Samochód zastępczy - jak go zdobyć?
Wypadek, stłuczka, zdarzenie na drodze, które pozbawia Cię na jakiś czas samochodu może stanowić nie lada kłopot. To dotkliwe zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz samochodu na co dzień. Na szczęście istnieją sposoby, by zabezpieczyć się na wypadek czasowej utraty pojazdu. Samochód zastępczy z pakietu Assistance powinien załatwić sprawę. Z kolei gdy wypadek, stłuczka lub uszkodzenie było winą innego kierowcy, możesz starać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Jak to zrobić i kiedy należy Ci się takie świadczenie? O tym wszystkim - poniżej!
Auto zastępcze z AC
Zacznijmy od łatwiejszego scenariusza. Wielu kierowców nie wykupuje AC, ponieważ nie sądzą, że mogłoby kiedykolwiek im się przydać. Niestety, wypadki chodzą po ludziach - a także samochodach.
AC obejmuje bardzo wiele różnych okoliczności, choć jego zakres zależy oczywiście od wykupionego pakietu. Możesz jednak liczyć, że samochód zastępczy otrzymasz po kradzieży, wypadku czy poważnej awarii, która zmusi Cię do oddania samochodu do warsztatu na kilka dni.
Solidne AC to bardzo dobry punkt wyjścia. Co jednak, gdy nie chcesz wykupować pełnego pakietu autocasco lub Assistance? Są inne wyjścia - niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wykupienie samej polisy obejmującej samochód zastępczy, bez dodatkowych, obecnych zwykle w AC usług. Jedno jest pewne - jeśli nikt nie zawinił, bądź zawiniłeś sam, musisz również samodzielnie zadbać o swoje interesy.
Samochód zastępczy z OC sprawcy
Nieco inaczej rysuje się kwestia otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy, jeśli winowajcą wypadku lub uszkodzenia jest inny kierowca. W tej sytuacji można starać się o samochód zastępczy w OC sprawcy. Pod pewnymi warunkami można otrzymać takie świadczenie, często za pośrednictwem wypożyczalni. Na przykład wypożyczalnia lumarental.pl zapewnia samochód zastępczy z OC sprawcy, gdy tylko ubezpieczyciel wyrazi na to zgodę.
Jak starać się o takie świadczenie?
Jeszcze do niedawna przysługiwało ono jedynie osobom, których samochód służył celom zarobkowym. Dziś przepisy nieco się zmieniły, choć nadal nie są jasne. Samochód "należy się, gdy jest to ekonomicznie uzasadnione i celowe". Jak nietrudno się domyślić, uzasadnienie wniosku musi być solidne. Co trzeba brać pod uwagę?
- Samochód zastępczy nie noże być droższy od tego, który utraciłeś.
- Cena wynajmu nie może przekraczać średniej ceny w rejonie.
- Auto zastępcze można wynająć jedynie do czasu kupna nowego samochodu lub naprawy starego (jeśli nie został całkowicie zniszczony).
Warto też przyłożyć się do uzasadnienia faktu, że korzystałeś z samochodu bardzo często. Ubezpieczyciel raczej nie ułatwi Ci uzyskania takiego świadczenia, ze względu na jego wysokie koszty - będzie dociekliwy.
Kiedy samochód nie zostanie przyznany?
Najczęstszym powodem odmowy bywa fakt posiadania drugiego samochodu, z którego możesz korzystać w czasie naprawy uszkodzonego. Na niekorzyść przemawia także sporadyczne użytkowanie auta lub wynajęcie samochodu, który jest więcej wart od własnego. To wszystko najprawdopodobniej sprawi, że samochód zastępczy z OC sprawcy nie zostanie opłacony przez agencję ubezpieczeniową.