z rodzin ziemiańskich, których styl życia oparty był na określonych tradycyjnych wartościach. Ziemianie pełnili często rolę lokalnych liderów społecznych, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów.
Wystawa opowiada również o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Autorzy chcą pokazać zbiorowy portret ziemian, przybliżyć historie konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.
Koncepcja plastyczna wystawy:
Danuta Słomczyńska (Pracownia Projektowa Ptasia 30)
Kurator wystawy:
dr Agnieszka Łuczak (Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu)
Współpraca:
Marcin Schirmer (Polskie Towarzystwo Ziemiańskie)
Konsultacja naukowa:
prof. dr hab. Andrzej Kwilecki
Recenzenci:
dr Łukasz Lubicz-Łapiński
Sławomir Stępień