Kiedy dziecko otrzymuje obywatelstwo amerykańskie po swoim rodzicu
Historycznie prawo dotyczące obywatelstwa w danym kraju dzieli się na prawo ziemi i prawo krwi. Te kraje, które uznają prawo krwi akceptują, iż dziecko, którego rodzice posiadają obywatelstwo danego kraju dziedziczy je po nich. Państwa, które stosują prawo ziemi uznają natomiast, że dziecko urodzone na ich terytorium otrzymuje obywatelstwo bez względu na to, czy rodzice również są obywatelami. Z kolei inne kraje uznają jakąś formę połączenia tych dwóch norm i są bardziej elastyczne w przyznawaniu obywatelstwa na ich terenie.
Stany Zjednoczone uznają za normę nadawanie obywatelstwa dzieciom urodzonym na terenie tego kraju, nawet jeżeli rodzice dziecka nie są obywatelami, ani nawet legalnymi rezydentami. Poza tym, jeżeli dziecko, którego rodzice są obywatelami USA urodzi się za granicą, istnieją również procedury, według których automatycznie staje się obywatelem amerykańskim. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę, jak długo matka lub ojciec posiadali obywatelstwo amerykańskie przed narodzinami dziecka i czy mieszkali w USA w dorosłym życiu czy tylko w dzieciństwie. Jeżeli wymogi o automatycznym nadaniu obywatelstwa są spełnione, to rodzic powinien udać się do ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce i wyrobić dla swej pociechy akt urodzenia, który jest wydawany w formie dokumentu o nazwie „Consular Birth Abroad” i na jego podstawie dziecko może wjechać do USA jako obywatel amerykański.
Istnieją również inne sposoby automatycznego nadania amerykańskiego obywatelstwa dzieciom, np. w sytuacjach, kiedy ich rodzice otrzymują obywatelstwo podczas procesu „naturalizacji”, czyli zdawania egzaminu na obywatela USA, po wcześniejszym pobycie na zielonej karcie. W takim wypadku kilka warunków musi być spełnionych, aby dziecko otrzymało obywatelstwo wraz ze swoim rodzicem, mianowicie:
- dziecko musi mieć poniżej 18 lat w momencie, kiedy jego rodzic otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. Godny uwagi jest fakt, że rodzic otrzymuje obywatelstwo amerykańskie podczas przysięgi w sądzie lub urzędzie, a nie podczas egzaminu na obywatelstwo. Na ogół odstęp czasowy między tymi dwoma wydarzeniami wynosi tydzień, lecz niekiedy przeciąga się nawet do kilku miesięcy, w zależności od sytuacji aplikanta i od aktualnej ilości podań w urzędzie imigracyjnym;
- dziecko musi być stałym rezydentem USA (posiadać zieloną kartę);
- dziecko musi przebywać w USA na stałe pod opieką rodzica, który aktualnie ubiega się o obywatelstwo amerykańskie. Ten wymóg może być szczególnie problematyczny, gdy rodzice są rozwiedzeni i dziecko przebywa z rodzicem, który nie posiada obywatelstwa amerykańskiego lub nie aplikuje o nie.
Jeżeli wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, dziecko automatycznie otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. Nie musi zdawać egzaminu, składać żadnych podań, ani przechodzić procedury pobierania odcisków palców. Ten przepis jest szczególnie istotny, kiedy nastoletnie dziecko posiadające zieloną kartę ma nagle problemy z prawem kryminalnym i grozi mu utrata dokumentu oraz deportacja. Wtedy rodzic, który składa podanie o obywatelstwo i otrzymuje je zanim dziecko skończy 18 lat, może uchronić pociechę od poważnych konsekwencji imigracyjnych, gdyż w takiej sytuacji również potomek zyskuje obywatelstwo, bez dodatkowych procesów kwalifikujących lub dyskwalifikujących.
Chętnie odpowiem na Państwa pytania na platformie Facebook: Agnieszka E. Debicki & Associates, LTD lub na stronie www.debickilaw.com.