Podziel się   

Felietony Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-03-30 21:43:50 · Czytany 7328 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

Kupując ciało Chrystusa

We współczesnym świecie nie ma miejsca na jakiekolwiek zahamowania w pogoni za zyskiem. Wśród najlepiej sprzedających się produktów, jak świeże bułeczki rozchodzą się te, które są nowe, zwracają uwagę i ciekawią. Jednym z ostatnich hitów okazują się opłatki komunijne sprzedawane w formie snacków. Sytuacja wydaje się być szokująca. Jednak producenci „przekąski” nie widzą w swoich działaniach nic niewłaściwego.

Mini-ciastka zostały wyprodukowane przez Spółkę Cavanagh z Greenville w stanie Rhode Island, która obecnie produkuje 80% komunikantów konsumowanych w czasie nabożeństw eucharystycznych przez Amerykanów. Automatyzacja w zakładzie Cavanagh jest na równi z wytwórnią Frito-Lay. Do wyrobów używają specjalnie przekształconych pieców. Wypiek komunikantów jest chronionym według patentów procesem, który zapewnia gładkie brzegi opłatków i zabezpiecza je przed kruszeniem. Cavanagh, stosownie do przeznaczenia, graweruje na ciastach krzyże i owieczki chrześcijańskie, podczas gdy inne firmy używają tego samego sprzętu do wykucia na swych pszennych produktach znaków towarowych. Jakość komunikantów jest poddawana testom, z kolei skład mąki stanowi tajemnicę handlową.

Zmechanizowany proces produkcji wydaje się być zrozumiały, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na komunikanty jest bezsprzeczne. Smuci jednak fakt, że w tej samej formie, w jakiej opłatki są przedmiotem kultu i przeistoczenia, pakuje się je do opakowań i w formie chipsów sprzedaje w półce obok Lays’ów. Póki co, „święty chleb” można kupić głównie przez Internet. Wystarczy kilka kliknięć, by na drugi dzień dostać pudełko z opłatkami prosto do domu. W składzie: mąka pełnoziarnista. Producent dodatkowo chwali się, że przekąska jest niskotłuszczowa, co dla niektórych jest dowodem czystego wyrachowania. Wielu konsumentów, w tym również katolików, nie może się nimi nacieszyć. Zapalczywie kosztują jeden po drugim, jakby chcieli przywrócić junk-food do życia. Dla innej grupy ludzi niewątpliwie takie zachowanie jest wielką obrazą uczuć religijnych. Wierzącym niezwykle trudno jest wyobrazić sobie, aby ktoś obok mógł wyciągnąć w kinie przekąskę w formie opłatków z krzyżem i chrupać je dla próżnej uciechy. Jednak w zeświecczonym społeczeństwie warunki dyktuje opinia, będąca w posiadaniu większości. W niektórych konserwatywnych środowiskach, słowo „skandal” przywróci porządek. W innych, bardziej zlaicyzowanych, nie zostanie zauważone. Zachowania rynkowe są ściśle określone i nie ulegają głębszej refleksji, bowiem w świecie biznesu nie funkcjonuje się na zasadach moralności lecz skuteczności. Balans pomiędzy misją a komercją traci na znaczeniu, ponieważ obecnie liczą się jedynie układy bazujące na efektywnym wzroście zysków i profitów. Wygląda na to, że każda dziedzina życia musi ulec skomercjalizowaniu. Nic nie jest w stanie zachwiać handlu, którego spektakularny wzrost może niekiedy przerażać. Okazuje się, że sprzedać dziś można dosłownie wszystko.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Felietony

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Ania · 2012-04-02 16:43:47

chociaż jest to niewątpliwie szokujące i nie powinno mieć miejsca, to jednak jeszcze sam "opłatek" nie jest ani przedmiotem kultu, ani tym bardziej ciałem Chrystusa. Tzw. wino mszalne też od dawna stoi na półkach sklepowych, ale nie jest to Krew Zbawiciela... Niemniej jednak czy w dzisiejszych, jakże pomysłowych czasach, nie stać już nikogo na wymyślenie bardziej oryginalnego "hitu" na półki sklepowe???

LK · 2012-03-31 15:50:54

ale jajca, mozna wcinac oplatek z kosciola

Romeo · 2012-03-31 11:58:54

no tego to juz za wiele, ale nie jestem zdziwiony, swiat traci wartosci

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...