Listy ze szkoły. Liceum Polonijne, Wilanów, Warszawa, maj 2013
Szkoła powstała z potrzeby serca katolickich nauczycieli. Spełnia ogromnie istotną rolę w budowaniu łączności z polskimi rodzinami ze Wschodu. Polacy na Wschodzie czekają na zrozumienie ich tęsknoty za krajem. Dziś kwitną w parku wilanowskim kasztany, kolejni maturzyści przygryzają usta, w skupieniu rozwiązując testy. Zadania na teraz i dalszą przyszłość... Maturzyści rocznik 2013, Liceum Polonijne.
Historia, jaką chcę opowiedzieć szczególnie tym pozostającym poza krajem Polakom, dotyczy losów polskich rodzin na Wschodzie. Mieszkając często w znacznym oddaleniu od Macierzy, utrzymują oni ogromnym wysiłkiem swą polskość. Na początku lat 90. XX w. kościół na Wschodzie odzyskiwał możliwość działalności, skupiając młodzież i dzieci chętne do nauki języka polskiego. Wiele z takich miejsc stało się przyczynkiem do budowania na nowo wiary, a wraz z nią odradzała się nadzieja na pełniejszy kontakt z Ojczyzną. Dla naszych rodaków był to moment szczególny – czas samookreślenia i podjęcia decyzji, kim chcą być. Umiejętność łączenia tradycji z realiami postsowieckiego systemu okazywała się warunkiem przeżycia. Polska rodzina na Wschodzie przetrwała w wyznaniu wiary i poszanowaniu polskiej kultury.
Kresowa rodzina
Do takich miejsc trafiła Ewa Petrykiewicz, która odkryła własną kresową historię. Poznając losy swojej rodziny pochodzącej spod Tarnopola, podjęła decyzję o konieczności pomocy pozostającym na Wschodzie młodym Polakom. Zrozumienie losów repatriantów ukształtowało życie zawodowe Pani Ewy. Częste wyjazdy na wschodnie tereny Rosji i działalność dokumentacyjna, jaką prowadziła, pozwoliły jej nawiązać wiele kontaktów z Polakami. W swojej pracy nauczyciela i działacza Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców ukierunkowała się na edukację pomostową młodzieży polskiego pochodzenia. W 2003 roku z jej inspiracji powstała w Warszawie szczególna szkoła: pierwsze i jedyne jak do tej pory Liceum Polonijne działające w Polsce. Dziś, dzięki idei pracy u podstaw, wzrasta tam młodzież. Szczególnie utalentowana, pochodząca z polskich rodzin zamieszkałych na terenach dawnego Związku Radzieckiego. Młodzi Polacy, dzięki wsparciu wielu ludzi, mają szansę przyjechać do kraju. W Liceum Polonijnym zdobywają wykształcenie. Budują relacje i tworzą więzi z rówieśnikami i światem. Kolegium św. Stanisława Kostki, zwane Liceum Polonijnym, jest szkołą niepubliczną. Uczniowie kontynuują bogatą przedwojenną tradycję, nauczyciele zaś stanowią dla nich wsparcie, czasem zastępując rodzinę.
W trosce o młode talenty
Ponad 70 uczniów rozwija swoje umiejętności i odkrywa w przyjaznej atmosferze talenty, co pozwala im uzyskać szansę na nowe życie w Polsce. Odległe państwa, takie jak Kazachstan, Rosja, Mołdawia, Kirgizja, Uzbekistan, Ukraina, Białoruś, Gruzja, Turkmenistan – to kraje, z których pochodzą absolwenci Liceum Polonijnego. Uczniowie, rekomendowani przez swoje parafie, polskiego księdza, działaczy oraz organizacje polskie, przyjeżdżają do Polski świadomi wyboru samorealizacji w bliskim związku z polską kulturą i językiem. Odnajdują się w kraju swoich przodków, czynnie działają na rzecz polskiej przyszłości. Wnoszą swój wkład w kulturę – są to bowiem młodzi poeci i liderzy swych środowisk. Przyszli naukowcy, architekci i lekarze, ludzie wielu zawodów. Kadra nauczycielska, która z pewnością przekaże nie tylko wiedzę zdobytą w Polsce, ale i jej szczególne umiłowanie.
Potrzeba serca
Szkoła powstała z potrzeby serca katolickich nauczycieli. Spełnia ogromnie istotną rolę w budowaniu łączności z polskimi rodzinami ze Wschodu. Polacy na Wschodzie czekają na zrozumienie ich tęsknoty za krajem. Dziś kwitną w parku wilanowskim kasztany, kolejni maturzyści przygryzają usta, w skupieniu rozwiązując testy. Zadania na teraz i dalszą przyszłość... Maturzyści rocznik 2013, Liceum Polonijne.
Witajcie w domu!
Szkołę można odwiedzić przez specjalną stronę internetową, włączając się w akcję Witajcie w Domu! Polskie dzieci ze Wschodu razem z nami budują współczesną tożsamość Polski, z nami kształtują obraz narodu polskiego w świecie. Pokażmy im i sobie nawzajem, co znaczy być jednością. Może więc warto powiedzieć im wszystkim: Witajcie w domu, tu jest Wasze miejsce wśród nas.
Pozdrawiam z Wilanowa razem z uczniami Liceum Polonijnego,
Zofia Wojciechowska
--
Wywiad z dyrektor szkoły, p. Ewą Petrykiewicz, znajduje się w Programie Pomost http://www.radiownet.pl/publikacje/witajcie-w-domu
W trakcie mojej wizyty w szkole okazało się, że uczniowie od lipca pozostaną bez miejsca, w którym mogliby kontynuować naukę. Dziś już wiadomo, że bez pomocy Darczyńców i Sponsorów nie uda się zrealizować remontu nowego budynku, jaki szkoła pozyskała od sióstr Franciszkanek w Warszawie.
Można pomóc szkole i uczniom. Wykupując specjalne cegiełki, można ustanowić stypendium dla poszczególnego ucznia lub dokonać wpłaty na konto działającej przy szkole Fundacji Dla Polonii tytułem "Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu" 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Osoby zainteresowane pomocą dla Liceum Ogólnokształcącego św. Stanisława Kostki mogą wspomóc szkołę darowiznami oraz wyżywieniem. Dokładne dane pod adresem: www.witajciewdomu.blogspot.com