Alaska
Zajmująca jedną piątą część terytorium USA, terytorialnie dwa i pół raza większa niż Texas, ziemia słońca środka nocy – Alaska.
Alaska jest nie tylko dużym stanem. Jest także przepełniona dużymi rzeczami. Posiada najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali – 6.194 m n.p.m. (dawniej zwany Mount McKinley), największy krajowy Park Narodowy Wrangell – Saint Elias (8.331.604 akry). Posiada także najdłuższy na świecie łańcuch aktywnych wulkanów.
Alaska, podobnie jak Hawaje, jest odseparowana od pozostałej części kraju. Od północy ogranicza ją Ocean Arktyczny, od południa Pacyfik. Wschodnią granicę ogranicza Cieśnina Beringa (Rosja), natomiast zachodnią Kanada. Ten największy stan USA podzielony jest na pięć geograficznych regionów: południowo-wschodni, południowo-centralny, południowo-zachodni, centralny oraz północny.
Klimat Alaski jest równie różny jak klimaty stanu Texas i Minnesota. Południowo-alaskański, morski zależny jest od aktualnej temperatury prądów morskich. Natomiast północno-alaskański jest zimny bez względu na porę roku. Środkowa część Alaski charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatur. Najniższą odnotowaną temperaturą było -80˚ F w Prospect Creek (1971 r.), natomiast najwyższa osiągnęła 100˚ F w Fort Yukon (1915 r.).
Niestety globalne ocieplenie nie omija także Alaski. Ostatnimi czasy odnotowano raptowny wzrost średniej rocznej temperatury. Przynosi to ze sobą różnorakie zmiany. Lasy są atakowane przez szkodniki drewna, których liczebność wcześniej była ograniczana temperaturą. Zaczynają pojawiać się obce gatunki flory, które teraz mają dostatecznie przyjazny rozwojowi klimat. Podnoszący się poziom mórz i topniejące lodowce tworzą trudniejsze warunki życia w wioskach położonych nad zbiornikami wodnymi. Każda zmiana klimatyczna zaburza zwyczaje i tradycje ludzi żyjących tu od wieków, powiązanych z rybołówstwem i łowiectwem.
Alaska zwana jest ziemią słońca środka nocy. W rejonie północnego koła podbiegunowego słońce wschodzi 10 maja, a zachodzi 2 sierpnia. Osiemdziesiąt cztery dni.
Co wyróżnia Alaskę spośród innych stanów? Są to fauna i flora oraz ich ciągle dziki i nienaruszony stan. Występuje tu wiele gatunków ryb, ptaków morskich, wydr, morsów, itp. Alaskę zamieszkują trzy gatunki niedźwiedzi: czarny, grizli i polarny. Niedźwiedź czarny zamieszkuje południową oraz środkową część stanu. Grizli można spotkać niemal w całym stanie. Na wyspie Kodiak występuje jego największy na świecie podgatunek. Polarny miś zamieszkuje północną i północno-zachodnią część stanu. Północną tundrę przemierzają olbrzymie, około 200.000 stada karibu. Kolejnym ciekawym gatunkiem występującym na Alasce jest wół piżmowy. Populacja tego gatunku została introdukowana z populacji grenlandzkiej po tym, jak w 1865 r. padł ostatni rodzimy osobnik. Na Alasce występuje co najmniej 430 gatunków ptaków. Część z nich zamieszkuje tu na stałe, część natomiast to gatunki migrujące (przelotne) –spędzają tu jedynie krótki czas alaskańskiej wiosny i lata.
Populacja ludzka Alaski w 2005 r. wynosiła ponad 640.000 ludzi. Jest to około 0,42 osoby na km2.. Dla porównania, gęstość zaludnienia Nowego Jorku wynosi 10,48 osoby na km2. Alaska posiada olbrzymie tereny niezamieszkanego przez człowieka dzikiego terenu. Największe zaludnienie jest na wybrzeżu południowym. Więcej niż połowa ludności Alaski mieszka w granicach miasta lub pobliżu Anchorage.
Alaska z jej nienaruszoną fauną i florą jest dziedzictwem, które powinniśmy utrzymać dla kolejnych pokoleń przynajmniej na tym poziomie równowagi. Znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy przemysłem, a ochroną przyrody powinno być priorytetem dla decydentów Alaski.