Młodzież ze Wschodu potrzebuje szkoły
Młodzież pochodząca z ziem dawnej Rzeczypospolitej- Ukrainy i Białorusi, a także miejsc zesłania Polaków- Kazachstanu, Mołdawii i Kirgizji, może nie mieć miejsca na kontynuację nauki.
Aktualnie uczą się w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki na warszawskim Wilanowie. Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki założone w Warszawie w 1908 roku dla męskiej młodzieży ziemiańskiej, z czasem przyjmowało młodych ludzi z rodów arystokratycznych. Dziś na 100 uczniów niemal 80 procent stanowią osoby pochodzące z Armenii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgizji, Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Rosji. Jeszcze przez kilka miesięcy szkoła będzie miała siedzibę przy parafii św. Anny w Warszawie, ale już od wakacji liceum z internatem zostaną przeniesione na nowe miejsce. Problem jest w tym, że nowy obiekt, usytuowany na warszawskiej Białołęce, musi zostać poddany generalnemu remontowi. Potrzebne są fundusze, również na wyposażenie placówki. Nowy obiekt został odnaleziony dzięki Fundacji Dla Polonii. Fundacja uruchomiła akcję „Witajcie w Domu”, podejmując się zbiórki funduszy na remont. Każdy może być darczyńcą, wysyłając datki na rzecz Fundacji. (Fundacja Dla Polonii, ul. Wspólna Droga 29 lokal 2, 04-345 Warszawa, nr konta: 56 1240 6175 1111 0010 5029 3745 tytułem: Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu. Lub: 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860 tytułem „Darowizna na kształcenie młodzieży”).
Uczniowie poszukują również mecenasów, którzy sfinansują koszt ich utrzymania w naszym kraju. Warto ich wspomóc, zwłaszcza że polska matura z szkole ze stuletnią tradycją jest gwarancją lepszego startu na wymarzone kierunki studiów. Liceum Ogólnokształcące Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki jest w gronie najlepszych warszawskich liceów, według jednego z rankingów- na 25. miejscu.