Pat Quinn o kondycji Illinois - "Trudne nie jest niemożliwe"
W minioną środę, 6 lutego, Pat Quinn- gubernator stanu Illinois, wygłosił coroczne orędzie, w którym omówił aktualną sytuację ekonomiczną stanu, przedstawił zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach i zaprezentował postulaty na kolejne lata.
Już na wstępie Quinn zaznaczył, że w ostatnich 4 latach Illinois zrobiło duże postępy tworząc nowe miejsca pracy, dokonując reformy systemu edukacji oraz poprawiając infrastrukturę drogową i kolejową.
Co więc jeszcze zostało do zrobienia według gubernatora?
Quinn w swoim przemówieniu skupił się na kilku, jego zdaniem najważniejszych kwestiach między innymi w sektorach zatrudnienia, opieki zdrowotnej, edukacji i bezpieczeństwa.
W pierwszej kolejności gubernator oświadczył, że nikt w Illinois, pracując 40 godzin tygodniowo, nie powinien żyć w ubóstwie. W związku z tym, w ciągu najbliższych 4 lat, płaca minimalna powinna zgodnie z zapowiedziami wzrosnąć z obecnych $8,25 do $10 na godzinę. Należy także poprawić dostęp do opieki zdrowotnej i ubezpieczeń.
Następnie, Quinn przypomniał grudniową masakrę w szkole w Newton, Connecticut i wskazał na potrzebę kompleksowego przemyślenia kwestii bezpieczeństwa i strategii prewencji przemocy. Zaapelował o wprowadzenie zakazu sprzedaży i posiadania broni wojskowej przy jednoczesnym respektowaniu Drugiej Poprawki do Konstytucji USA, gwarantującej obywatelom prawo do posiadania i noszenia broni.
W polu zainteresowania gubernatora znalazły się także kwestie związane z szeroko pojmowaną równością. Zahaczył więc o sprawy imigracyjne, wskazując na ustawę umożliwiającą pobieranie stypendiów przez dzieci imigrantów oraz ustawę dającą możliwość wyrobienia prawa jazdy nieudokumentowanym imigrantom, która została podpisana na początku roku, czyniąc z Illinois piąty stan legalizujący taki stan rzeczy. Quinn postulował także legalizację małżeństw homoseksualnych oraz umożliwienie rejestracji wyborców poprzez Internet.
Jednym z głównych tematów poruszonych przez Quinn’a była jednak potrzeba przeprowadzenia reformy emerytalnej. Według gubernatora, jest to najpoważniejszy problem i wymaga natychmiastowej reakcji i działania. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż niedobory finansowe w systemie emerytalnym pracowników administracji stanowej sięgają już blisko $100 mld i nie dość , że zwiększają się w drastycznym tempie, to spowodowały spadek notowań wiarygodności kredytowej stanu.
Pat Quinn od dawna stracił na popularności i wydaje się, że to, oceniane przez wielu komentatorów jako chaotyczne i nic nie zmieniające, a w dodatku w minimalnym tylko stopniu poruszające najpoważniejszy problem- finansów, orędzie, nie przysporzy mu zwolenników. A jakie zmiany czekają w rzeczywistości mieszkańców Chicago, zweryfikuje czas.