Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-10 15:01:31 · Czytany 7031 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Kliniczny debiut nowej, polskiej marki sztucznego serca

Pierwsza w Polsce, eksperymentalna operacja wszczepienia nowatorskiej protezy serca z rodziny, która będzie stosowana pod marką Religa Heart odbyła się w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie. Protezę wszczepiono 50-letniemu mężczyźnie ze skrajną niewydolnością serca.

Operacja odbyła się pomyślnie. Wykonał ją zespół pod kierunkiem dr med. Grzegorza Religi. Obecnie chory w stanie dobrym oczekuje na przeszczepienie serca. Pacjentowi implantowano najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu „Polskie Sztuczne Serce”, a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym. Program Polskie Sztuczne Serce, koordynowany i współtworzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w zakresie konstrukcji protez serca, skupił bowiem ponad 20 polskich instytutów naukowo- badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas kilku - kilkunastu miesięcy.
Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca POLVAD, opracowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z inspiracji prof. Zbigniewa Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca (najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku).

Docelowo proteza Religa Heart EXT ma zastąpić protezę POLVAD, jako jej zmodernizowana, znacznie ulepszona wersja. Zbudowana jest z najnowocześniejszych na świecie biomateriałów, o najwyższej biozgodności i wytrzymałości, pozwalających na wydłużenie czasu jej pracy nawet do 3 lat. Posiada zoptymalizowaną konstrukcję czaszy krwistej, specjalne zabezpieczenia kaniul łączących ją z mięśniem sercowym, nowy układ membranowy, a także zastawkę oraz rozwiązania konstrukcyjne eliminujące dużo czynników ryzyka, jakie zidentyfikowano w klinicznym stosowaniu pierwszych protez serca, opracowanych w Polsce kilkanaście lat temu.
Wyposażona jest również w - zastosowane po raz pierwszy - polimerowo-tytanowe, polskie zastawki dyskowe.
Do sterowania pracą protez Religa Heart EXT wykorzystywany będzie pierwszy polski zminiaturyzowany, przenośny sterownik pneumatycznych protez serca. Zasilany jest z baterii, dzięki czemu pacjent jest bardziej mobilny, a wspomaganie jego serca odbywać się może w warunkach szpitalnych i w przyszłości również w warunkach poza szpitalnych.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Nauka i technika · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...