PAL-PAC - organizacja reprezentująca interesy Polonii w USA
Zobacz w galerii:
Gala Inauguracyjna PAL-PACW Chicago rozpoczęła działalność nowa polsko-amerykańska organizacja polityczna.
Inauguracyjna Gala PAL-PAC odbyła się w sobotę 15 czerwca 2013 r. w Rosemont Convention Center. Przybyło około 400 zaproszonych gości. Wśród nich znajdowali się przedstawiciele świata polityki, biznesu, kultury, pojawiło się także szerokie grono przyjaciół i znajomych. Media polonijne (i nie tylko) również mocno zaakcentowały swój udział.
Arie Zweig i Lucas Fuksa oficjalnie ogłosili rozpoczęcie działalności nowej organizacji Polish-American Leadership Political Action Committee (PAL-PAC), której zadaniem jest zrzeszanie polsko-amerykańskiej społeczności.
PAL-PAC jest organizacją polityczną, powołaną w celu rozwiązywania problemów społeczno-obywatelskich dotyczących Polonii amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych. Jej głównymi zadaniami, są podnoszenie świadomości Polaków w zakresie ważnych kwestii politycznych oraz wybór liderów reprezentujących interesy Polonii.
Oto skład organizacji:
- Przewodniczący PAL-PAC: Arie Zweig
- Prezes: Łukasz Fuksa
- Wiceprezes: Mario Machnicki
- Sekretarz: Casey Chlebek
- Skarbnik: Janine Pawlus
- Członkowie Zarządu: Janusz Barsh, Bogdan Bosak, Grażyna Buda, Lidia Greszta, Jan Kryński, Barbara Martin, Michał Płoskonka, Izabela Roman, Bogna Solak, Tom Startek, Jerzy Szymański, Jolanta Zakrzewska, Bożena Zweig
- Młodsi Członkowie Zarządu: Michał Kryński, Karolina Klarowicz, Monika Bieniewski, Arletta Gromek, Monika Banasiuk.
Prezes Lucas Fuksa twierdzi, że „Polonia ma silny głos, a celem organizacji jest podjęcie takich działań, dzięki którym ten głos stanie się słyszalny”. Przez edukowanie społeczności polonijnej, a także nawoływanie jej do wspólnego działania i wspierania własnego dziedzictwa kulturowego oraz narodowych wartości, PAL-PAC ma nadzieję na uzyskanie znaczącego wpływu na decyzje podejmowane w sprawach Polski i Polaków przez administrację USA.
Zachęcając swoich członków do większego zaangażowania w sferę polityczną, Arie Zweig – główny założyciel organizacji PAL-PAC – wierzy również w możliwość nawiązania współpracy z innymi organizacjami polonijnymi, posiadającymi już liczne wpływy na różnych szczeblach drabiny politycznej. Kluczowym elementem jest uświadamianie społeczności polonijnej, jak ważny jest czynny udział w wyborach lokalnych i rządowych. Polonia, jako liczna grupa etniczna, powinna mieć znaczący głos w procesie ustawodawczym. Organizacja PAL-PAC kładzie szczególny nacisk na program zniesienia wiz dla Polaków.
PAL-PAC będzie oferować swoim członkom edukację na temat kwestii społecznych i politycznych wpływających na życie Polonii. Wskaże tym samym kierunek, w którym należy podążać, aby dotrzeć do najbardziej skutecznych kanałów politycznych oraz efektywnie rozwiązywać istniejące problemy. Organizacja w sposób szczególny będzie kładła nacisk na wspólne kreowanie świadomości politycznej młodego pokolenia, polonijnych organizacji studenckich i młodzieży uniwersyteckiej.
„Dążymy do tego, aby wspierać Polonię przez wpływ na działanie lokalnych, stanowych i federalnych polityków oraz ścisłą współpracę z nimi” – podsumował Arie Zweig.
Więcej informacji na temat PAL-PAC oraz korzyści związanych z członkostwem w organizacji można znaleźć na stronie www.pal-pac.org lub na profilu Facebook.