Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-10-30 13:54:02 · Czytany 7653 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Gdzie w Polsce można (prawie) bajkowo spędzić urlop?

Fot: Internet

Zdecydowanie poprawiło się, bo w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło aż o 42%, zainteresowanie nadwiślańską krainą, składające się zarówno z przyjazdów obcokrajowców, jak i z wycieczek rodaków odbywanych w obrębie kraju. Złożyło się na to kilka czynników: poprawiła się infrastruktura turystyczna w hotelach i odwiedzanych miejscach, jeździ się coraz lepszymi drogami, no i organizuje się w kraju coraz więcej imprez kulturalnych i sportowych, co również przyciąga turystów. 

Ponadto Polska Organizacja Turystyczna przeprowadziła trwającą od maja do września br. specjalną kampanię pt. „Bajkowy urlop w Polsce”, mającą zachęcić gości do odwiedzania naszego kraju. Zwrócono uwagę na szereg miejsc i atrakcji turystycznych, jakie można znaleźć w każdym z szesnastu województw. W ciągu tych letnich miesięcy odbyło się wiele plenerowych akcji promocyjnych. Wykorzystano w nich udział znanych, popularnych aktorów, organizowano ciekawe konkursy i imprezy.

Miejsc, którymi POT interesowała się szczególnie, było już dotąd kilkadziesiąt. Wszystkie one, w organizowanym od 2003 roku konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, uzyskały stosowne certyfikaty, niektóre nawet złote. Oto wybrane największe atrakcje turystyczne w Polsce, dostarczające odwiedzającym wyjątkowych wrażeń i emocji, z pominięciem znanych już i renomowanych obiektów typu Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski w Krakowie, Centrum Nauki Kopernik, Sukiennice w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, większe muzea, pałace i zamki. Będzie ich wiele, dlatego przedstawimy je w kilku odcinkach:

Twierdza Srebrna Góra. Zwiedzanie  jednej z największych w Europie górskich twierdz w towarzystwie przewodnika-wojaka ubranego w mundur z przełomu XVIII i XIX wieku to wyjątkowa atrakcja nie tylko dla miłośników militariów. Warownia składa się z sześciu fortów (m.in. potężnego Donżonu) i kilku bastionów. Na chętnych czekają podziemna trasa turystyczna, emocjonujące nocne zwiedzanie, żywe lekcje historii i liczne imprezy.

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. W  miejscu urodzenia Mikołaja Kopernika nie mogło zabraknąć bramy do odkrywania tajemnic Wszechświata. Tutejsze planetarium należy do najchętniej odwiedzanych w Europie. Interaktywne wystawy oraz multimedialne projekcje opowiadają o ciałach niebieskich, ale też tłumaczą, dlaczego na ziemi są pory roku oraz dni i noce.

Wenecka noc z Parowozami. Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji po zmroku to wyjątkowe przeżycie. Możliwe jest od maja do września, w drugą sobotę miesiąca. Efektownie podświetlone, dymiące lokomotywy tworzą szczególny klimat, który podkreśla doskonale dobrana muzyka. W czasie półtoragodzinnego pokazu turyści zwiedzają jeden z największych na świecie skansenów kolei wąskotorowej z 17 parowozami – najstarszy pochodzi  z 1899 roku.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Jedyna w Europie wciąż działająca XVI-wieczna piernikarnia. Goście nie tylko oglądają tu eksponaty, ale i uczestniczą w pieczeniu toruńskiego specjału przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik. Własnoręcznie przesiewają mąkę, dodają przyprawy, mieszają składniki, wycinają kształty, a na koniec upieczone pierniki zabierają na pamiątkę.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji. Wojciechów od 25 lat jest stolicą polskiego kowalstwa i słynie z kowalskich spotkań. Dlatego powstał tu szlak składający się z 6 tzw. gwoździ programu. Są to m.in. jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, Kuźnia Romana Czerniecan działająca nieprzerwanie od 1920 roku, Wojciechosko Zagroda czy pokaz wytapiania i odlewania metali w Młynie Hipolit.

Nadodrzańska Przygoda. Spływ Odrą, przejażdżka konna, rejs po jeziorze, wizyta w winnicy, biesiada przy regionalnych specjałach, degustacja piwa w rodzinnym browarze, a także zwiedzanie zabytków i obcowanie z przyrodą. Wszystko to czeka na turystów, którzy na kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin oddadzą się w ręce organizatorów „Nadodrzańskiej Przygody”.

Uniejów. Pierwsze w Polsce Uzdrowisko Termalne. Uniejów, dzięki zasobom wód geotermalnych, posiada szeroką ofertę uzdrowiskową. Główną atrakcją uzdrowiska jest całoroczny kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów” z basenami krytymi i otwartymi, z wodą o temperaturze 25-32ºC. Na kuracjuszy czekają też Łaźnie Kasztelańskie ze średniowiecznymi SPA, Instytut Zdrowia Człowieka „Uzdrowisko Uniejów Park”, „Geotermia Uniejów” oraz hotele Uniejów Eco Active & Spa i Medical Spa Lawendowe Termy.

Manufaktura Łódzka. Największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowo-kulturalne w Polsce to nie tylko funkcjonalny, ale i piękny obiekt. Jest efektem wizjonerskiej rewitalizacji XIX-wiecznej fabryki włókienniczej. Tutejszy rynek z najdłuższą w Europie fontanną (300 m) to miejsce licznych koncertów i imprez plenerowych. W kompleksie, obok centrum rozrywki i rekreacji, znajduje się kompleks kulturalny z Muzeum Sztuki, Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium oraz Międzynarodowym Centrum Promocji Mody.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Podróże i turystyka · Rozrywka · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...