Podziel się   

Historia Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-08-20 15:37:31 · Czytany 12443 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Najnowsze propozycje Zamku Królewskiego

Fot: Internet

W te letnie, upalne dni, gdy Warszawa wypełniona jest turystami z kraju i zagranicy, czołowa polska placówka muzealna wciąż stara się wychodzić z nowymi propozycjami. Jednym umożliwia zwiedzanie swych bogatych dzieł sztuki, innych zaprasza do oglądania organizowanych wystaw. 8 sierpnia br., wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, otwarto nową, trwającą do 15 października br. wystawę zat. „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”. Jest to podróż w przeszłość. Na 300 fotografiach w formie wielowątkowej opowieści zapisały się subiektywne spojrzenia na historię zimnej wojny. Składają się na tę opowieść wydarzenia, zjawiska i ich różne aspekty – znaczące dla przebiegu tego konfliktu, czasem bardzo mało znane.

Zwykle zimną wojnę sprowadza się do haseł nasuwających skojarzenia z murem berlińskim, wyścigiem zbrojeń, wojnami w Korei, Wietnamie czy Afganistanie. A przecież były jeszcze: wojna domowa w Grecji, sekretna debata Nixon-Chruszczow, atak komunistycznych Chin na wyspę Yijiangshan, lądowanie Amerykanów na wyspie Grenada. Na wystawie przywołano też, wypowiedziane przez polityków po obu stronach zimnowojennej barykady, ważne zdania, które na trwałe weszły do historii: W. Churchilla w Fulton, J. F. Kennedy’ego w Berlinie Zachodnim i L. Breżniewa, ogłaszającego doktrynę nazywaną jego imieniem. O szczególnej sile wyrazu tej wystawy decydują fotografie. Są wśród nich takie, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz mniej znane, dopełniające narrację. Są obrazy o charakterze dokumentacyjnym i te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej otwarta została w 20 rocznicę zjednoczenia dwóch państw niemieckich. Prezentowana była już wielokrotnie w Danii, Niemczech, Polsce, Słowacji i na Ukrainie.

Interesujące są też organizowane przez Zamek Królewski w dniach 7-29 sierpnia br. Królewskie Arkady Sztuki 2015 – szósta edycja. Przedsięwzięcia artystyczne stanowią interdyscyplinarną wymianę wartości kształtowanych przez różne dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzykę. Tegoroczny Festiwal, obfitujący w spektakle i koncerty, jest wspaniałą okazją do poznania twórczości ponad stu zawodowych artystów. Muzyczna część projektu to propozycje koncertów instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych. Trzecią dziedziną pokazywaną szerszej publiczności są dokonania polskiego teatru plastycznego. Trzon wykonawczy tych wszystkich dziedzin sztuki składa się z artystów z Łodzi, Warszawy, Sopotu i Wrocławia. Impreza ta od pięciu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych.

Źródło: Informator Warszawski

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Historia

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...