Kraków czeka
Zbliżająca się wizyta apostolska Ojca Świętego Franciszka w Polsce z okazji XXXI Światowych Dni Młodzieży będzie wydarzeniem epokowym. W głównych uroczystościach, które odbędą się na Campus Misericordiae, weźmie udział ok. 1,8 mln uczestników, w tym około 500 tys. pielgrzymów z prawie 200 krajów świata. Wizyta papieska w Polsce odbywa się również z okazji jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Ojciec święty odprawi mszę świętą na Jasnej Górze w tej intencji z udziałem Episkopatu i najwyższych władz Rzeczypospolitej, prezydenta i premiera RP, członków rządu i parlamentarzystów oraz kilkuset tysięcy wiernych. Odwiedzi również miejsce zagłady, niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau, gdzie modlić się będzie w intencji ofiar i skieruje ważne przesłanie do świata.
Wizyta papieża Franciszka przypada na ogłoszony przezeń Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia. Papież wraz z młodymi z pięciu kontynentów przejdzie przez Bramę Miłosierdzia w sanktuarium w Łagiewnikach, które jest światową stolicą kultu Bożego Miłosierdzia. Jego przesłanie do młodych zgromadzonych w Krakowie będzie mieć charakter uniwersalny, także kulturowy, i dotyczyć będzie całego świata.
Światowe Dni Młodzieży zrodziły się z miłości do Jezusa i młodzieży w grudniu 1985 roku. Pierwsze Dni zorganizowane zostały w 1986 roku. Miały być nadzieją dla młodych i ona wciąż im towarzyszy. Młodzi wciąż potrzebują wyrazistego autorytetu i odkrywają go w osobie Ojca Świętego. Już niedługo spotkają się z nim, a także ze swymi rówieśnikami, w Grodzie Kraka. Przeżyją te Dni, naocznie i duchowo.
Wizyta papieża spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem mediów. Obsługiwać ją będzie ok. 5 tysięcy dziennikarzy z 77 krajów, a ponad 100 stacji telewizyjnych prowadzić będzie transmisje na żywo. Żadne dotychczasowe wydarzenia odbywające się w Polsce po 1989 roku nie cieszyły się takim zainteresowaniem najbardziej opiniotwórczych mediów na świecie. Jest to wielka okazja do promocji naszego kraju, woj. małopolskiego i samego Krakowa.
Dla Kościoła w Polsce przygotowanie Światowych Dni Młodzieży oraz wizyty papieża jest olbrzymim wyzwaniem, zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Głównymi kosztami, jakie ponosi strona kościelna, są wydatki związane z przyjazdem młodych pielgrzymów na ŚDM: ich zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem, ubezpieczeniem, plecakiem pielgrzyma oraz jego wyposażeniem. Innymi jeszcze znaczącymi pozycjami kosztów są imprezy o charakterze kulturalnym, spotkania i koncerty, a także miejsca celebry – budowa ołtarzy, nagłośnienie, telebimy, sektory itd.
Źródło: Informator Warszawski