Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-02-17 16:57:50 · Czytany 6656 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Pasja leży u źródeł - Społeczne Archiwa

Klub Kręglarzy „Unisław” w roku 1935. Fotografia pochodzi ze zbiorów Gminnej Bibilioteki Publicznej w Unisławiu, udostępniła Barbara Dobska (źródło: archiwa.org)

Pasja leży u źródeł powstania i działalności archiwum. Cel gromadzenia materiałów historycznych przyświeca ich twórcom od początku lub też pojawia się w trakcie prowadzenia innej działalności, w miarę uświadamiania sobie wartości, a jednocześnie ulotności źródeł historycznych proweniencji prywatnej.

Archiwa społeczne są miarą społeczeństwa obywatelskiego – objawiają, na ile ono istnieje. Uczestniczą w tym przedstawiciele wszystkich pokoleń: starsi jako dostarczyciele i opiekunowie źródeł historycznych, młodsi zaś nierzadko jako osoby organizujące proces upamiętnienia i przenoszące zbiory do przestrzeni internetowej.

Archiwa społeczne istnieją zazwyczaj przy stowarzyszeniach i fundacjach jako integralna, choć często niewyodrębniona sfera ich działalności. Gromadzą fotografie, wspomnienia, nagrane relacje, dokumenty życia społecznego. Wkraczają na obszary zwykle pomijane przez archiwa państwowe, ocalając historię życia codziennego, dzieje lokalne, opowieści zwykłych ludzi. Niektóre z tego rodzaju archiwów, istniejące wiele lat, zgromadziły pokaźne zbiory i te współpracują na ogół z państwową służbą archiwalną. Większość to jednak inicjatywy czysto lokalne, znane jedynie wąskiemu gronu, osamotnione. Prowadzone są często przez pasjonatów, wolontariuszy, którzy mimo braku wsparcia z czasem stają się specjalistami w swojej dziedzinie.

Ośrodek KARTA od 2012 roku realizuje projekt „Archiwa społeczne w Polsce", służący profesjonalizacji archiwistyki społecznej, gromadzeniu informacji o rozproszonych archiwach powstających oddolnie, dostarczaniu narzędzi edukacyjnych, wzmocnieniu i promocji tej dziedziny życia publicznego. Zależy nam na pokazaniu tego dziedzictwa kulturowego i ułatwieniu do niego dostępu.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci współpracujące ze środowiskami polonijnymi i Zielone Archiwum Mówionej Historii znalazło się na liście polskich archiwów społecznych. Stowarzyszenie działa od 2007 roku. Organizacja pracuje na rzecz rozwijania kontaktów międzypokoleniowych, międzynarodowych, zachęca do wolontariatu. Zajmuje się również promocją regionu Warmii i Mazur. Stowarzyszeniu przyświeca motto: „Bliżej natury, bliżej... serca... świata". W 2009 roku Stowarzyszenie Zielone Dzieci opracowało program Zielone Archiwum Mówionej Historii. Celem akcji jest zaszczepienie w młodym pokoleniu wrażliwości na pamięć o tragicznych momentach w historii regionu, przeszłość tej ziemi ze względu na emigracyjną wielokulturowość jest bardzo różnorodna. Zielone Archiwum Mówionej Historii dokumentuje dzieje regionu, rejestrując w formie reportażu i nagrań opowieści np. pana Ryszarda Bitowta.

W archiwum znajdują się repliki zdjęć, dokumentów dotyczących Mrągowian, Repatriantów, Kresowiaków. Materiały umieszczane są w postaci cyfrowej na portalu Radio Wnet. Narodowy Instytut Audiowizualny i Fundacja Ośrodka KARTA zajmująca się działalnością na rzecz utrwalenia dziedzictwa historycznego wyróżniły nasze działania, umieszczając Zielone Archiwum Mówionej Historii na światowej liście polskich archiwów społecznych. Typ zasobu ZAMH to: fotografia, wspomnienia, nagrania audio.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej naszego stowarzyszenia: www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl. Stowarzyszenie Zielone Dzieci z Mrągowa ma swoje miejsce na stronie www.archiwa.org, na której prezentowane są polskie archiwa społeczne, ale także materiały edukacyjne (podstrona: Materiały).

Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki bazie archiwów pokażemy, jak silny i ważny jest ruch archiwistyki społecznej w Polsce. Jeśli znajdą Państwo wśród swoich zbiorów stare fotografie i zechcą podzielić się niezwykłą historią związaną z nimi bądź ze swoim życiem, bardzo prosimy o zgłoszenie się do nas.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci
tel.: 518 921 104
e-mail: programpomost@gmail.com

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...