Podziel się   

Psychologia i rozwój człowieka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-29 14:34:42 · Czytany 16475 razy · 9 komentarzy
Nowszy Starszy

Depresja na emigracji

Szacuje się, że aż 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka poza terytorium naszego kraju. Można zakładać, że będzie ich z roku na rok przybywać. Polacy emigrują z kraju z różnych przyczyn, wciąż jednak najczęściej wymienianym powodem wyjazdu jest poszukiwanie pracy. Wielu Polaków opuszczając kraj pozostawia w nim rodzinę oraz znajomych i przyjaciół. Niejednokrotnie wyjazd z Polski oznacza dla nich „podróż w nieznane” – nie zawsze wiedzą, co będzie ich czekać na emigracji, czy i jaką dostaną pracę, kiedy wrócą, czy sobie poradzą… I chociaż znamy wiele historii emigrantów zakończonych „happy endem”, wiemy również, że często zdarza się tak, że Polacy czują się zagubieni w obcym kraju, tęsknią za rodziną, mają kłopoty z porozumiewaniem się w obcym języku lub ze znalezieniem pracy. Wiemy, że emigracja może mieć różne barwy – od różowych, po odcienie szarości i dlatego postanowiliśmy objąć naszymi działaniami rodaków mieszkających za granicą.

Kim jesteśmy?

Fundacja Wemenders została założona w 2006 roku. Naszym głównym celem statutowym jest budowanie świadomości społecznej oraz wspieranie osób poszukujących pomocy w zakresie profilaktyki, diagnozy oraz leczenia chorób cywilizacyjnych, głównie depresji. Od lat wspieramy chorych oraz ich bliskich w Polsce, głównie poprzez dostarczanie im wiedzy na temat samej choroby oraz tego, jak ją leczyć. Wciąż rozbudowujemy bazę sprawdzonych i polecanych przez nas specjalistów oraz prowadzimy otwarte wykłady na temat chorób cywilizacyjnych.  Coraz częściej jednak kontaktują się z nami Polacy, którzy wyjechali za granicę, gdzie borykają się z tęsknotą za domem, poczuciem niepewności oraz zagubienia w nowym środowisku i pytają nas „czy mój smutek to normalny stan, czy już może coś poważniejszego?”

Cieszymy się, że część Polaków na emigracji wie, że może liczyć na naszą pomoc i wsparcie, jednak wciąż mamy poczucie, że zbyt mało naszych rodaków posiada wiedzę na temat depresji oraz tego, gdzie się zwrócić w wypadku wystąpienia tej choroby.

Czym jest depresja?

Termin ,,depresja” jest wieloznaczny: w języku codziennym używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu (w tym wypadku jest to nadużywanie medycznego określenia, ponieważ zwykła chandra nie jest depresją). W psychiatrii terminem tym określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, mianowicie takie, które można uznać za zjawisko chorobowe, a więc wymagające pomocy lekarskiej. Granica pomiędzy „normalnym” przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym nie jest ostra, ale nie oznacza to, że nie da się skutecznie zdiagnozować depresji.

Wg DSM-IV (skrót oznaczający medyczną klasyfikację zaburzeń psychicznych), do rozpoznania epizodu depresji niezbędny jest co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju lub też utraty zainteresowania wszystkimi niemal czynnościami i płynącymi z nich przyjemnościom. Dodatkowo, w tym samym czasie, musi wystąpić pięć lub więcej spośród wymienionych niżej objawów:

  • depresyjny nastrój przez większość część dnia,
  • zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności,
  • wyraźny wzrost lub spadek wagi,
  • bezsenność albo nadmierna senność,
  • pogorszenie panowania nad ruchami ciała,
  • wrażenie zmęczenia,
  • poczucie własnej bezwartościowości i winy,
  • spadek sprawności myślenia i koncentracji,
  • powracające myśli o śmierci i samobójstwie,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, do zaniku krwawienia włącznie,
  • zaparcia,
  • wysychanie błon śluzowych w jamie ustnej,
  • lęk wolno płynący, utrzymujący się niemal stale, o falującym nasileniu, aż do ataków paniki, lokalizowany w okolicy przedsercowej lub podbrzuszu.

 

Mam depresję i co dalej?

Jeśli dana osoba podejrzewa u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, może się upewnić, czy faktycznie tak jest, wypełniając jeden z profesjonalnych testów zamieszczonych na portalu Fundacji Wemenders pod adresem www.wemenders.com, znajdujący się w zakładce „test na depresję”. Jeśli wynik testu potwierdzi wcześniejsze podejrzenia, koniecznie trzeba udać się do specjalisty - najlepiej do psychoterapeuty lub psychiatry (jednak należy pamiętać, że receptę na leki antydepresyjne może wypisać tylko psychiatra) i podjąć leczenie. Depresja to choroba! To nie zwykła „zniżka formy” lub lenistwo. Depresję koniecznie trzeba leczyć, ponieważ sama nie minie, a w najgorszym razie może doprowadzić do całkowitego wyłączenia z życia zawodowego i prywatnego, a nawet do śmierci.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kontakt ze specjalistą może być utrudniony gdy przebywa się zagranicą. Barierą może być nieznajomość obcego języka, brak polskojęzycznego lekarza w okolicy lub zbyt wysoka cena wizyt u specjalisty. Zależy nam na tym, żeby Polacy przebywający zagranicą czuli, że nie są pozostawieni sami sobie i mogą liczyć na pomoc w obliczu wystąpienia depresji u nich lub u ich bliskich. Dlatego zachęcamy do odwiedzania naszej strony www.wemenders.pl oraz do rejestracji na portalu www.wemenders.com, w celu zapoznania się z ciekawymi artykułami na temat depresji. Już wkrótce udostępnimy poprzez nasz portal polskojęzyczne konsultacje on-line z najlepszymi według nas specjalistami. Jesteśmy również w trakcie prowadzenia anonimowego badania postaw Polaków przebywających zagranicą wobec psychiatrów (link do badania http://www.polonia-ankieta.xt.pl/).

 

A w oczekiwaniu na wyniki badania oraz kolejne artykuły na temat zdrowia psychicznego i profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zapraszamy wszystkich zainteresowanych  do odwiedzania naszej strony, portalu oraz profilu na Facebooku.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Psychologia i rozwój człowieka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Izabella · 2018-10-01 02:02:52

Zapraszam na konsultacje psychologiczne online www.izabellapanus.pl

Paweł · 2018-08-19 10:13:47

Myślę, że warto dodać, że istnieje możliwość konsultacji ze specjalistą z Polski online w formie video. Wiem, że za granicą o pomoc np. psychologa jest trudno. Usługi online świadczy np. poradnia psychomedic https://psychomedic.pl/umow-wizyte-online/ . Moim zdaniem informacja przyda się każdemu, szczególnie jak bardzo dobrze nie zna się języka. Może to pozwoli nam „ogarnąć” sytuację.

Jola · 2016-11-24 04:56:10

Ja na obczyźnie wiele przeszłam. na początku myślałam że sama sobie poradzę. Ale staczałam się coraz bardziej. Unikałam spotkań zaniedbywałam pracę wiecznie chciała mi się spać i byłam zmęczona. Aż pewnego razu dostałam mocnego kopa i stwierdziłam że muszę coś z tym zrobić. Popytałam wśród znajomych i koleżanka poleciła mi psychoterapeutę Joannę Swiecińską z Polmedics w Birmingham. po kilku tygodniach wróciłam do żywych:).

Paula · 2016-11-16 15:53:11

Do Pani Mrowińskiej też chodziłam, przyjmuje w Polmedics. Warto się wybrać. Mnie akurat pomogła bardzo.

Barmanka · 2016-09-27 11:01:47

U mnie też nie było wesoło. Depresja za granicą dotyczyła mnie przez 3 miesiące - dopiero POMOGŁA SPECJALNA TERAPIA Z MEDYTACJA GErelaxis --- skutecznie w 2 tygodnie pozbyłam się depresji i od tamtej pory już mnie to nie dotyczy :) POMOGŁO W 1))%

KarlaM · 2016-08-31 07:41:53

Znam ten koszmar i ja. Dobrze, ze mam tu siostrę i poleciła mi dobrą specjalistę Marzena Mrowińska, przyjmuje w Redditch i Rugby, to polski gabinet. jak ktoś szuka pomocy i nie ogarnia swojego stanu depresji, spokojnie można się wybrać.

Ewelina · 2016-06-28 08:39:06

Ja z problemem depresji miałam do czynienia tu w UK, teraz to już przeszłość ale trafiłam do polskiej przychodni i tam pod okiem specjalisty sobie poradziłam. Nie wiem co byłoby ze mną dalej. Tu deprecha często dopada Polaków. Chodziłam do polmedics.http://www.polmedics.co.uk/

Ewa76 · 2015-05-08 06:53:13

Jeśli chodzi o pomoc psychologiczną, to polecam m.in. konsultacje SKYPE z najlepszymi specjalistami z Kliniki Psychomedic w Warszawie. www.psychomedic.pl

Magda · 2013-10-21 14:54:40

Jak rozpoznać depresję i ją leczyć, polecam artykuł http://psychorada.pl/aff/news1056/news,jak-rozpoznac-leczyc-i-zyc-z-depresja.html

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...