Emigracja? Wciąż możesz korzystać z polskich serwisów VOD za granicą
Dla wielu Polaków, którzy opuszczają ojczyznę i wyjeżdżają za granicę, oprócz niewątpliwej rozłąki z krajem, bliskimi i przyjaciółmi, problemem zaczyna być również brak kontaktu z polską kulturą. Na szczęście w dobie internetu jest to o wiele prostsze niż kiedyś. Niestety w kwestii telewizji internetowej sprawa nie wygląda zbyt kolorowo. Wszystko za sprawą geoblokad, które ograniczają internautom dostęp do serwisów VOD i dostępnych w nich seriali oraz filmów.
Polskie VOD i telewizja online
W Polsce jest wiele dobrych i sprawdzonych serwisów VOD, które w ciągu wielu lat zebrały rzeszę wiernych użytkowników. Różnią się od siebie ofertą programów, filmów i seriali oraz sposobem dostępu. Niektóre są darmowe zarabiają na reklamach, które puszczają użytkownikom przed i w trakcie odtwarzania wideo. Inne wymagają opłacenia miesięcznego abonamentu. Łączy je jedno - znajdziemy w nich treści po polsku. Są to zarówno rodzime produkcje, które są niedostępne na platformach zagranicznych, jak i materiały wyprodukowane w innych krajach - z polskim lektorem lub napisami.
Co możemy oglądać? Najpopularniejsze polskie platformy VOD to Player, ipla i TVP VOD. Oprócz nich, polskojęzyczne produkcje znajdziemy również w zagranicznych platformach takich jak Netflix, HBO GO czy Showmax. Odmieniły całkowicie to w jaki sposób można dzisiaj oglądać filmy i seriale w sieci - legalnie, w prosty i wygodny sposób. Niestety podczas pobytu poza Polską nie wygląda to tak dobrze. Telewizja online jest w znacznym stopniu ograniczana przez blokady regionalne, które regulują z jakiego kraju można uzyskać do niej dostęp.
Dlaczego polskie VOD są zablokowane za granicą?
Wydawałoby się, że w XXI wieku - czasie swobodnego przemieszczania się po świecie, dostęp do różnego rodzaju treści w internecie będzie nieograniczony. Jest jednak zupełnie odwrotnie. W dzisiejszych czasach w sieci funkcjonują bardzo skuteczne wirtualne granice, które sprawiają że internauci mogą mieć utrudniony dostęp do treści w Internecie. Wszystko za sprawą blokad regionalnych. Są to mechanizmy, które sprawdzają adres IP użytkownika i na jego podstawie blokują całkowicie dostęp lub wyświetlają mocno ograniczoną ofertę.
Najczęstszym efektem działania geoblokad, z jakim spotykają się internauci są ekrany z informacją o braku dostępu do filmu, serialu, teledysku czy strony internetowej. Dlaczego? Gdyż to właśnie materiały wideo są najmocniej objęte licencjami i regulacjami co do tego w jakim kraju mogą być wyświetlane, na jakich zasadach i w jakim zakresie. Dlatego bardzo często wyjeżdżając za granicę możemy natknąć się na tego rodzaju utrudnienia w dostępie do ulubionych platform VOD.
Jak sobie radzić z blokadami regionalnymi?
Z blokadami regionalnymi na szczęście można sobie poradzić. W omawianej sytuacji, aby uzyskać dostęp do polskich treści należy zmienić adres IP na taki, który wszystkie systemy sieciowe będą identyfikowały jako polski. Jak to zrobić? Najprościej przy pomocy VPN - w tym poradniku przeczytasz co trzeba zrobić żeby polska telewizja online za granicą była dostępna bez problemu na komputerze czy telefonie. Dzięki skorzystaniu z omówionych tam rozwiązań będziesz mógł ją oglądać w każdym miejscu świata.
Czy zmiana IP zawsze działa? W ogromnej ilości przypadków tak. Jest to najskuteczniejszy sposób, dzięki któremu Polacy za granicą mogą uzyskać dostęp do treści, które są ograniczone wyłącznie do grupy odbiorców posiadających polski IP.