Przez Amerykę na wózku inwalidzkim dla Zuzi– apel o pilną pomoc Polonii
Niepełnosprawny sportowiec Janusz Radgowski podjął wyzwanie przejechania supermaratonu na wózku inwalidzkim, aby za sprawą ludzi dobrej woli wspierających jego wyczyn pomóc dwuletniej dziewczynce Zuzi Jędrachowicz cierpiącej na wrodzoną złożoną wadę mózgu, która poważnie wpływa na jej wzrok oraz rozwój fizyczny. Szansą na normalny rozwój Zuzi jest ciągłe leczenie i rehabilitacja.
Janusz Radgowski sam jest niepełnosprawny – cierpi na cukrzycę i od ponad 7 lat żyje dzięki przeszczepionej nerce. Jak mówi, swoje życie zawdzięcza drugiej osobie i teraz poprzez sport chce pomagać innym, bardziej potrzebującym, w tym przypadku chorym dzieciom. Jest to już jego trzeci supermaraton, pierwszy przebył w 2014 r przez Polskę z Krakowa do Sopotu w 14 dni; drugi, liczący 1700 km, w 2015 r. z Watykanu do Wadowic.
Trwający maraton przez terytorium USA pod nazwą „Pacyfik – Atlantyk” Janusz Radgowski odbywa na wózku aktywnym od 2 maja 2016 r. Trasa licząca 5007 kilometrów (3111 mil) prowadzi przez stany Waszyngton, Idaho, Montanę, Północną i Południową Dakotę, Minnesotę, Iowa, Ilinois, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Maryland oraz Delaware i zakończy się w Lewes 27 września 2016 r. po 149 dniach.
W maratonie Januszowi Radgowskiemu towarzyszy tata Zuzi, Marek Jędrachowicz, zapewniający wyprawie techniczne wsparcie.
Maraton Pacific-Atlantic to wyczyn na skalę światową – nikt do tej pory nie przemierzył jeszcze tej trasy na wózku inwalidzkim. Obecnie Janusz Radgowski ma za sobą 67 dni wyprawy, przejechawszy ponad 2000 kilometrów. W stanie Waszyngton pokonał on Góry Kaskadowe, w tym Stevens Pass położony na 1238 m. n.p.m (podejście o długości 11 kilometrów z wysokości około 650 metrów n.p.m.). Podejście na płaskowyż z wysokości 200 m n.p.m. na wysokość 850 m n.p.m. z Orondo WA do Waterville WA na długości 10,5 kilometra. W kulminacyjnym punkcie Gór Skalistych Janusz Radgowski pokonał Wielkie Połączenie Płyt Kontynentalnych na Rogers Pass, gdzie na przestrzeni 30 kilometrów wspiął się na wysokość 1710 metrów z poziomu około 1400 m n.p.m.
Niezależnie od warunków atmosferycznych Janusz Radgowski pokonuje codziennie zaplanowany odcinek trasy. Obecnie teren się już obniża, ale największym wyzwaniem pozostają bardzo wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza.
Wszystkie informacje na temat wyprawy, w tym informacje o tym, jak pomóc małej Zuzi, można znaleźć na stronie internetowej wyprawy: www.pacific-atlantic.pl lub na Facebooku: "Janusz Radgowski" oraz "Pacific-Atlantic wózkiem aktywnym przez USA".
Informację na temat wszystkich możliwych form pomocy:
Środki na wsparcie na leczenie Zusi można przesyłać na konto bankowe wyprawy:
Bank of America
Account number:
138120960390
Routing number:
125000024 (paper & electronic)
026009593 (wires)
Paypal:
(posiadając konto paypal):
Nie posiadając konta paypal poprzez karty płatnicze, klikając w link PRZEKAŻ DAROWIZNĘ na stronie internetowej wyprawy: http://pacific-atlantic.pl/pl/darowizny/ lub http://pacific-atlantic.pl/en/donate/
Janusz Radgowski i Marek Jędrachowicz proszą również o pomoc finansową na dokończenie wyprawy, której ze względu na kończące się środki grozi zakończenie: do tej pory koszty wyprawy pochłonęły około 4,000 dolarów. Na jej dokończenie potrzebne jest dodatkowe około 5,000 dolarów.
Janusz Radgowski i Marek Jędrachowicz proszą również o pomoc materialną: np. jedzenie i paliwo. Jednak, jedzenia sportowcy nie mogą gromadzić w dużych ilościach ze względu na ograniczone miejsce w przenośnej lodówce. Artykuły nadające się do składowania w większych ilościach, o których ofiarowanie sportowcy proszą, to:
- woda butelkowana
- plastry w rolkach Athletic Tape (3.8 cm x 7.3 m)
- pasy rozgrzewające, uśmierzające ból ThermaCare HeatWraps (Back Pain Therapy L-XL)
- Imodium (środek przeciwko odwodnieniu) z Lopermide Hydrochloride w płynie (118 ml op.)
- butle z gazem propan (16 OZ/453 g)