Kolory jesieni
Codziennie przekonujemy się jak ważny jest kolor w naszym życiu. Lubimy przebywać w pomieszczeniach o określonych kolorach, w jednych czujemy się dobrze, inne nas drażnią, kolejne relaksują, itd.
Podobnie jest z wyborem koloru, np. samochodu. Kolor karoserii i wnętrza pojazdu jest jednym z elementów, który wpływa na to, czy zdecydujemy się go kupić i, co ważniejsze, czy będziemy się dobrze w nim czuć. Idąc dalej, spójrzmy na nasze ubrania, oprócz tego, że każdy z nas wybiera określony typ strojów: sportowe, eleganckie, itp., takie, które nam odpowiadają, to wybieramy również kolory, które lubimy, które sprawiają, że czujemy się i wyglądamy w nich dobrze. Zajrzyjmy do naszych szaf, najczęściej dominują w nich pewne barwy, np. szarości, czernie, kolory stonowane lub ostre i wyraziste czy pastelowe, rozmyte.
Kolory, których używamy, którymi się otaczamy, określają naszą osobowość, nasze nastroje, są naszą „wizytówką” na zewnątrz.
Piszę o tym, ponieważ chciałbym, żebyśmy zauważyli, jak istotne są kolory, którymi otaczamy się w życiu.
Tak samo ważny jest kolor naszych włosów. Niewiele pań jest w tej szczęśliwej sytuacji, że czuje się dobrze w swoim naturalnym kolorze. Większość z was, moje drogie, lubi podkreślić swoją osobowość dobrze dobraną, pasującą do was barwą włosów.
Teraz wreszcie możemy przejść do meritum sprawy, czyli jak dobrać kolor włosów najbardziej nam odpowiadający. Należy tutaj określić kilka bardzo istotnych rzeczy, po pierwsze w jakich odcieniach czujemy się dobrze, czy są to kolory zimne, ciepłe, czy raczej odcienie bardzo naturalne. Chciałbym jeszcze raz podkreślić – to wy musicie czuć się dobrze w kolorze, który macie na głowie.
Fryzjerzy dobierając klientce odcień włosów, powinni kierować się pewnymi zasadami, zwracać uwagę na kolor skóry, kolor oprawy oczu, cechy osobowości, rodzaj pracy, zamiłowania, itd.
Dopiero po konsultacji fryzjera z klientką, określeniu przez fachowca tych cech, o których pisałem powyżej i upodobań klientki, ustalamy paletę barw najbardziej odpowiadającą danej osobie.
Kiedy już ustalimy najbardziej odpowiednią tonację i paletę barw, przechodzimy do kolejnych etapów: określenia koloru włosów naturalnych, struktury i grubości włosa, koloru, jaki jest we włosie obecnie (jeżeli włosy są kolorowane), stopnia zniszczenia włosów, itp. Musimy to wszystko określić, aby stwierdzić czy na danych włosach uda nam się uzyskać kolor, który wybraliśmy i w jaki sposób technicznie jest to do osiągnięcia. To zadanie fryzjera, który bazując na swoim doświadczeniu, zdobytej wiedzy i umiejętnościach musi uzyskać barwę włosów ustaloną z klientką, nie powodując jednocześnie zniszczenia struktury włosa. Ponieważ nie możemy zapomnieć, że większość produktów do koloryzacji jest oparta na chemii, czasami delikatnej, czasami bardzo silnej, i że zawsze jest to związane z ingerencją chemiczną w strukturę włosa.
Kiedy już ustaliliśmy, jakie kolory chcemy uzyskać i w jaki sposób tego dokonać, czas na określenie techniki kolorowania. Możliwości mamy bardzo dużo:
- Na jednolity kolor na poziomie koloru naturalnego i ciemniejsze. Mamy tutaj możliwość uzyskania odpowiedniego efektu produktami koloryzacji powierzchniowej z minimalną zawartością amoniaku i wody utlenionej, co daje nam gwarancję delikatnej ingerencji we włosy. Nie spowodujemy zniszczenia lub też koloryzacji całkowitej włosa, kiedy produkt odkłada się nie tylko na jego powierzchni, ale wnika również do jego wnętrza. Jest to związane z koniecznością użycia nieco silniejszych produktów, ale dłużej utrzymuje się wyrazisty kolor i pokrywamy siwe włosy.
- Na jednolity kolor jaśniejszy od koloru naturalnego. Odbarwiamy włosy od jednego do trzech odcieni jaśniej niż kolor naturalny.
- Balejaże. Bardzo delikatna zmiana koloru pasemkami w jednym lub kilku odcieniach. Pasma malowane pędzlem. Nie zmieniamy więcej niż jeden do dwóch odcieni.
- Pasemka. Dawniej wykonywane przez czepek, obecnie za pomocą folii. Kolory zmieniamy od jednego do nawet siedmiu odcieni.
- Makijaż włosów. Kolorowanie polega na naniesieniu bazy kolorystycznej i wprowadzeniu szerokich pasm w kilku zbliżonych odcieniach.
- Rozjaśnianie. Gdy zmieniamy kolor włosów na od dwóch do nawet ośmiu razy jaśniejszy niż kolor naturalny.
Tak z grubsza wyglądają podstawowe techniki kolorowania, żeby Was nie znudzić, nie będę wnikać w bardziej szczegółowe, profesjonalne rozważania.
Przejdźmy do tematu najciekawszego, czyli co nosimy na głowach jesienią 2009.
Chciałbym przedstawić jedną z moich ulubionych technik, tzw. makijaż włosów, który od kilku sezonów jest hitem w koloryzacji. Najprościej mówiąc, technika ta polega na wprowadzeniu we włosy koloru bazowego i kilku (trzech, pięciu, a nawet siedmiu) kolorów rozświetlających. Podobnie jak przy makijażu oka wprowadzamy cień bazowy i „domalowujemy” kilka innych, aby uzyskać wymarzony efekt. Ta technika – w skrócie – polega na podobnej zasadzie. Bardzo ważne jest, by wykonać wszystko podczas jednego zabiegu, co oznacza, że zarówno proces kolorowania bazy kolorystycznej, jak i kilku wybranych odcieni wykonujemy jednocześnie. Jest to bardzo istotne, jeżeli chodzi o negatywne oddziaływanie produktów na włosy. Ważny jest zarówno dobór zestawu koloru bazowego, jak i rozświetlających, tzn. kolory muszą być z tej samej gamy barw ciepłych lub zimnych.
Rewelacyjne w tej technice jest to, że mamy możliwość wykazania kreatywności, uzyskania naprawdę niepowtarzalnego, indywidualnego efektu na włosach klientki. Możemy stworzyć za każdym razem nowatorski, niepowtarzalny wygląd.
Jako przykład chciałbym zaprezentować tę technikę na modelce.
Blanka ma naturalny włosów kolor na poziomie ciemnego blond. Jako bazę wybraliśmy kolor średniego czekoladowego brązu. Jako kolorów rozświetlających użyłem ciemnego miedzianego blond, kasztanowego brązu i złotego blond.
To, co podkreślałem wcześniej – tonacja jednolita, wszystkie kolory w ciepłych, złocistojesiennych barwach.
Zbigniew (Zack) Pilewicz jest stylistą fryzur w Teddie Kossof Salon, 281 Waukegan Rd., Northfield, IL, tel.: 847- 446 9526. Mistrz Polski fryzjerstwa damskiego, uczestnik mistrzostw Europy, sędzia międzynarodowych festiwali fryzjerskich. Ma ukończone szkolenia i akademie fryzjerskie w Polsce, Niemczech i Francji. Pracował przy stylizacjach w TVP2 i Polsacie, w wielu magazynach mody i urody, podczas pokazów modowych, z najlepszymi gwiazdami estrady i filmu.