Debata o finansowaniu Polonii na Świecie
Witam i pozdrawiam serdecznie rodaków w kraju i za granicą. W pierwszych dniach wiosny zapraszam do udziału w dyskusji związanej ze sprawą opieki państwa polskiego nad Polakami pozostającymi poza granicami. Informowaliśmy o zmianach w systemie finansowania Polonii. Ustalono, że w gestii Senatu RP pozostaje (zaledwie) 10 mln zł, zaś Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało do dyspozycji ponad 60 mln zł.
W programie „Plan współpracy z Polonią na 2012 rok” opracowanym przez resort Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zostały przyjęte rozwiązania dające szansę polskim organizacjom pozarządowym NGO działającym na rzecz Polaków poza granicami. Dotychczas, oprócz Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Pomoc Polakom Na Wschodzie, Fundacja Semper Polonia, one także posiadały możliwość niesienia pomocy i pozyskiwania środków na realizację wspólnych działań z Polonią. Decyzja MSZ o rozdrobnieniu środków oznacza przekreślenie 22 lat misji opartej na założeniach wypracowanych przez takie autorytety, jak prof. Andrzej Stelmachowski, odnoszące się do zadań Senatu RP i jest jednoznaczna z tym, że olbrzymia część projektów nie zostanie zrealizowana. W każdy taki projekt, z których większość dotyczy przyjazdów dzieci i młodzieży na wakacje do Polski zaangażowani są działacze polonijni. Pozbawia się najbardziej potrzebujących możliwości utrzymania kontaktu z Ojczyzną. Naraża na straty moralne i ponoszenie kosztów społecznych przez nas wszystkich. Projekty, w które włożono wiele pracy jesienią 2011 roku, obecnie trafiły do kosza.
Program POMOST Radia Wnet przygotowuje debatę. Przy radiowym stole zasiądą m. in. senator RP Zbigniew Romaszewski (PiS), senator Stanisław Kogut (PiS), senator Marek Konopka (PO), senator Łukasz Abgarowicz, prof. Tomasz Borecki – społeczny doradca Prezydenta RP, poseł Joanna Fabisiak (PO), poseł Dariusz Piontkowski (PiS) pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Prezydenta RP, poseł Jarosław Zieliński (PiS). Dla naszego radia i Polonii wypowiedział się również Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, działacze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, wielu organizacji NGO i innych.
Zwracamy się do Polonii z Chicago z pytaniem: czy potrzebują naszej obecności w swoim życiu? Jakiej oczekują współpracy od polskich organizacji oraz od działaczy społecznych i czy jest dla nich ważne jaki kształt będzie miała dalsza współpraca? Obecnie wprowadzony przez MSZ plan współpracy pozbawił setki polskich organizacji działających dla Polonii możliwości m. in. finansowania przyjazdu polskich dzieci zza wschodniej granicy. Czy Polakom z Europy środkowej i zachodniej należy pomóc w wydawaniu polskich gazety, nawet jeśli nie będą dochodowe? Kolejne ważne pytanie: czego pragnie młoda Polonia, ludzie którzy niedawno zamieszkali za oceanem? Być może są to sprawy, o których my w Polsce nie wiemy? Zapewniam chcemy poznać Wasze zdanie. Debata odbędzie się przy mikrofonie w naszym radiowym studio, a wypowiedzi słuchaczy umieścimy na naszych stronach – zapraszam do dyskusji i współdecydowania. Bądźmy obywatelsko nieposłuszni i niepokorni, a złamiemy nareszcie stereotyp Polaka, któremu wszystko jedno…
Zapraszam na cykliczne spotkania na antenie Radia Wnet w każdą środę, a także na audycje Programu Pomost związane ze sprawą.
http://www.radiownet.pl/publikacje/wspolnota-polskich-spraw-stare-i-nowe
http://www.radiownet.pl/publikacje/audycja-zyja-na-litwie-i-nie-tylko
http://www.radiownet.pl/publikacje/audycja-zielone-z-niezwyklymi-goscmi
http://www.radiownet.pl/publikacje/korespondencja-polonijna-z-msz
http://www.radiownet.pl/publikacje/konkus-msz-wspolpraca-z-polonia-i-polakami-za-granica
http://www.radiownet.pl/publikacje/krach-wizji-wspolpracy-z-polonia
http://www.radiownet.pl/publikacje/kase-dla-polonii-dzieli-msz