Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-03 · Opublikowany: 2011-05-02 22:48:59 · Czytany 7605 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Surowiec unowocześnia polskie budownictwo!

Panie Leszku, wiemy, że zachęca Pan Amerykanów polskiego pochodzenia do uruchamiania biznesu w Polsce.

Tak, taki jest cel mojej prezydencji w PACBA, stąd seminaria jakie zorganizowaliśmy z Izbą Handlową Stanu Illinois w Krakowie i na targach Budma 2011 w Poznaniu. Sprowadziliśmy kilka firm, które z powodzeniem mogą rozpocząć swoją działalność w Polsce i wprowadzić tutaj nowe pomysły, technologie i rozwiązania.

Wiemy, że jest  Pan osobiście zaangażowany w kilka projektów.

Tak, od dwóch lat pracuję nad uruchomieniem systemu SIP w Polsce. SIP to Structural Insulated Panel, a po polsku to płyta warstwowa, która wraz z systemem połączeń stanowi system wznoszenia obiektów budowlanych, zarówno mieszkalnych jak i przemysłowych. To jest model prefabrykacji obiektów budowlanych, a więc jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne w świecie, a jeszcze wciąż mało popularne w Polsce, dotyczące jakości, trwałości, ceny i kosztu utrzymania obiektów budowlanych. Przyczyny są znane – w naszym kraju buduje się dużo sposobem gospodarczym i jeszcze nie dba się o elementy związane z fizyką budowli. Obecnie komfort mieszkania (temperatura, akustyka, bezpieczeństwo) i cena utrzymania stanowią o wyborze technologii w wielu krajach, tak pewnie będzie i w Polsce.

Inne projekty w które jestem zaangażowany to domy modularne i budownictwo pasywne w połączeniu z pompami cieplnymi. Są to ciekawe problemy i rozwiązania, ale o nich przy kolejnej okazji rozmowy z Państwem. Mogę jedynie powiedzieć, że są to często rozwiązania innowacyjne na skalę światową.

Uważa Pan, że technologia, którą Pan tutaj wdraża, jest właśnie tym, co zaakceptują Polacy?

Nasz projekt na tym etapie to badania i rozwój. Mamy doskonałego partnera w postaci Katedry Podstaw Budownictwa i Inżynierii Materiałowej w Gdańsku. Będą oni tworzyć model numeryczny naszego systemu i analizować go pod kątem wytrzymałości, akustyki, problemów cieplno-wilgotnościowych itd. Z tego co wiem, przy okazji tych badań mogą powstać trzy prace doktorskie. A na rozwoju nauki i polskiej myśli technicznej bardzo nam zależy, to nasza długofalowa wizja współpracy z placówkami naukowymi, takimi jak Politechnika Gdańska, Instytut Techniki Budowlanej itp.

Mamy też misję, a jest nią dostarczenie schronienia dla najuboższych Polaków i tych, którzy zostali poszkodowani przez powódź i inne katastrofy. Pamiętajmy: nasze domy wznosimy w ciągu kilku dni, a ich utrzymanie jest znacznie tańsze od tych budowanych metodą tradycyjną. Mamy pomysły na domy socjalne, stosunkowo tanie w utrzymaniu i  zapewniające godne warunki życia. Odnośnie akceptacji technologii, to nasz kraj, a zwłaszcza nasi rodacy, będą zmuszeni do szukania rozwiązań ekologicznych, energetycznie oszczędnych, bo takie są współczesne wymagania. W Europie tego typu technologie są popularne w krajach skandynawskich, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, więc dlaczego nie w Polsce?

Nasi eksperci znaleźli również zastosowanie naszego panelu w innych rozwiązaniach, takich jak docieplenia budynków, ekrany akustyczne, ścianki działowe, płyty dachowe.  

A jak to się zaczęło?

Na początku była idea, zresztą jak zawsze. W końcu znalazł się partner, wybitny znawca tej technologii i zaczęliśmy działać, a to oznacza szukanie odpowiednich komponentów, linii technologicznych, partnerów. W końcu powstał projekt, który trzeba było opisać, a potem, wspólnie z jedną z bielskich firm konsultingowych, doprowadzić do zawarcia umowy o współfinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W tym czasie odbyliśmy szereg podróży do Chin, a także zwiedziliśmy kilkunastu producentów płyt magnezowych, linii technologicznych do produkcji płyt magnezowych i kształtowników z włókien szklanych.

Włókna szklane, płyty magnezowe – to chyba nowość w Polsce?

Biorąc pod uwagę liczbę producentów kształtowników z włókien szklanych w procesie tzw. pultruzji, to raczej nowość, gdyż jest ich chyba trzech w Polsce. W ogóle Europa jest trochę zacofana w produkcji kompozytów w stosunku do USA, a przecież są to materiały, które pod względem mechanicznym mają co najmniej podobne cechy jak stal, a w kontekście reologii, czyli odporności na zmienne warunki atmosferyczne, są zdecydowanie lepsze. Nasz system opiera się m.in. na kompozytach i nowoczesnych klejach.

Ma Pan technologię, a także pomysł, jak ją wdrożyć. A co z ludźmi?

Szukałem i zachęcałem wielu partnerów polskiego pochodzenia, ulokowanych na całym świecie, od Hong Kongu po Los Angeles. W końcu znalazłem zespół specjalistów od inżynierii finansowej, analityków strategii działalności firm, którzy już teraz doprowadzili do tego, że mamy pierwsze hale i że instalujemy linię produkcyjną. Przede wszystkim jednak skupiliśmy wokół siebie kilkunastoosobowy zespół ludzi gotowych na te trudne, ale ciekawe wyzwania. Są to ludzie z wielkim doświadczeniem międzynarodowym, ale i ludzie młodzi. Jest synergia i energia tworzenia czegoś nowego, i to jest piękne.

Życzę zatem dalszych sukcesów w biznesie i dziękuję za rozmowę!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...