Udany wstęp ŚDM
Że tegoroczną stolicą Światowych Dni Młodzieży jest Kraków, wiedzą na całym globie wszyscy chrześcijanie i nie tylko. Zanim pielgrzymka setek tysięcy dziewcząt i chłopców zawitała pod Wawel, najpierw, w zgodzie z programem, odbył się tych Dni przedsmak – młodzi ludzie byli gośćmi licznych polskich diecezji. Samą stolicę odwiedziło ponad 20 tysięcy zagranicznych pielgrzymów. Przywitanie organizowały im poszczególne parafie. Odbywały się z ich udziałem koncerty, przedstawienia, pikniki, inne formy integracji, kończące się zawsze wspólną modlitwą.
21 lipca br. w archidiecezji warszawskiej odbył się, związany z Mazowszem, Dzień Kultury i Historii, w trakcie którego zwiedzano muzea, ważne warszawskie budynki i parki historyczne. Potem odwiedzono Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Muzeum Narodowe. Kolejne w planach było zwiedzanie Zamku Królewskiego, Starego Miasta i Królewskich Łazienek.
Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyło się oficjalne powitanie młodzieży, w trakcie którego przedstawiono multimedialne widowisko pt. „Wiara, Nadzieja, Miłość”, z udziałem ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii i Polski. Najpierw jednak zagraniczni uczestnicy wysłuchali znanych piosenek o Warszawie, w tym Snu o Warszawie i Warszawo ma, a także premierowego wykonania najnowszego utworu Piotra Rubika, Psalm o młodej Warszawie.
22 lipca młodzi goście odwiedzali miejsca związane z życiem świętych Warszawy, odbywając pielgrzymki do sanktuariów – Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie. Odwiedzili też archikatedrę warszawską i kościoły przy Trakcie Królewskim. W sobotę 23 lipca przed południem organizatorzy zachęcali pielgrzymów do aktywności sportowej, zaś po południu przy Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie odbyło się „Warszawskie Uwielbienie”, czyli archidiecezjalne spotkanie młodzieży poprzedzone Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie miały miejsce koncerty ewangelizacyjne Arki Noego oraz Wspólnoty Shalom, a o godzinie 18:00 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.
W diecezji warszawsko-praskiej ważnym punktem programu było spotkanie pod hasłem „Betlejem” (symbolizujące pokłon trzech króli w Betlejem), w trakcie którego reprezentowane były poszczególne grupy i narodowości. Najważniejszym wydarzeniem była natomiast msza św. pod przewodnictwem ks. abp. warszawsko-praskiego Henryka Hosera.
W niedzielę parafie goszczące zagraniczną młodzież zaplanowały swym gościom czas według własnych pomysłów. Odbyła się msza św., miały miejsce podziękowania i pożegnania, spędzano też czas indywidualnie z rodzinami, które przyjęły do swych domów pielgrzymów. W poniedziałek 25 lipca br. pielgrzymi wyjechali do Krakowa, dokąd przybyli również z innych diecezji zaproszeni uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
Podczas tamtego tygodnia dało się zauważyć dużo młodzieńczego powiewu, radosnej atmosfery. Młodzież nawzajem się na siebie otwierała, wymieniała doświadczeniem, nieraz trudnym, ale prawdziwym. Dużo mówiło się o celu, do którego każdy chrześcijanin winien zmierzać. Radość – tak, szczęście – też, ale nie pojmowano tego jako normę, która nam się należy, bo w drodze do tego celu potrafią piętrzyć się trudności i trzeba umieć je pokonywać. Wtedy właśnie ma pomagać wiara, która wymaga rozmaitych wyrzeczeń, uwagi i czujności, wysiłku serca i umysłu.
Źródło: Informator Warszawski