"Mój rower" i "Argentyńska lekcja" triumfują w Chicago
Mój rower, film fabularny w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (produkcja Federico Film) oraz Argentyńska lekcja, film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Staronia (produkcja Staron Film i Kanał 1 TVP SA) zostały laureatami głównej nagrody Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce – „Złotych Zębów (Kamery)" – przyznawanej przez jury złożone z widzów i miłośników kina.
Nagrody specjalne jury otrzymały: film Marcina Krzyształowicza Obława (produkcja Skorpion Arte) oraz pełnometrażowy dokument Jacka Bławuta Wirtualna wojna (produkcja HBO Poland i Jacek Bławut Produkcja Filmów).
Za najpopularniejszy film imprezy festiwalowa publiczność uznała obraz Mitji Okorna Listy do M. (produkcja TVN). Z kolei Nagrodę Krytyków Chicagowskich otrzymał film Piotra Mularuka Yuma (produkcja Yeti Films). Specjalną nagrodę Prezydenta Festiwalu dostały: film w reżyserii Waldemara Krzystka 80 milionów (produkcja MediaBrigade) oraz dokument Marii Zmarz-Koczanowicz Wiera Gran (produkcja Studio Filmowe Largo). W werdykcie podkreślono szczególnie uniwersalne walory tych filmów.
Nagrodę dla młodych utalentowanych twórców „Odkrywcze Oko” otrzymali Barbara Białowąs za swój debiut fabularny Big Love, Kuba Maciejko za dokument Bon Appetit i Jakub Polakowski za dokument Człowiek z reklamówką.
Na zakończenie festiwalu jego twórca i wieloletni dyrektor, obecnie zaś honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego, Krzysztof Kamyszew, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.
Wcześniej prestiżową nagrodę specjalną festiwalu, „Skrzydła”, za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską otrzymał reżyser Paweł Pawlikowski.
Specjalne sekcje pod patronatem TVP SA i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej poświęcono osobom Brunona Schulza i Janusza Korczaka
Zarówno zwycięskie, jak i najpopularniejsze filmy festiwalu zostaną pokazane powtórnie w czasie specjalnych projekcji. Obława – w najbliższą środę, 21 listopada o godzinie 8:00 wieczorem, natomiast Mój rower w niedzielę, 25 listopada o godzinie 5:00 po południu. Oba pokazy odbędą się w kinie Muvico. Informacje o innych wybranych projekcjach w ramach „festiwalowych powtórek” znajdują się tutaj.
Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest największą cykliczną polską imprezą kulturalną poza granicami Polski i najobszerniejszym przeglądem polskiego kina poza Polską. W czasie 24. edycji imprezy pokazano ponad 70 filmów polskich twórców. Renomowany tygodnik chicagowski „New City” uznał festiwal za Najlepszy Festiwal Filmów Zagranicznych w Chicago. W licznych recenzjach, jakie pojawiły się w prasie amerykańskiej („Sun-Times”, „Chicago Reader”, „Time Out Chicago”) podkreślano wysoki poziom artystyczny i organizacyjny imprezy. Goście festiwalu wzięli udział w licznych dyskusjach panelowych, spotkaniach z widownią oraz wywiadach radiowych i telewizyjnych. Festiwalowi towarzyszyło duże zainteresowanie publiczności, a na wielu projekcjach w pięciu ośrodkach filmowych w Chicago był komplet widzów. Podczas forum dystrybutorów i producentów dokonano zakupu polskich produkcji, m.in. filmu 1939. Tajemnica Westerplatte, który wejdzie do dystrybucji amerykańskiej 24 lutego 2013 r.
Głównymi sponsorami 24. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Senat RP, DishNET, Star-Tech Glass, State Farm oraz Muvico Theatres. Festiwal wsparły Ambasada RP w Waszyngtonie i Konsulat generalny RP w Chicago. Głównym sponsorem medialnym była stacja iTVN.