„Orzechowe oczy”, czy „maślane spojrzenie” ?
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Niestety nie zawsze pamiętamy o tym, by prawidłowo o niego dbać. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że oprócz profilaktyki i corocznej kontroli wzroku, prawidłowe funkcjonowanie oczu zależne jest od wielu czynników odżywczych. W codziennym jadłospisie należy zatem uwzględnić różnorodne produkty, które są prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych, wspomagających nasze oczy.
Witamina A. Bierze udział w syntezie rodopsyny - światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka i umożliwiającego rozróżnianie odcieni szarości. Niedobór tej witaminy może być przyczyną suchości spojówek oraz zmian chorobowych objawiających się upośledzeniem widzenia o zmroku (tzw. kurza ślepota). Witamina A znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mleko i przetwory mleczne, niektóre tłuste ryby, wątroba i żółtka jaj.
Karotenoidy Do karotenoidów należą beta karoten, luteina i zeaksantyna - barwniki znajdujące się w centralnej części siatkówki oka, zwanej plamką żółtą. Głównym zadaniem tych barwników jest wzmocnienie bariery ochronnej siatkówki oka poprzez filtrację szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Zmiany chorobowe w obrębie plamki żółtej mogą prowadzić do zaburzenia rozpoznawania kolorów oraz postępującej utraty widzenia. Najwięcej karotenoidu znajduje się w ciemnozielonych, pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach, takich jak marchew, dynia, szpinak, sałata, zielony groszek, pietruszka, fasolka szparagowa, pomidory, wiśnie, śliwki i pomarańcze.
Antocyjany, witaminy C i E oraz selen Składniki wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne. Antocyjany zmniejszają również kruchość naczyń krwionośnych oraz działają przeciwzapalnie, poprawiając ukrwienie tęczówki oka. Antocyjany znajdują się przede wszystkim w ciemno zabarwionych owocach jagodowych, takich jak borówki, jagody czy aronia. Witamina C obecna jest w większości warzyw i owoców. Źródłem witaminy E są oleje roślinne, orzechy i nasiona roślin oleistych (np. pestki słonecznika). Selen natomiast znajduje się w ziarnach kukurydzy, soi oraz rybach.
Witamina B2 (ryboflawina) Współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Jej niedobór może powodować pogorszenie ostrości widzenia, łatwe męczenie się oczu, światłowstręt i łzawienie. Bardzo dobrym źródłem witaminy B2 jest mleko oraz jego przetwory, a także pełnoziarniste pieczywo, mięso, ryby, podroby, groch i fasola.
Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 Biorą udział w sterowaniu ważnymi funkcjami tkanek i komórek. Dostarczenie odpowiednio dużej ilości kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 poprawia ukrwienie oka przez zmniejszenie produkcji czynników działających prozapalnie i zapobiega występowaniu zespołu suchego oka. Naturalnymi źródłami pokarmowymi kwasów tłuszczowych omega 3 są tłuste ryby morskie (np. łosoś, śledź, makrela, tuńczyk), a także niektóre oleje roślinne (lniany, rzepakowy). Osoby, które nie lubią ryb, mogą stosować suplementy diety w postaci kapsułek zawierających ten składnik.
Prawidłowe żywienie to niezbędny element profilaktyki wielu chorób oczu. Złota zasada urozmaicenia na talerzu sprawdza się także w tym przypadku, więc pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Z pozdrowieniami
Dr Sylwia Szewczyk - Twój Okulista w Okolicy. Tel. ( 773)774-2200, www.okulistawokolicy.com