Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-10 · Opublikowany: 2012-12-28 13:56:02 · Czytany 8683 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień!

Dziennikarze polonijni XX Forum.

Sześćdziesiąt polonijnych aniołów odleciało z Modrzewiowego Dworu, aby na stałe zagościć w redakcjach na całym świecie. XX Światowe Forum Mediów Polonijnych – Małopolska-Podkarpacie 2012, „Tarnów – Kraków – Rzeszów – Warszawa” już za nami.

10 września 2012 r. – poniedziałek – był najbardziej wyczekiwanym dniem w roku. Wszyscy polonijni dziennikarze na całym świecie zapisali sobie tę datę w kalendarzu na czerwono. To właśnie wtedy rozpoczęła się kolejna niesamowita medialna przygoda.

Przyjechałam do Tarnowa, miasta, które darzę ogromnym sentymentem. Zawsze będzie mi się ono kojarzyło z forum. Już na dworcu kolejowym spotkałam wielu przyjaciół. Wszyscy cieszyli się jak dzieci – każdy wiedział, że stając na tarnowskiej ziemi jest już blisko forumowego matecznika – Hotelu Cristal Park i Modrzewiowego Dworu.

Startujemy! XX forumowy maraton 2012 uważam za rozpoczęty!

Pierwszy dzień był bardzo sentymentalny: spotkania, powitania, łzy radości i tysiące rozmów, streszczających całoroczne życie dziennikarzy na obczyźnie. Od XIX Światowego Forum Mediów Polonijnych 2011 minął rok.

Nasi wspaniali organizatorzy dobrze znali dziennikarską brać i wiedzieli, jak zaplanować spotkania, aby niepostrzeżenie przenieść wszystkich uczestników w forumowy program. Po uroczystym powitaniu pozostała część dnia upłynęła pod znakiem konferencji prasowych z udziałem Prezydenta Miasta Tarnowa – Ryszarda Ścigały oraz władz miasta i powiatu dąbrowskiego – Olesna i Brnia. Odwiedziliśmy Ośrodek Spotkań Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, który mieści się obecnie w odrestaurowanej ze środków UE synagodze. Dzień zakończył się w Regionalnym Centrum Polonii w Brniu, w gminie Olesno. Tego dnia wszyscy rejestrujący swój przyjazd otrzymali w recepcji wspaniały upominek – książkę opracowaną przez Reginę i Kaję Cyganik pt. Ja to mam szczęście… 20 lat Światowego Forum Mediów Polonijnych 1993-2012, która została wydana przez Stowarzyszenie Małopolskie Forum we współpracy z Polonią, przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Gdyni. Zaglądam do niej dzień po dniu. Niesamowita pamiątka. Czytam wypowiedzi moich kolegów dziennikarzy: niejeden tekst chwyta za serce i łza kręci się w oku. Każdą opowieść przeżywa się ciągle na nowo.

W tym roku naszą główną bazą wypadową był Hotel Cristal Park, który opuściliśmy dopiero w niedzielę rano.

11 września przywitał nas piękną pogodą. Spędziliśmy ten dzień w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja XX Jubileuszowego Forum z udziałem przedstawicieli Senatu RP, rządu, władz samorządowych oraz zaproszonych gości.

W trakcie swojego wystąpienia inauguracyjnego Stanisław Lis – dyrektor Biura Organizacyjnego XX Światowego Forum Mediów Polonijnych – powiedział, że „Światowe Forum Mediów Polonijnych, jego marka, wizerunek, klimat i atmosfera są tworzone i są wartością nie tylko organizatorów, ale przede wszystkim dziennikarzy – uczestników Forum”. W tym dniu wręczono nagrody Fidelis Poloniae oraz nagrody dla laureatów konkursów na reportaż z XIX edycji forum, a także konkursu literackiego „Powroty do źródeł” im. Henryka Cyganika. Później odbyła się konferencja „Ochrona środowiska – mądre korzystanie z zasobów przyrody. Wzory małopolskie, krajowe, światowe”, w której wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Środowiska, członkowie organizacji pozarządowych, samorządowych i fundacji oraz młodzież. Dziennikarze otrzymali specjalną książkę, którą opracował Stanisław Lis, pt. Ochrona środowiska – mądre korzystanie z zasobów przyrody. Wzory małopolskie, krajowe i światowe. W tym samym dniu rozstrzygnięto konkurs „Mądrze korzystamy z zasobów przyrody”, objęty patronatem przez Stanisława Gawłowskiego – sekretarza w Ministerstwie Środowiska.

Na koniec spotkania w tarnowskim teatrze dziennikarze mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami sponsorów oraz partnerów XX Forum (Ceramiki Paradyż, Totalizatora Sportowego LOTTO oraz gmin Zaklików i Iwonicz Zdrój). Firma Paradyż sprawiła nam ogromną niespodziankę i podarowała uczestnikom pamiątkową płytkę ceramiczną z nadrukiem XX Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Wieczorową porą w Modrzewiowym Dworku w Hotelu Cristal Park odbył się bal. Wszyscy dziennikarze w pięknych strojach zasiedli na sali, aby celebrować uroczystości jubileuszowe dwudziestolecia Światowego Forum Mediów Polonijnych. To była niezapomniana chwila, gdyż podczas tego balu sześćdziesięcioro najbardziej zasłużonych uczestników otrzymało wspaniałe płaskorzeźby, „Anioły Światowego Forum Mediów Polonijnych”, które zaprojektowała Małgorzata Saida. Popłynęło wiele łez szczęścia, a pan Stanisław Lis został udekorowany wielobarwną tęczą pomadek i błyszczyków, które pozostawiły na jego twarzy panie dziennikarki w podzięce za otrzymanie pięknych forumowych aniołów.

Po wręczeniu nagród wystąpił długo oczekiwany dziennikarski kabaret „dEFEKT” ze swoim najnowszym programem – „Na rozdrożu”. Janusz Szlechta z Nowego Jorku i Tadeusz Urbański ze Sztokholmu nie mieli sobie równych. Widownia płakała ze śmiechu. Wtórował im również Grzesio Heromiński, polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, który gościł w tym roku na naszym forum. Dla najbardziej wytrwałych przygotowano film poświęcony dwudziestoletniej historii Światowego Forum Mediów Polonijnych. Ci, którzy mieli jeszcze trochę energii, mogli potańczyć. Nastała noc, a w hotelu wrzało jak w ulu. We wszystkich pokojach odbywały się nocne konferencje dziennikarskie. Tylko nieliczni udali się do swoich hotelowych łóżek, aby zaznać odrobiny snu.

12 września pojechaliśmy do Rzeszowa na spotkanie z władzami województwa podkarpackiego. Zwiedziliśmy miasto, a następnie udaliśmy się do Zamku w Łańcucie. Tam wędrowaliśmy po przepięknych wnętrzach zamkowych, ubrani w za duże (co najmniej o 3 rozmiary) kapcie ochronne, które notoryczne spadały nam ze stóp. Po stoczonej bitwie, aby bezpiecznie przejść całą trasę zwiedzania z pełnym uzębieniem i nienaruszonym szkieletem kostnym, dotarliśmy do powozowni, gdzie zachwycaliśmy się wspaniałymi bryczkami i powozami. Niestety, nie udało nam się tego udokumentować na zdjęciach, ponieważ pracownicy pałacu śledzili pilnie każdy nasz ruch. Z Łańcuta pojechaliśmy do Zarzecza, a dalszym przystankiem w podróży był Pałac Dzieduszyckich w Przeworsku. Środa zakończyła się wieczorem regionalnym w zajeździe „Pastewnik”, na który zaprosiła dziennikarzy burmistrz Przeworska – Maria Dubrawska-Lichtarska. Tam przy biesiadnej muzyce cieszyliśmy się urokami polskiej gościnności i wspaniałymi regionalnymi potrawami.

13 września 2012 r. zawitaliśmy w Mielcu. Zapoznaliśmy się z działaniem specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK. Zaprezentowano nam też film Mieleckie Wantarium. Zdobył on III miejsce na festiwalu promującym podkarpackie miasta i gminy. Obejrzeliśmy również występ mieleckiego zespołu muzyki dawnej Hortus Musicum. Po występie podzielono nas na grupy. Grupa szczęśliwców pojechała do Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, gdzie mogła zobaczyć, jak powstają amerykańskie śmigłowce S-70 i Black Hawk, co pewnie przyprawiło jej członków o zawrót głowy. Pozostali uczestniczyli natomiast w warsztatach dziennikarskich. Po południu zwiedzaliśmy Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Zaczęło padać, ale my w tym czasie odwiedzaliśmy farmę fotowoltaiczną w tejże gminie. Spotkanie zakończył występ zespołu pieśni i tańca Swojacy.

14 września dotarliśmy do Grodu Kraka, by w Urzędzie Miasta Krakowa odbyć spotkanie z wiceprezydent Krakowa Magdaleną Sroką. Michał Jakubczyk, pracownik Działu Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa przedstawił prezentację o największych inwestycjach w mieście. Później odbyła się konferencja pt. „Rola sektora spółdzielczego w rozwoju regionalnym”, podczas której Janusz Paszkowski uhonorował Stanisława Lisa medalem z wizerunkiem pierwszego polskiego spółdzielcy, Stanisława Staszica. Po konferencji rozpierzchliśmy się zwiedzać Kraków. Wieczorem gościliśmy w Hotelu Tarnovia, który przeszedł generalny remont. Jest to sentymentalne miejsce dla wielu dziennikarzy, którzy pamiętają początki forum – zjazdy organizowane były właśnie w tym miejscu.

Szóstego dnia spotkaliśmy się z Zarządem Tarnowskiego Klastra Przemysłowego S.A. oraz pojechaliśmy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie zwiedziliśmy Zakład Elementów Konstrukcyjnych. Odwiedziliśmy również Dworek Krzysztofa Pendereckiego. „Koło Młodych” dziennikarzy nakręciło tam wiele ciekawych filmików, które posłużyły jako materiał do nagrania filmu z XX Forum Mediów Polonijnych. Film można już obejrzeć na stronie http://www.hottoddiesunlimited.com/2012/10/xx-swiatowe-forum-mediow-polonijnych-pl.html.

Stamtąd wyruszyliśmy do Osady Wypoczynku i Zdrowia „Modrzewiowe Wzgórze” w Faściszowej. Właściciele Zdzisław Jarosz i Hanna Łonak zaprosili nas do zwiedzenia obiektu. Miejsce to na pewno zapadło wszystkim w pamięć, ponieważ wręczono tutaj tegoroczne dyplomy „Fioletowego Kleksa” oraz Nagrodę Biura Prasowego Forum dla „MEGAGWIAZDY FORUM”, którą została Danuta Kasparian-Tarnawska z Francji. Dzień zakończył się Mszą św. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, celebrowaną przez biskupa Wiesława Lechowicza. Wieczorem wróciliśmy do Tarnowa i zaczęło się ogromne pakowanie. To była nasza ostatnia noc w Tarnowie.

16 września 2012 r. jeszcze rosa pokrywała drzewa, gdy wszyscy dziennikarze czekali już z walizkami na swoje autokary. Dostaliśmy suchy prowiant na drogę i wyruszyliśmy do Lesznowoli. Tam w Szkole w Łazach odbyła się konferencja prasowa z władzami gminy. Przywitała nas wójt gminy, pani Maria Batycka-Wąsik, która wręczyła organizatorom forum kwiaty oraz list gratulacyjny od lesznowolskiego samorządu. Stanisław Lis, Małgorzata Sajdak i Jolanta Kwiek podarowali pani wójt oraz Bożennie Korlak, przewodniczącej Rady Gminy, nasze forumowe anioły.

Lesznowola zaskoczyła nas rewelacyjnymi filmami promującymi tę gminę. Uważam, że były to najlepsze prezentacje multimedialne, jakie udało nam się obejrzeć na tegorocznym forum. Konferencja zakończyła się koncertem Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej.

Z Lesznowoli udaliśmy się do Warszawy, gdzie w Łazienkach Królewskich uczestniczyliśmy w Koncercie Chopinowskim. „Koło Młodych” dziennikarzy wybrało się również na rejs gondolą. Po zwiedzeniu warszawskich Łazienek ruszyliśmy na podbój stolicy.

17 września 2012 r. wszyscy w eleganckich strojach oczekiwali z niecierpliwością na spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Prezydent otworzył plenerową wystawę fotograficzną Polski cmentarz wojenny w Kijowie-Bykowni. Potem udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego, aby tam, w Kancelarii Prezydenta, uczestniczyć w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju mediów polonijnych. W spotkaniu wzięli udział: podsekretarz stanu, wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Tadeusz Rzońca, Złotym Krzyżem Zasługi – Jolanta Kwiek i Małgorzata Sajdak, Srebrnym Krzyżem Zasługi – Józef Komarewicz i Leszek Zbróg, Brązowym Krzyżem Zasługi – Iwona Surman i Tadeusz Urbański. Wszystkie odznaczenia wręczał minister Maciej Klimczak.

Po wręczeniu odznaczeń Stanisław Lis, dyrektor Biura Organizacyjnego XX Światowego Forum Mediów Polonijnych, podziękował wszystkim uczestnikom. Ze smutkiem i łzami w oczach opuszczaliśmy Pałac Prezydencki, aby udać się do autokarów, a potem w dalszą podróż do swoich domów rozproszonych po całej kuli ziemskiej.

Tegoroczne forum (moje trzecie) było dla mnie szczególne. Właśnie w tym roku 150 dziennikarzy gościło w moich rodzinnych stronach – na Podkarpaciu. Zwiedzaliśmy miasta i zakątki, które kojarzą mi się z dzieciństwem. Cieszyłam się uczestnicząc w konferencjach prasowych, na których widać było, jak bardzo Polska ewoluowała przez ostatnie lata.

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień, a Tarnów już na zawsze pozostanie w naszych sercach jako matecznik Światowego Forum Mediów Polonijnych. Forum to już tradycja. Tegoroczne spotkanie odbyło się po raz ostatni w takiej formie. Żal łapie za serce, kiedy się o tym pomyśli. Chciałam podziękować wszystkim organizatorom za ogromny trud, jaki wkładali przez 20 lat, aby te spotkania odbywały się regularnie co roku na tak wysokim poziomie. To tutaj poznałam wielu niesamowitych ludzi. Tutaj narodziły się wielkie przyjaźnie. W tym miejscu zdobywałam wiedzę i szkoliłam swój warsztat dziennikarski. To tutaj dowiedziałam się, jak pracują koledzy z innych krajów, którzy tworzą media polonijne na całym świecie. Magazyn „Polonia” dziękuje za zaproszenie na XX Światowe Forum Mediów Polonijnych.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Peter · 2013-01-10 12:30:34

swietnie, ze ci ludzie chca utrzymac i rozwijac polskosc za granica, czesto robia to za darmo i czesto maja wyksztalcenie...

~Anonim · 2013-01-10 11:47:16

Szkoda tylko, ze wiekszosc owych "dziennikarzy" polonijnych to zazwyczaj "dziennikarzyny" bez zadnego wykszatlcenia ani etyki zawodowej. Szczegolnie w takich miejscach na swiecie jak NY czy Chicago. Wystarczy wlaczyc sobie jakiekolwiek polskie radio i od razu widac zenade...

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...