Czy Polacy za granicą stają się chciwi?
Mieszkający za granicą obywatele polscy z każdym rokiem wysyłają coraz mniej pieniędzy do kraju. Czy to znaczy, że mniej zarabiają? A może po prostu wolą je wydać na siebie, na obczyźnie?
W 2011 r. Polacy mieszkający i pracujący za granicą wysłali do ojczyzny 17 miliardów złotych - to o pół miliarda mniej, niż w 2010 r. oraz aż o 3 miliardy mniej, niż w roku 2007., wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Socjolodzy twierdzą, że po zakupie mieszkania, znalezieniu pracy i założeniu rodziny na obczyźnie, rodak zamiast wysyłać pieniądze do Polski, woli wydać je na miejscu. Niektórzy eksperci uważają, że mniejsze sumy przesyłane z powrotem do kraju, mogą być także wynikiem powrotu do kraju wielu Polaków, którzy pojechali np. do Wielkiej Brytanii tylko na krótki okres.
"Niektórzy Polacy wrócili do domu albo dlatego, że stracili pracę, albo dlatego, że nigdy nie planowali pozostania za granicą na dłużej" - twierdzi psycholog Janusz Czapiński, cytowany przez Warsaw Business Journal.
Ogólnie rzecz biorąc, liczba osób poszukujących krótkoterminowej pracy za granicą znacząco spadła w ostatnich latach. Wynika to częściowo z kryzysu gospodarczego - na obczyźnie trudniej jest znaleźć krótkoterminową, ale dobrze płatną pracy. "Kryzys spowodował, ze płace na Zachodzie są niższe niż w latach ubiegłych" - uważa Henryk Domański, socjolog.
Od czasu wejścia Polski do UE w 2004 r. emigranci wysłali do kraju w sumie 132 miliardy złotych. W latach 2004-2010 na stałe wyjechało z kraju 189 655 Polaków.
Źródło: londynek.net