Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po jego śmierci, w czerwcu 2005 roku, dzięki decyzji Benedykta XVI. Papież skorzystał z przysługującego mu prawa i uchylił regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.
Do beatyfikacji wybrano trudny, jak się podkreśla, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.
Droga Jana Pawła II do świętości
Polak zasiadał na Stolicy Piotrowej ponad 26 lat. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat, trzeci pod względem długości w dziejach, wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Nazywany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód oraz nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia. Nie wahał się zajmować stanowiska w sprawie konfliktów politycznych, a także trudnych problemów społecznych.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który zwołał i przewodniczył 19 spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój.
Jan Paweł II przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 10 Polaków. Był autorem ponad 100 dokumentów, w tym 14 encyklik.
Propozycję ogłoszenia Jana Pawła II patronem Dolomitów przedstawiły władze tamtejszej górskiej miejscowości Lorenzago, która gościła polskiego papieża. Pomysł poparł oddział rządzącej we Włoszech partii Lud Wolności w regionie Wenecja Euganejska.
Szef regionalnego oddziału partii premiera Silvio Berlusconiego, Dario Bond, zaapelował do włoskich polityków, przedstawicieli instytucji państwowych i do biskupa pobliskiej diecezji Belluno, aby wspólnie poparli tę propozycję. Polityk centroprawicy zwrócił uwagę na szczególne więzi, jakie łączyły Jana Pawła II z Dolomitami, gdzie papież lubił spędzać urlop. „Ale więzi te – podkreślił – były znacznie „głębsze”. Dlatego w imieniu swego ugrupowania Dario Bond zapowiedział podjęcie starań na rzecz tego, by po beatyfikacji polski papież został patronem gór, które bardzo kochał.
„Beatyfikacja Jana Pawła II, której dokona Benedykt XVI, to wydarzenie historyczne bez precedensu” – te słowa watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano cytowane są dziś na całym świecie. Redaktor naczelny gazety Giovanni Maria Vian wyciągnął bowiem na światło dzienne fakt, który do tej pory umknął dziennikarzom. Przypomniał, że w ostatnich dziesięciu stuleciach żaden papież nie wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Autor zauważa, że „trzeba cofnąć się do wczesnego średniowiecza, by znaleźć podobne przykłady, jednak ich kontekstu nie sposób porównać z decyzją Benedykta XVI”. Źródło wp.pl
Komentatorzy podkreślają też symbolikę daty beatyfikacji. I nie chodzi im bynajmniej wyłącznie o to, że jest to Niedziela Bożego Miłosierdzia – święto szczególnie drogie Janowi Pawłowi II i przez niego ustanowione dla całego Kościoła, w wigilię którego odszedł do Domu Ojca. Będzie to też beatyfikacja Papieża-robotnika. Watykanista Luigi Accattoli podkreśla, że „Papież, który w wieku 20 lat był robotnikiem i który czcił godność pracy ludzkiej w trzech encyklikach, zostanie beatyfikowany 1 maja”. Media wiele miejsca poświęcają też pracom związanym z przeniesieniem ciała Jana Pawła II z grot watykańskich do bazyliki, podkreślając, że będzie to cel pielgrzymek na ogromną skalę.
Okazuje się, że już od dwóch lat papież Jan Paweł II ma swój kościół. Pierwsza parafia pw. Jana Pawła II działa w Bigfork (USA). Powstała po zlikwidowaniu dwóch mniejszych – św. Anny (erygowanej w 1904 r.) i św. Katarzyny (erygowanej w 1958 r.) – dowiedział się „Dziennik Polski”.
Informacja o amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II jest trochę szokująca – przyznaje gazeta. Zgodnie bowiem z kościelnymi przepisami, Papież-Polak będzie mógł zostać patronem parafii dopiero wtedy, kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze. Wtedy nastąpi wpisanie go do kalendarza liturgicznego. Wierni w Polsce będą więc musieli przez co najmniej kilka miesięcy poczekać na nowego patrona budowanych przez siebie kościołów. Nie muszą się jednak spieszyć. Amerykanie i tak byli pierwsi – zaznacza „Dziennik Polski”. Źrodło deon.pl
Emerytowany watykanista „Corriere della Sera” Luigi Accattoli przypomina na łamach tego dziennika o niezwykłej inicjatywie Jana Pawła II, jaką był zwrot w 1990 roku, podczas jego drugiej podróży do Meksyku, unikatowego „zielnika Azteków”. Kulisy tej decyzji wyjaśnia kardynał Raffaele Farina, prefekt Biblioteki Watykańskiej, do której zbiorów dzieło to należało od 1902 roku.
„Libellus de medicinalibus Indorum herbis”, jak brzmi jego łaciński tytuł, powstał w 1552 roku. Sporządził go indiański lekarz Martin de la Cruz w lokalnym języku, a na łacinę przetłumaczył Juan Badiano, stąd też jego popularna nazwa „Codex Badianus”.
Tekst składa się z 63 stron, bogato ilustrowanych „przepięknymi akwarelami”, jak podkreśla Accattoli. Był on przeznaczony dla króla Filipa II, lecz jego nadworny farmaceuta Diego de Cortavila y Sanabria, podarował go legatowi papieskiemu w Madrycie, Francesco Barberiniemu, który włączył zielnik do swoich rodzinnych zbiorów w Rzymie. Wraz z całym księgozbiorem trafił on w 1902 roku do watykańskiej biblioteki.
6 maja 1990 roku Jan Paweł II przekazał go ówczesnemu prezydentowi Meksyku, Carlosowi Salinasowi. Zrobił to za namową biskupów meksykańskich, którzy chcieli, aby w ten sposób papież oddał hołd meksykańskiej kulturze, która – według części miejscowej ludności – wiele ucierpiała z powodu podbojów i ewangelizacji. Odwieść Jana Pawła II od tego zamiaru usiłowali natomiast prefekt Biblioteki Watykańskiej i kardynał-bibliotekarz Antonio Maria Javierre, obawiający się, że stworzy się w ten sposób niebezpieczny precedens.
„Papież był nieugięty i chciał spełnić życzenie biskupów meksykańskich”, dodaje Luigi Accattoli, który nie wyklucza, że „ten nadzwyczajny dar mógł przyczynić się do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Meksykiem”, co nastąpiło w 1992 roku. „Libellus” wystawiony jest obecnie w Narodowym Muzeum Antropologii i Historii Meksyku.
Podczas beatyfikacji Jana Pawła II na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięte zostanie zdjęcie portretowe papieża wykonane przez Grzegorza Gałązkę w 1989 r. „Zrobiłem je podczas wizyty Ojca Świętego w jednej z rzymskich parafii” - powiedział PAP fotografik.
Zostało ono zauważone i trafi na znaczek pocztowy wydany przez włoską pocztę oraz na plakaty informacyjne w Rzymie. Na jego podstawie wykonany zostanie także medal wybity przez diecezję rzymską” – powiedział Gałązka. Odwzorowaniem portretu beatyfikacyjnego będzie mozaika, wykonana z nadesłanych zdjęć od osób z całej Polski, która w dniu beatyfikacji Jana Pawła II zawiśnie na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będzie to największy portret papieża na świecie.