Marmaris International Race Week największymi regatami żeglarskimi w Turcji
Z Halitem Kesginem, jednym z organizatorów największych międzynarodowych regat żeglarskich w Turcji – Marmaris International Race Week – rozmawia Andrzej Kentla.
- Halit, dziękuję za zaproszenie na kolejne regaty żeglarskie, 24. Marmaris International Race Week w malowniczym Marmaris.
- Cała przyjemność po mojej stronie, miło cię widzieć ponownie na naszych regatach.
- Na początku naszej rozmowy chciałbym się dowiedzieć, kto zainicjował te regaty, kim byli pierwsi organizatorzy, kiedy zrodził się pomysł organizacji tych zawodów – czyli przedstaw nam pokrótce historię tego przedsięwzięcia.
- W tym roku odbywa się 24. International Marmaris Race Week. Pierwszymi organizatorami byli żeglarze, którzy postanowili zorganizować takie regaty właśnie tutaj, w Marmaris. W grupie organizacyjnej znaleźli się zarówno żeglarze tureccy, jak i kilku żeglarzy z innych krajów. Pierwsze regaty w 1990 roku nie były zawodami w dzisiejszym rozumieniu tego przedsięwzięcia, a jedynie towarzyskim rejsem. Uczestniczyły w nich 3 załogi tureckie i 4 załogi z innych krajów.
- Czy pamiętasz, z jakich krajów pochodzili zagraniczni żeglarze, i czy sam również uczestniczyłeś w tych pierwszych regatach?
- Nie, niestety nie znam tych detali i nie byłem też uczestnikiem pierwszych regat w Marmaris.
- Od kiedy uczestniczysz w tych regatach?
- Przez ostatnie 10 lat.
- Jaką funkcję sprawujesz podczas tych zawodów?
- Poprzednio byłem zawodnikiem i z innymi żeglarzami walczyłem o wygranie regat. Od 4 lat jestem jednym z ich organizatorów, jestem także odpowiedzialny za kontakt mediami.
- Czy, jako żeglarzowi, udało ci się wygrać jakiś wyścig lub uplasować się na jednej z czołowych pozycji podczas którychś regat?
- Niestety, załoga, z którą ścigałem się w regatach, nigdy ich nie wygrała.
- Tak więc po kilku latach doszedłeś do wniosku, że łatwiej jest organizować te zawody, niż je wygrać?
- Oczywiście! Prawdę powiedziawszy, nie jestem wytrawnym zawodnikiem, żeglarzem, aczkolwiek lubię żeglować. Uczestniczyłem w tych zawodach z przyjaciółmi przez sześć lat, a teraz jestem w zespole organizacyjnym i muszę ci powiedzieć, że przygotowanie i przeprowadzenie tak dużych regat też nie jest łatwym przedsięwzięciem.
- W ciągu dwóch dekad zbudowaliście tradycję regat żeglarskich w Marmaris i dzisiaj uznaje się je za jedne z największych regat żeglarskich w Turcji...
- Pierwsze regaty były najmniejsze, uczestniczyło w nich tylko 7 jachtów. Tegoroczne były jak dotąd największe, bo uczestniczyło w nich 179 jachtów. Nasze regaty są niewątpliwie największymi regatami żeglarskimi w Turcji, a może nawet we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego.
- Czy orientujesz się, ile załóg zagranicznych startowało w tegorocznych regatach?
- Około 75% załóg stanowili obcokrajowcy, 25% to załogi tureckie. W tegorocznych regatach uczestniczyło 1350 żeglarzy z 16 krajów.
- I oczywiście wśród załóg zagranicznych przeważali jak zwykle Rosjanie?
- Zdecydowanie wśród obcokrajowców na pierwszym miejscu uplasowali się Rosjanie, a na drugim żeglarze z Niemiec.
- Czy któryś z uczestników tegorocznych regat uczestniczył we wszystkich 24 międzynarodowych regatach żeglarskich w Marmaris?
- Na pewno nie. Nie wiem również, kto jest najstarszym żeglarzem, ale znam takich, którzy uczestniczyli w tych regatach przez 12 lat.
- W jakich kategoriach odbywają się doroczne regaty?
- Mamy dwie kategorie: IRS Class i IRS Charter Class. W obu kategoriach wyodrębnia się 5 dywizji w zależności od parametrów jachtów. IRS Class to kategoria handikapowa, IRS Charter Division to kategoria załóg, które ścigają się na wypożyczonych jachtach. Oczywiście większość załóg z tej kategorii to obcokrajowcy. Wyniki w poszczególnych kategoriach są prezentowane na stronie internetowej regat.
- Ponieważ od wielu lat w regatach startuje najwięcej załóg z Rosji, to czy rosyjscy żeglarze przeważają również wśród zwycięzców tych zawodów?
Niekoniecznie, zależy to często od kategorii jachtów. W kategorii jachtów wypożyczanych (charter class) często zwyciężają żeglarze rosyjscy, natomiast w tej drugiej kategorii większość nagród zdobywają zazwyczaj żeglarze tureccy.
- Jakiego rodzaju nagrodami obdarowywani są zwycięzcy w poszczególnych kategoriach regat?
- Załogi, które uplasowały się na trzech pierwszych miejscach w poszczególnych dywizjach, otrzymują puchary.
- Każdego dnia po zakończeniu regat organizujecie uroczyste przyjęcie dla uczestników regat.
- Niezupełnie, w ciągu siedmiu dni regat trzykrotnie organizujemy przyjęcie z obiadem, a dwa razy przyjęcie koktajlowe.
- Wczorajsze wieczorne przyjęcie miało szczególny charakter, ponieważ w ramach konkursu wyłoniono zwycięzców spośród najoryginalniej ubranych żeglarzy...
- To już tradycja, nie pamiętam dokładnie, od kiedy przeprowadzamy ten konkurs, i nie możemy porównywać go do zwycięstwa olimpijskiego, ale jego uczestnicy świetnie się bawią, dlatego urządzamy go co roku.
- Kto stanowi jury konkursu i jaka jest pierwsza nagroda?
- Jury wybierane jest w dniu przeprowadzania konkursu i składa się z przedstawicieli sponsorów regat oraz dziennikarzy. Załoga prezentująca najbardziej oryginalne kostiumy otrzymuje puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 euro, ufundowaną przez sponsorów.
- Wymień najważniejszych sponsorów międzynarodowych regat żeglarskich w Marmaris.
- To zmienia się z roku na rok. W tym roku w gronie głównych sponsorów znalazło się Ergo Insurance Company, naturalnie naszym największym sponsorem od wielu lat jest Netsel Marina w Marmaris. Inni sponsorzy to Marmaris Municipality – Rada Miejska miasta Marmaris oraz Sirena Marine – producent jachtów Azuree.
- Tak więc sponsorzy wywodzą się głównie z okolic Marmaris?
- I tak, i nie. Ergo dla przykładu jest międzynarodową kompanią ubezpieczeniową funkcjonującą w wielu krajach.
- Czy jesteś usatysfakcjonowany przebiegiem tegorocznych regat? Niektórzy jej uczestnicy narzekali podczas rozmowy ze mną, że termin regat nie jest najlepszy, ponieważ o tej porze roku nie zawsze istnieją korzystne warunki atmosferyczne do przeprowadzenia takich zawodów. Mówili, że w tym roku w pierwszym dniu zawodów wyścigi nie odbyły się, ponieważ nie było wiatru.
- Oczywiście najważniejszym czynnikiem pozwalającym na przeprowadzenie regat jest wiatr, ale jest to jednocześnie czynnik będący poza kontrolą ludzi. Organizujemy te zawody o tej właśnie porze roku i w tym terminie (w ostatnim tygodniu października), ponieważ Marmaris jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Sezon turystyczny zaczyna się tutaj w maju i kończy się pod koniec października. Kompanie wypożyczające jachty również funkcjonują w tych terminach. Dzięki regatom mogą funkcjonować jeszcze jeden tydzień, co jest korzystne zarówno dla nich, jak i dla lokalnego biznesu.
- Jeśli jednak bierzemy pod uwagę warunki atmosferyczne, być może inny termin zawodów byłby lepszy...
- Co do tego nie można mieć stuprocentowej pewności, przepowiednie pogody nie zawsze się sprawdzają. Oczywiście istnieją statystyki, w zeszłym roku mieliśmy więcej wiatru o tej porze roku, ale patrząc na to z drugiej strony, brak wystarczająco silnego wiatru zmusza żeglarzy do pokazania swoich umiejętności, bardziej niż wtedy, gdy mamy silny wiatr. Przy silnym wietrze wszyscy żeglują z łatwością, tak jak to było chociażby dzisiaj.
- Zarówno w tamtym roku, jak i w tym, szukałem wśród ścigających się załóg żeglarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – krajów o bogatej tradycji żeglarskiej. Jeśli w ubiegłorocznych regatach startowała bodajże jedna załoga z USA, to w tym roku na listach startowych nie znalazłem żeglarzy z tych dwu krajów. Jak można wyjaśnić ich absencję?
- Nie reklamujemy tych regat w Polsce, ale w dzisiejszych czasach wszelkie informacje na temat naszych regat z łatwością można znaleźć na Internecie. Wydaje mi się jednak, że w jednej z poprzednich edycji naszych regat startowała jakaś polska załoga. W tym roku mieliśmy dla przykładu załogę z tak odległego od nas kraju, jak Nowa Zelandia, w ubiegłym roku mieliśmy także załogi żeglarzy z Australii.
- W jaki sposób międzynarodowe regaty żeglarskie w Marmaris zmieniały się w przeciągu tych 24 lat, patrząc z pozycji organizatora tych regat? Co robicie, aby je usprawnić?
- Przede wszystkim staramy się poprawić jakość świadczonych przez nas usług, aby zadowolić ludzi, którzy tu przyjeżdżają, aczkolwiek mamy świadomość tego, że nigdy nie można zadowolić wszystkich. Co roku poprawiamy jakość serwowanych obiadów i zapewniamy coraz lepszą muzykę na naszych przyjęciach dla żeglarzy. Od 3 lat na okres regat budujemy specjalny namiot, który jest w stanie pomieścić wszystkich uczestników podczas przyjęć i uroczystości nagradzania zwycięskich załóg. W Marmaris nie dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, mogącym spełnić podobną funkcję.
- Jakie są oczekiwania odnośnie przyszłorocznych regat w malowniczym Marmaris?
- W przyszłym roku będziemy celebrować dwudziestopięciolecie naszych regat i dołożymy wszelkich starań, aby uroczystości te wypadły okazale.
-Dziękuję za rozmowę.