Pachnąca majem, zaczarowana noc
W trakcie zbliżającej się Nocy Muzeów warszawiacy zobaczą w tym roku takie perełki, jak m.in. powojenna syrenka z Muzeum Neonów; białostoczanie zrobią przedwojenną fryzurę u Wolfa Karpia; poznaniacy zobaczą najlepsze zdjęcia świata, a wrocławianie – rękopisy „Pana Tadeusza”. Wszystko to za darmo, podczas jedynej takiej nocy w roku. Start 17 maja!
Będzie w czym wybierać. W Warszawie debiutuje Komenda Główna Policji. Polska Agencja Prasowa zaprasza do starej drukarni. Do godziny 1:00 w nocy będzie można wejść do Centrum Nauki „Kopernik”. Specjalny program przygotowało też Muzeum Historii Żydów Polskich, zaś Królewskie Łazienki pokażą zwiedzającym m.in. pokój kąpielowy w Pałacu na Wyspie.
Trójmiasto zaprosi w teren: mieszkańcy zwiedzą z przewodnikiem kolekcję 45 murali na gdańskiej Zaspie, będą też mogli, pod okiem animatorów z Gdańskiej Galerii Guntera Grassa, odkryć najbardziej przerażające miejsca w mieście. Muzeum Historyczne w Białymstoku kusi „Salonem fryzjerskim Wolfa Karpia”, w którym chętni uczeszą się w stylu lat międzywojennych.
Ciekawą ofertę przygotował też Wrocław. Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę „Jan Lebenstein”, poleca też pokaz mody „Wrocławski trashion”, który odbędzie się w miejskim ratuszu.
Kilka dni wcześniej, 14 maja, w dostojnych pomieszczeniach Pałacu Wilanowskiego miało miejsce inne ważne wydarzenie. Rozstrzygnięto konkurs na najlepsze muzeum w Polsce w roku 2013. W trakcie konkursu brano pod uwagę 11 kategorii.
Warto podać przynajmniej niektórych laureatów. I tak w kat. Wystawy Sztuki zwyciężyło Muzeum Narodowe w Szczecinie za przygotowanie wystawy „1913. Święto wiosny” (zarysowanie obrazu kultury sprzed stu lat w odniesieniu do problemu dziedzictwa). W kat. Wystawy historyczne i archeologiczne triumfowało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wystawą „Primus Inter Pares” (zaprezentowanie postaci Jana Sobieskiego w barwny i daleki od utartych schematów sposób). W kat. Wystawy etnograficzne nagrodę przyznano Muzeum Historii Katowic za przygotowanie wspaniałej wystawy „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” (ukazanie, ile pracy trzeba było włożyć w utrzymanie czystości w dawnym osiedlu górniczym). W kat. Wystawy przyrodnicze i techniczne jury wyróżniło Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu” (przybliżenie publiczności postaci jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury okresu międzywojennego). I wreszcie w kat. Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury nagrodę otrzymało Muzeum Narodowe we Wrocławiu za niezwykle bogatą kompozycję „Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu” (zbiór ten jest największą w Polsce kolekcją europejskich i śląskich witraży nowożytnych).