Przychylają pszczołom nieba
W ostatnich dniach istniejąca w Polsce od 2004 roku i działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, międzynarodowa organizacja pozarządowa Greenpeace zorganizowała w Warszawie konferencję prasową inaugurującą budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.
100 hoteli dla dzikich zapylaczy powstaje w ramach kampanii „Przychylamy pszczołom nieba”, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodowych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, mających na nie korzystny wpływ. W ramach projektu Greenpeace postawi od czterech do ośmiu hoteli dla dzikich owadów zapylających w następujących miastach Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. W specjalnie dla nich zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy. Jednocześnie Greenpeace udostępnił instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować we własnym zakresie – zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy.
Przy okazji zwrócono uwagę, że zjawisko wymierania pszczół nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Europie 20% (przy czym istnieją regiony, także w Polsce, w których straty sięgają ponad 50%). W Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Tymczasem wiadomo, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylenia przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje go również większość dziko rosnących roślin.
Według raportu organizacji Greenpeace jedną z głównych przyczyn wymierania owadów zapylających są środki chemicznej ochrony roślin stosowane w rolnictwie, w tym przede wszystkim pestycydy. Usuwając je z procesu wytwarzania żywności możemy szybko pomóc pszczołom i zapewnić im bezpieczeństwo.