Kraj szansy dla ludzi z pieniędzmi
Polska dzieli się na enklawy bogactwa i (niestety) na obszary nędzy, podobnie zresztą jak inne kraje. Kto bowiem może zaświadczyć, że gdzie indziej jest inaczej?... Chyba nikt. Różne mogą być tylko proporcje. Według różnych badań wynika, że w Polsce tych bardzo bogatych jest w granicy 0,7 proc., średnio zamożnych 28 proc., mniej zamożnych 36 proc.; resztę stanowią biedni. Odbiciem tego jest reprezentowany przez poszczególne grupy standard życia: jak mieszkają, czym jeżdżą, gdzie spędzają wakacje, itd. itp., słowem – na co jest ich stać.
Kraj nad Wisłą staje się też coraz lepszą lokalizacją dla inwestorów. Wiosną rozpoczyna się długo oczekiwany i korzystny okres na zakup i sprzedaż nieruchomości. Szczególnie rynek komercyjny zwraca uwagę inwestorów. Najlepiej sprzedają się nieruchomości biurowe i duże obiekty handlowe, na kolejnych pozycjach nieruchomości gruntowe pod mieszkania i obiekty komercyjne. Wzrok inwestorów nadal skierowany jest na największe miasta, w tym Warszawę, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk.
Ciekawie prezentują się oferty warszawskich deweloperów dla klientów bardzo zamożnych oraz dysponujących budżetem z kredytów hipotecznych lub, od niedawna, takich programów, jak „Mieszkanie dla Młodych”. Strzeżone mieszkania jednorodzinne zlokalizowane w pobliżu aglomeracji oraz wielorodzinne budynki w centrum dają kupującym duży wybór.
Dobrym przykładem może być tu osiedle wolnostojących domów i rezydencji Ventana, o najwyższym standardzie i powierzchni od 180 do 470 metrów, zlokalizowane w podwarszawskim Walendowie – 18 km od centrum miasta. Otoczone Lasem Sękocińskim i młyńskimi stawami osiedle jest doskonałą alternatywą dla zatłoczonych osiedli wielorodzinnych, w których ceny większych mieszkań,są porównywalne z ceną domu w Ventanie. Można tu poczuć bliskość natury bez rezygnacji z zalet wielkomiejskiego życia.
Dzięki łebskiemu deweloperowi wybrana grupa dziennikarzy miała możliwość naocznie się o tym przekonać, czerpiąc też z wnętrzarskich aspiracji w nowym domu pokazowym. Liczy on 224 m² i ma dwa poziomy. Na dole mieści się parter z holem, salonem, kuchnią, łazienką i klatką schodową prowadzącą na piętro, gdzie z kolei znajdują się trzy wygodne sypialnie, gabinet do pracy oraz trzy łazienki. Trzecia strefa domu pokazowego to funkcjonalna powierzchnia gospodarcza na parterze, którą stanowią garaż na dwa samochody oraz kotłownia. Dopełnieniem stylu tego domu jest rozciągający się wokół, starannie zaaranżowany ogród. Tuż za ogrodzeniem płynie rzeka Utrata, za którą rozciągają się stawy i starodrzewia.
Mieszkańcy osiedla mają również do dyspozycji Club House, w którym organizowane są imprezy, a także boisko, kort tenisowy, plac zabaw i aleje spacerowe. Ekskluzywne i eleganckie osiedle pod Warszawą spełnia wszystkie podstawowe zalety: spokój, bliskość natury i posiadanie własnej atrakcyjnej działki. Mieszkańcy tego osiedla mogą też liczyć na to, że w przypadku wybudowania obwodnicy S8, połączonej z południową obwodnicą Warszawy, zyskają bardzo dogodny dojazd do centrum stolicy czy lotniska. Ten podwarszawski przykład – a jest takich więcej – dowodzi aż nadto, iż ludzie bogaci i średnio zamożni śmiało mogą realizować swoje marzenia i potrzeby.
Ale coraz lepsza kondycja rodzimej gospodarki przekłada się też na większe zainteresowanie zagranicznych firm i pojedynczych inwestorów. Z badania przeprowadzonego przez polsko-niemiecką izbę przemysłowo-handlową wynika, że Polska jest najatrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym jej atutem jest członkostwo w Unii Europejskiej i płynące zeń korzyści. Ale duży wpływ na atrakcyjność polskiego rynku ma też utrzymanie specjalnych stref ekonomicznych do roku 2026.
Świetne notowania mają również polscy pracownicy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, są efektywni i zmotywowani. Doceniany jest także poprawiający się stan krajowej infrastruktury. Gorzej natomiast postrzegana jest ogólna sytuacja polityczno-gospodarcza, na co wpływ mają na przykład nieuregulowanie kwestii odnawialnych źródeł energii oraz niestabilne ramy prawne dotyczące poszukiwań i wydobycia gazu z łupków. Za największe problemy inwestorzy uznają również nader skomplikowany i uznaniowy system podatkowy, działanie administracji oraz nieprzejrzystość procesu zamówień publicznych.
Niezależnie od tego Polska została uznana przez Financial Times za szósty z kolei, najbardziej peryferyjny rynek inwestycyjny w 2013 roku w Europie oraz pierwszy w Europie Centralnej i Wschodniej.